سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مشکلات معده از آپاندیسیت تا یبوست!

معده هر کسی هر از چندگاهی دچار مشکل می شود. در برخی از موارد این مشکل به خودی خود درمان می شود، ولی در بعضی موارد دیگر بسته به علائمی که دارید، ممکن است نیاز باشد که فورا به پزشک مراجعه کنید. مجله سلامتی راستینه به چند نمونه از این مشکلات اشاره می کند.

۱۴ دلیل که معده شما را دچار مشکل میکند.

 

ورم معده (گاستریت)

ورم معده (گاستریت)

مایعی که به هضم غذا به شما کمک می کند مقدار زیادی اسید در خود دارد. گاهی اوقات این مایعات گوارشی از مانع محافظ در معده عبور میکنند و پوشش آن را تحریک می کنند این مشکل ورم معده نامیده می شود. ورم معده می تواند به خاطر باکتری ها، استفاده منظم از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن، مصرف بیش از حد الکل، یا استرس به وجود آید. شما می توانید ورم معده را با آنتی اسیدها درمان کنید. اما اگر هیچ کاری برای درمان آن انجام ندهید، این مشکل می تواند به خونریزی یا زخم معده منجر شود.

 

زخم گوارشی

زخم گوارشی

این زخم ها، زخم های باز در پوشش معده یا قسمت بالای روده کوچک شما هستند. شایع ترین نوع زخم ناشی از باکتری ها است، اما باز هم، استفاده طولانی مدت از آسپرین، ایبوپروفن، و مسکن های دیگر می توانند در ایجاد این زخم ها نقش بازی کنند. افرادی که سیگار می کشند یا نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند بیشتر دچار این زخم ها می شوند. این مشکل معمولا با آنتی اسیدها یا آنتی بیوتیک ها، بسته به علت آن، درمان می شوند.

 

ویروس معده

ویروس معده

ویروس معده که به عنوان آنفلولانزای معده نیز شناخته می شود، عفونت ویروسی در روده شما است. ممکن است اسهال آبکی، گرفتگی، یا حالت تهوع داشته باشید، یا ممکن است استفراغ کنید. شما می توانید این بیماری را از کسی که دچار این مشکل است یا غذای آلوده دریافت کنید. هیچ درمانی برای این مشکل وجود ندارد، اما معمولا به خودی خود از بین می رود. اگر تب بالا داشتید، استفراغ کردید، بدنتان کم آب شد، و یا در استفراغ یا مدفوع خود خون مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

 

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی

باکتری ها، ویروس ها و انگل ها در مواد غذایی علت این بیماری هستند. ممکن است اسهال، تهوع، و استفراغ داشته باشید. این اتفاق زمانی می افتد که مواد غذایی بخوبی کنترل نمی شوند. این حالت معمولا به خودی خود بهتر می شود، اما در صورتی که دچار کم آبی شدید، خون در استفراغ یا مدفوع خود را مشاهده کردید، و یا بیش از ۳ روز اسهال بودید، به پزشک مراجعه کنید.

 

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر

این بیماری شایع، روده بزرگ شما (کولون نیز نامیده می شود) را تحت تاثیر قرار می دهد. سندرم روده تحریک پذیر می تواند موجب گرفتگی، نفخ و مخاط در مدفوع شود. شما ممکن است یک بار اسهال و یک بار یبوست را تجربه کنید. مشخص نیست چرا این اتفاق می افتد، اما مواد غذایی، استرس، هورمون ها و عفونت همگی ممکن است نقشی در این بیماری داشته باشند. پزشک می تواند از طریق تغییر در رژیم غذایی و یا شیوه زندگی، و یا دارو به کنترل علائم شما کمک کند.

 

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز

لاکتوز قند موجود در شیر و سایر محصولات لبنی است. اگر به اندازه کافی آنزیم لاکتاز نداشته باشید، بدن شما می تواند مشکلی در تجزیه لاکتوز داشته باشد. این مسئله می تواند موجب اسهال، گاز، نفخ و شکم درد شود. هیچ درمانی برای این مشکل وجود ندارد، اما در صورتی که مقدار اندکی لبنیات در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید، محصولات لبنی بدون لاکتوز بخرید، یا قرص های لاکتید مصرف کنید و این مشکل را مدیریت کنید.

 

بیماری التهاب لگن

بیماری التهاب لگن

این اتفاق برای خانم ها رخ میدهد. این بیماری التهاب اندام های تناسلی است که اغلب پس از یک بیماری آمیزشی مثل کلامیدیا یا سوزاک رخ میدهد. علاوه بر درد در شکم، ممکن است تب، ترشحات غیر معمول، و درد یا خونریزی هنگام برقراری رابطه جنسی داشته باشید. اگر در ابتدا این بیماری را درمان کنید، معمولا می توانید آن را با آنتی بیوتیک رفع کنید. اما اگر بیش از حد صبر کنید، این مشکل می تواند به سیستم تولید مثل شما آسیب برساند.

 

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی

این اتفاق زمانی رخ میدهد که بدن شما مواد غذایی خاص را با چیزی مضر اشتباه میگیرد و تلاش می کند در برابر آن از خود دفاع کند. علاوه بر درد معده، علائم دیگر می توانند شامل سوزن سوزن شدن و تورم در دهان و گلو باشند. در موارد شدید، در صورتی که این مشکل بلافاصله با دارویی به نام اپی نفرین درمان نشود، می تواند موجب شوک و حتی مرگ شود. صدف داران، آجیل ها، ماهی، تخم مرغ، بادام زمینی و شیر برخی از موادغذایی هستند که بیشتر احتمال دارد آلرژی زا باشند.

 

آپاندیسیت

آپاندیسیت

آپاندیس زائده انگشتی شکل است و بین روده بزرگ و قسمت راست پایین تر از شکم شما وجود دارد. مشخص نیست آپاندیس چه کاری انجام میدهد، اما زمانی که ملتهب می شود، معمولا عفونی می شود و باید برداشته شود. اگر بترکد، می تواند باکتری ها را منتشر کند. درد اغلب در ناف شروع می شود و به پایین و سمت راست گسترش می یابد. اگر فکر می کنید ممکن است آپاندیسیت داشته باشید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

حمله سنگ کیسه صفرا

حمله سنگ کیسه صفرا

این مشکل زمانی رخ میدهد که سنگ کیسه صفرا – یعنی سنگ های کوچک ساخته شده از مایعاتی که به هضم غذا کمک میکنند – لوله ها، و یا کانالهایی، که بین کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا و روده کوچک وجود دارند، را مسدود میکند. شایعترین علامت، درد شکم است، اگر درد شکم بیش از ۵ ساعت طول بکشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین ممکن است تهوع، استفراغ، تب، ادرار به رنگ چای، و مدفوع با رنگ روشن را تجربه کنید. معمولا سنگها خود به خود حرکت می کنند، اما در صورتی که حرکت نکنند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

 

فتق شکمی

فتق شکمی

فتق زمانی رخ میدهد که بخشی از روده شما، از دیواره ضعیف شده شکم بیرون بزند. هنگامی که روده پیچ خورده شود یا حرکت کند، و از جریان خون جدا بیفتد، می تواند موجب درد شدیدی در شکم شما شود. اغلب برای رفع سریع مشکل جراحی مورد نیاز است.

 

یبوست

یبوست

ورزش، نوشیدن مقدار زیادی آب و مواد غذایی که مقدار زیادی فیبر دارند، مانند آلو و غلات کامل میتوانند در رفع این مشکل کمک کننده باشند. اما در صورتی که به طور منظم کمتر از سه بار در هفته دفع مدفوع دارید، دفع مدفوع شما با فشار است، و مدفوع شما معمولا تکه تکه و سفت است، ممکن است نشانه هایی از یک بیماری جدی تر، مانند انسداد در روده باشد. در صورتی که هر یک از این علائم را دارید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

پانکراتیت

پانکراتیت

این اتفاق زمانی رخ میدهد که لوزالمعده ملتهب میشود، لوزالمعده اندامی است که به بدن شما در پردازش قند و هضم غذا کمک میکند. شما ممکن است در قسمت بالایی شکم خود درد داشته باشید که بعد از غذا خوردن این درد بدتر میشود. همچنین ممکن است تهوع و استفراغ داشته باشید. موارد خفیف ممکن است به خودی خود بر طرف شوند، اما موارد شدید می توانند خطرناک باشند. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد به مدت یک یا دو روز از غذا خوردن پرهیز کنید و به شما داروهای مسکن درد میدهد. در صورتی که مشکل برطرف نشود، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

 

دیورتیکولیت

دیورتیکولیت

کیسه های برآمده کوچک می توانند در پوشش دستگاه گوارش شما معمولا در قسمت پایین روده تشکیل شوند. آنها بسیار رایج هستند و معمولا مشکلی ایجاد نمیکنند. اما اگر ملتهب و یا عفونی شوند می توانند موجب درد شدید شکم، تهوع، و تغییراتی در اجابت مزاج شوند. استراحت و تغییر در رژیم غذایی می توانند کمک کننده باشند. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز کند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • ”.Mayo Clinic: “Diseases and Conditions
 • ”.American Diabetes Association: “DKA (Ketoacidosis) & Ketones
 • ”.Cleveland Clinic: “Diseases and Conditions
 • ”(CDC: “Pelvic Inflammatory Disease (PID

منبع تصاویر

 •  EVAfotografie / Thinkstock
 • miflippo / Thinkstock
 • Medical Art Inc / Getty Images
 • Unknown
 • Scimat / Science Source
 • Visuals Unlimited, Inc./Carol & Mike Werner / Getty Images
 • Ryan McVay / Thinkstock
 • Molly Borman / Getty Images
 • Gitanna / Thinkstock
 • Stocktrek Images / Getty Images
 • Springer Medizin / Science Source
 • Barry Slaven / Science Source
 • Hemera Technologies / Thinkstock
 • ۲۳d7d4d_101 / Thinkstock
 • Molly Borman / Science Source

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *