مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار توقف مصرف آسپرین و افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی

توقف مصرف آسپرین و افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزیافزودن دیدگاه

مطالعه ای جدید نشان می دهد افرادی که به دنبال توصیه پزشک خود مصرف روزانه آسپرین خود را متوقف می کنند، ممكن است خطر ابتلا به حمله قلبی و سكته مغزی در آنها به سرعت افزایش یابد.

پژوهشی سوئدی نشان میدهد کسانی که قرص های دوز پایین روزانه خود را کنار میگذارند با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی روبه رو هستند.

آسپرین

توقف مصرف آسپرین

آسپرین با دوز پایین درمانی استاندارد برای افرادی است که در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی هستند.

دکتر یوهان ساندستروم، پژوهشگر ارشد این مطالعه جدید، گفت بسیاری از بیماران در نهایت مصرف آن را متوقف می کنند یا حداقل قصد کنار گذاشتن آن را دارند.

به گفته ساندستروم، استاد دانشگاه اوپسالا در سوئد، این مسئله گاهی اوقات به علت عوارض جانبی مانند ناراحتی معده است. وی گفت، دیگر اوقات، دلیل این کنار گذاشتن “فراموشی” ساده است.

تیم او قصد داشت ببیند وقتی که بیماران آسپرین با دوز پایین خود را متوقف میکنند چه اتفاقی می افتد.

محققان سوابق پزشکی بیش از ۶۰۰۰۰۰ بزرگسال سوئدی که برای جلوگیری از مشکلات قلبی و عروقی آسپرین برای آنها تجویز شده بود را بررسی کردند (در سوئد آسپرین با نسخه داده میشود برخلاف ایران که بدون نسخه میتوان آسپرین دریافت کرد).

محققان دریافتند بیمارانی که این دارو را کنار گذاشتند، در مقابل کسانی که همچنان مصرف آن را ادامه میدهند، ۳۷ درصد بیشتر در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی در سه سال آینده قرار دارند.

ساندستروم گفت، یافته ها بر اهمیت دنبال کردن رژیم آسپرین – مخصوصا برای افرادی که قبلا حمله قلبی یا سکته مغزی داشته اند، تاکید می کنند.

در این موارد، آسپرین برای «پیشگیری ثانویه» – یعنی کاهش خطر تکرار حمله قلبی یا سکته مغزی داده میشود. مطالعات آسپرین را برای این بیماران به طور خاص مؤثر دانسته اند.

دکتر نیکی گلدبرگ، سخنگوی انجمن قلب آمریکا، با این یافته ها موافقت کرد. وی همچنین اشاره کرد ظاهرا خطرات ناشی از کنار گذاشتن آسپرین به سرعت در حال افزایش است و سپس بالا می ماند.

گلدبرگ می گوید: “شواهدی وجود دارند که نشان میدهند هنگامی که آسپرین را متوقف می کنید، احتمال لخته شدن خون افزایش می یابد.” گلدبرگ مدیر پزشکی برنامه قلب زنان در مرکز پزشکی NYU Langone در شهر نیویورک است.

وی گفت، این وضعیت، “ اثر بازگشت” نامیده می شود.

 

بیماری قلبی عروقی
به گفته گلدبرگ، این پیام کاملا واضح است: “اگر آسپیرین برای جلوگیری از بیماری قلبی عروقی تجویز شود، بدون مشورت با پزشک خود، مصرف آن را متوقف نکنید.”

این یافته ها که در شماره ۲۶ سپتامبر مجله Circulation، منتشر شده اند، بر اساس سوابق بیش از ۶۰۱۰۰۰ بیمار ۴۰ ساله و بالاتر هستند. همگی از آسپرین با دوز کم شروع کردند، اما طی سه سال، حدود ۱۵ درصد افراد مصرف آن را متوقف کردند.

در طول همان دوره، نزدیک به ۶۲۷۰۰ حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ و میر ناشی از علل قلبی عروقی وجود داشت.

در مجموع، این یافته ها نشان می دهند، این خطرات، برای بیمارانی که مصرف آسپرین را متوقف کرده اند ۳۷ درصد بیشتر هستند.

کنار گذاشتن آسپرین برای بیمارانی که برای پیشگیری ثانویه این دارو را مصرف میکردند، خطرناک تر بود. برای هر ۳۶ بیمار که رژیم آسپرین خود را کاهش دادند، یک عارضه قلبی عروقی اضافی در هر سال وجود دارد. توقف مصرف آسپرین برای بیمارانی که برای جلوگیری از ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی این دارو را مصرف میکردند، نیز خطرناک بود.

یافته ها نشان می دهند که برای هر ۱۴۶ نفر از این بیماران، یک عارضه قلبی عروقی بیشتر در سال وجود دارد.

آسپرین می تواند عوارض جانبی مانند ناراحتی معده ایجاد کند. گلدبرگ گفت، اگر چنین موردی پیش آمد، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است یک عامل ساده مثل مصرف دارو با غذا وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد، گاهی اوقات عوارض جانبی به خاطر آسپرین نیستند، بلکه به خاطر دارو یا مکمل دیگر یا ترکیبی از آنها است.

گلدبرگ گفت، مسئله دیگر این است که چون آسپرین بسیار مقدماتی و معمول است، افراد همیشه نمیدانند که چقدر این دارو در کاهش بیماری قلبی و خطر سکته حائز اهمیت است. وی گفت: “این دارو فقط” یک آسپرین ساده نیست و ترک آن ممکن است مضر باشد.”

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • Johan Sundstrom, M.D., Ph.D., professor, epidemiology, Uppsala University, Sweden; Nieca Goldberg, M.D., spokesperson, American Heart Association, and medical director, Women’s Heart Program, NYU Langone Medical Center, New York City; Sept. 26, 2017, Circulation
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • feeds.rxwiki
  • sinaiem
  • belirtileri

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

ضربه مغزی

ضربه مغزی (آسیب تروماتیک مغز سر)

کمک های اولیه

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

اطلاعات پزشکی

بیماری پریودنتیت و علت از دست رفتن دندان ها

کمک های اولیه

درمان درد قفسه سینه

درمان درد قفسه سینه(آنژین)

سلامت عمومی

سلامتی آقایان

آقایان! این ۱۰ اشتباه را در مورد سلامتی خود مرتکب نشوید…

سلامت میانسالان

مشکلات سلامتی بعد از 50 سالگی!

مشکلات سلامتی بعد از ۵۰ سالگی!

سلامت عمومی

فقط بگویید نه

عادات خوبی که می تواند مضر باشد و شما نمی دانید!

تغذیه و سلامتی

رزماری

گیاهان طبیعی و بسیار مفید برای حافظه

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. حبیب گفت:

    استفاده یا ترک قرص پلاویکس چه عوراضی ممکن است داشته باشد لطفا راهنمایی فرمایید.