سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرت ۴۵ دقیقه ای در طول روز، می تواند حافظه شما را تا پنج برابر افزایش دهد!

چرت زدن در طول روز می تواند حافظه شما را افزایش دهد، چرت زدن کمتر از یک ساعت حافظه شما را تا پنج بار بهبود می بخشد، بازدهی آن را افزایش میدهد و بهره وری و توانایی یادگیری را بیشتر میکند، هرچند محققان دقیقا نمی دانند چطور این اتفاق رخ میدهد.

چرت زدن

ارتباط چرت زدن با حافظه بهتر

برای تعیین اینکه چرت زدن چه تاثیری بر روی مغز انسان تاثیر گذارد، ۴۱ نفر برای شرکت در مطالعه ای گرد هم آمدند. به هر یک از این شرکت کنندگان ۹۰ لغت تک و ۱۲۰ جفت کلمه غیر مرتبط، نشان داده شد. این جفت های کلمه هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند، و این مسئله باعث می شد که به خاطر سپردن آنها از جفت های رایج تر، دشوار تر شود. این امر باعث می شود مغز وادار به دسترسی به بخش خاصی از هیپوتالاموس که در آن کلمه های جفت ذخیره شده اند شود و این اطمینان حاصل شود که مغز کلمات جدید را ذخیره می کند و تنها کلمات قدیمی تر را به یاد نمی آورد.

بلافاصله پس از نشان دادن واژه ها و واژه های جفت، شرکت کنندگان برای تعیین توانایی در یادآوری آنچه که به آنها نشان داده شده بود، مورد آزمایش قرار گرفتند. پس از تست، از نیمی از شرکت کنندگان خواسته شد چرت بزنند، در حالی که نیمی دیگر برای تماشای دی وی دی آماده شدند.

به شرکت کنندگانی که چرت باید می زدند، گفته شده بود که تا ۹۰ دقیقه استراحت کنند. در طول چرت زدن، آنها به یک دستگاه EEG متصل شدند، که میزان فعالیت در هیپوکامپ افراد را مورد سنجش قرار می داد. اعتقاد بر این است که هیپوکامپ نقش اصلی در تحکیم و ذخیره خاطرات جدید دارد.

بعد از ۹۰ دقیقه، هر دو گروه (کسانی که چرت زده بودند و کسانی که دی وی دی تماشا کرده بودند) دوباره آزمایش شدند تا توانایی آنها در یادآوری کلمات و اصطلاحات جفتی که قبلا به آنها نشان داده شده بود، مورد ارزیابی قرار گیرد. آنچه که محققان را شگفت زده کرد، این واقعیت بود که کسانی که چرت زده بودند، نه تنها بهتر کلمات را به یاد می آوردند، بلکه یادآوری آنها پنج برابر بهتر از افرادی بود که دی وی دی تماشا کردند.

در مقایسه با شرکت کنندگانی که برای تماشای دی وی دی تعیین شده بودند، افراد مورد نظر که بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه چرت زده بودند در آزمون های حافظه، تقریبا ۵۰۰٪ عملکرد بهتری داشتند.

زمان مطلوب چرت زدن در طول روز چقدر است؟

تحقیقات نشان می دهند که چرت زدن های طولانی تر می توانند به تقویت خلاقیت شما کمک کنند و همچنین باعث بهبود وضعیت کلی و افزایش بهره وری شما شوند.
خواب با موج آهسته به نوعی خواب اتلاق میشود که تقریبا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در یک زمان چرت می زنید و این نوع خواب برای به حداکثر رساندن مهارت های تصمیم گیری عالی است، اما به گفته WebMD “چرت زدن های طولانی تر یعنی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ای نقشی کلید در ایجاد ارتباطات جدید در مغز و حل مشکلات خلاقانه ایفا میکند”.

منابع

  • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1074742715000362

منبع تصاویر 

  • medicalnewstoday

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

رزماری

گیاهان طبیعی و بسیار مفید برای حافظه

رانینگ تایتل

پردازش حافظه

کبد شما ممکن است در حال خوردن مغزتان باشد!

رانینگ تایتل

چرت زدن‌

۷ نکته برای آنکه مانند یک حرفه‌ای چرت بزنید!

اطلاعات پزشکی

قند خون بالا و مشکلات حافظه

قند خون بالا ممکن است احتمال مشکلات حافظه را افزایش دهد!

اختصاصی

حافظه انسان

چرا فراموش می کنیم؟

اختصاصی

راهنمای تصویری برای سیستم عصبی

تشریح سیستم عصبی همراه با تصاویر

رانینگ تایتل

ورزش صبحگاهی

افزایش چشم گیر قدرت مغز با این نوع ورزش

اختصاصی

ادامه یک برنامه خواب

روزها چه کنیم که شب خواب بهتری داشته باشیم؟

اختصاصی

طب فشار

۱۳ روش تسکین درد دوران قاعدگی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *