سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

شکست عشقی و آسیب های آن

خواه شما مایل به پذیرش آن باشید یا نه، روز عشق احساسات را به ارمغان می آورد و برای برخی از شما – این احساسات ممکن است خیلی خوشایند نباشند. اگر تاکنون تجربه شکست عشقی و یا عشق یک طرفه داشته اید، روز عشق ممکن است حاوی مفاهیمی مثل ناامیدی و یا حتی اضطراب باشد. در این مقاله از راستینه، قصد داریم به برخی از بینش های جذاب در علوم اعصاب در مورد مقوله مرموز شکست عشقی بپردازیم.

رابطه شکست عشقی با درد فیزیکی

رابطه شکست عشقی با درد فیزیکی

هرکسی که جدایی ناخوشایندی را تجربه کرده است می تواند ادعا کند که علائم آن می تواند هم از نظر احساسی و هم از نظر فیزیکی دردناک باشد. احساس از دست دادن، ناامیدی و طرد شدن می تواند باعث علائم جسمی مانند حالت تهوع، بی خوابی، اختلال در غذا خوردن و / یا از دست دادن اشتها، اضطراب که می تواند منجر به حملات هراس شود و حتی در موارد شدید حتی باعث افکار اقدام به خودکشی یا قتل شود.

مطالعات اخیر نشان می دهد که درد ناشی از دل شکستگی و طرد شدن در واقع با درد فیزیکی همراه است. در این تحقیق که در دانشگاه میشیگان انجام شد، محققان پس از بررسی افراد زمانی که دچار سوختگی با قهوه داغ شده بودند و زمانی که تصویری از معشوق سابقشان را می دیدند، متوجه شدند که قسمت های مشابه مغز – قشر حسی ثانويه و اینسولا خلفی – فعال شدند. (تحقیق شامل افرادی بود که به تازگی رابطه عاشقانه جدی را تجربه کرده بودند.) شرکت کنندگان با استفاده از یک fMRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی )- روشی که فعالیت های مغز را با شناسایی تغییرات در جریان خون اندازه گیری می کند-تحت نظر بودند. نتایج جالب توجه هستند: بخش هایی از مغز درد احساسی و درد فیزیکی را تشخیص نمی دهد.

 

 ارتباط شکست عشقی با اعتیاد

ارتباط شکست عشقی با اعتیاد

نتایج به دست آمده در یک مطالعه مشابه توسط زیست شناس تکاملی، دکتر هلن فیشر، نشان می داد که دل شکستگی به طور مستقیم به مناطقی از مغز که تحت تأثیر اشتیاق و اعتیاد قرار دارد، مرتبط است. در مطالعات او، از شرکت کنندگانی که به تازگی احساس شکست عشقی را تجربه کرده بودند خواسته شده بود تا تصاویر شریک قبلی خود را که از طرف آن ها طرد شده بودند در کنار تصاویر افراد تصادفی ببینند. هنگامی که تصاویر افرادی که باعث شکست عشقی آن ها شده بودند نشان داده شد، مناطق خاصی از مغز شامل VTA(ناحیه کلاهک شکمی)، قشر اینسولار و قشر قدامی، و هسته آکومبنس و قشر فرونتال اوربیتال / فرونتال پیش پیشانی تحریک شدند .

VTA به مدت طولانی با رابطه عاشقانه مرتبط بوده است و مطالعات قبلی درد احساسی را با قشر اینسولار و قدامی مرتبط می دانند. قشر اینسولار و قدامی قسمت هایی از مغز هستند که به طور معمول با درد و ناراحتی مرتبط اند.

اما آنچه در مورد این مطالعه بسیار جذاب است، فعالیت عصبی هسته اکومبنس و قشر فرونتال اوربیتال / پیش فرونتال است که بخش هایی از مغز هستندکه به شدت تحت تأثیر اشتیاق و اعتیاد قرار دارند – بویژه سیستم پاداش دوپامینرژیک که با اعتیاد کوکائین مرتبط است.

همیشه گفته می شودکه افراد مختلف وقتی با شکست عشقی مواجه می شوند رفتارهای وسواسی دارند، اما قبل از مطالعه فیشر، این وضعیت تا حدودی غیر قابل توضیح بود. مطالعات او ارتباط مستقیم بین اعتیاد و شکست عشقی را ثابت کرد ، که، با تحقیق بیشتر، می توان رفتارهای اجباری افراد پس از شکست عشقی را توضیح داد.

 

شکست عشقی

شباهت های شکست عشقی و مرگ

در نهایت، باید توجه داشته باشیم که گذر از مرحله شکست عشقی یک روند است. گرایش به هر نوع حرکت در هر مرحله، بسیار شبیه به حرکت بعد از از دست دادن چیزی به صورت شخصی مانند مرگ است. مراحل شکست عشقی احتمالا شامل شوک و انکار، درد و احساس مقصر بودن، خشم و تلاش برای بازگرداندن فرد، افسردگی و عکس العمل، و در نهایت پذیرش هستند.

نظر شما در مورد ارتباط قلب شکسته و درد فیزیکی و اعتیاد چیست؟ لطفا مطالب خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

مقاله مرتبط : قهر عاطفی و ناسپاسی

منابع

  • http://www.psychologytoday.com/blog/the-new-teen-age/201008/do-you-need-rehab-your-heartbreak
  • http://www.menshealth.com/sex-women/pain-lost-love

منبع تصاویر 

  • i.huffpost
  • steemit-production-imageproxy-thumbnail.s3.amazonaws
  • az616578.vo.msecnd

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. زهرا گفت:

    سلام.آشنایی ناخواسته درفضای مجازی واصراربراون ازطرف مخاطبم،ناخودآگاه به ایجادیک وابستگی شد،برای ازبین بردن این وابستگی ِغیرمنطقی،اقدام به قطع ارتباط کردم وبرای رهایی ازعوارض اون بلافاصله به مسافرت که عاشقش بودم رفتم،اماکاملابی فایده بود،درطول سفردلتنگی وگریه امان نمیداد ،بعدازبازگشت هم یک هفته بستری بودم وباگذشت یکسال ونیم،افسردگی روزبروزافزایش پیداکرده وگریه های ناخودآگاه درخیابان ومحل کارم،به اون اضافه شده.اگرچه دراین ارتباط هیچ حرفی ازاحساسات نبود وبعضابحث وقهرولجاجت بوداما وابستگی بوجود آورد،عجیب اینکه من همیشه پی وی مخاطبم روحذف میکردم ودرپاسخهاش بی اعتنایی میکردم،صحبتهای ماکاری وسیاسی واجتماعی بود.ولی چرااین وابستگی غیرمنطقی درطول چندهفته چت واون هم گهگاه، اتفاق افتادوبه این شکل ادامه پیداکرد نمیدونم.