سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان

تردیدی نیست که چاقی برای سلامت بد است. میزان زیاد چربی در بدن میزان کلسترول بد (LDL) و نیز تری گلیسریدها را بالا می برد و در عین حال باعث کاهش میزان کلسترول خوب (HDL) می شود. چاقی توانایی پاسخ دهی بدن به انسولین را مختل می کند و میزان قند و انسولین خون را افزایش می دهد. خطرات چاقی محدود به این موارد نمی شود؛ چاقی همچنین با افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت، سنگ صفراوی، سرطان، آرتروز، قطع تنفس حین خواب از نوع انسدادی، کبد چرب و افسردگی همراهی دارد. چاقی قاتلی تمام عیار است. چاقی هم در زنان و هم در مردان بر سلامت جنسی اثر می گذارد، اما مردان به طور ویژه در معرض عوارض چاقی هستند که به علت اثر زیانبار ویژه آن بر هورمون های مردانه، فعالیت جنسی آنها و سلامت پروستات است. در مجله راستینه ، تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان را بررسی می کنیم.

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و تشخیص اضافه وزن :

نگاه کردن به خودتان در آینه ممکن است پاسخ شما را بدهد، اما برای اینکه بدانید آیا واقعا وزنتان را در معرض عوارض بالا قرار می دهد یا نه، باید ارزیابی دقیق تری انجام دهید. یکی از روش های معمول برای این کار اندازه گیری «شاخص توده بدنی» (BMI) است. برای محاسبه شاخص توده بدنی باید وزنتان را بر حسب کیلوگرم بر مجذور یا توان دوی قدتان بر حسب متر تقسیم کنید. این شاخص به طور معقولی چربی کل بدن را تخمین می زند. عدد میان ۲۵ و ۳۰ شما را در رده افراد دارای اضافه وزن قرار می دهد و عدد ۳۰ یا بالاتر نشانگر چاق بودن شماست. البته این شاخص نکته ای درباره توزیع چربی در بدن بیان نمی کند. به گفته دانشمندان، با اینکه چربی اضافی در بدن اصولا خوب نیست، چربی شکمی از همه بیشتر به سلامت آسیب می رساند. بنابراین برای اینکه بفهمید چربی شکمی تان در حد طبیعی است یا نه، کافی است به سادگی دور کمر یا دور شکمتان را در سطح ناف اندازه بگیرید. در مردان با افزایش دور کمر از ۹۲ سانتی متر به بالا خطر برای سلامت شروع می شود و با دور کمر ۱۰۱/ ۵ سانتی متر و بالاتر این خطر به اوج می رسد.

 

چاقی و تستوسترون

چاقی و تستوسترون

تستوسترون هورمون اصلی جنسی مردانه است. همین هورمون است که باعث کلفت شدن صدا ، حجیم شدن عضلات و رشد و استحکام استخوان ها می شود که شاخص جنس مذكر است. رشد اعضای تناسلی مردانه، تولید اسپرم و ایجاد میل جنسی و الگوی معمول رشد ریش در مردان هم به این هورمون مربوط می شود. هورمون تستوسترون پس از تبدیل شدن به دی هیدروتستوسترون، باعث بزرگ شدن پروستات می شود که مردان را در سنین بالاتر با ایجاد علائم ادراری گرفتار می کند. میزان تستوسترون در سنین بلوغ شروع به بالا رفتن می کند و ابتدای بزرگسالی به اوج خود می رسد و بعد از چند سال پایدار بودن میزان تستوسترون از اوایل میانسالی شروع به پایین آمدن تدریجی می کند. از آنجایی که میزان کاهش تستوسترون، فقط یک درصد در سال است، در اغلب مردان در سنین بالا میزان تستوسترون در حد طبیعی باقی می ماند اما هر عاملی که سرعت کاهش تستوسترون را شدت بخشد، می تواند برخی از مردان را دچار کمبود این هورمون کند. چاقی یکی از عواملی است که میزان تستوسترون را پایین می آورد. یک بررسی که در سال ۲۰۰۷ میلادی روی ۱۶۶۷ مرد در سنین ۴۰ و بالاتر انجام شد، نشان داد به ازای هر یک دهم افزایش در میزان شاخص توده بدنی ۲ درصد از میزان تستوسترون کاسته می شود. یک بررسی دیگر در سال ۲۰۰۸ میلادی روی ۱۸۶۲ مرد در سنین ۳۰ و بالاتر نشان داد دور کمر نسبت به شاخص توده بدنی ارتباط نزدیک تری با کاهش تستوسترون دارد. نتایج نشان داد هر سانتی متر افزایش دور کمر احتمال کاهش تستوسترون در مردان را تا ۷۵ درصد افزایش می دهد. در مجموع اندازه دور کمر قوی ترین عامل واحد پیش بینی کننده بروز علائم کمبود تستوسترون بود. بالاخره یک بررسی در استرالیا نشان داد تقریبا از هر ۷ مرد چاق، ۱ مرد ممکن است از درمان جایگزینی تستوسترون سود ببرد که ۴ برابر میزان سودمندی این هورمون در مردان غیر چاق است.

 

چاقی و اختلال نعوظ

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و اختلال نعوظ :

گرچه مردان دچار اختلال نعوظ اغلب کاهش میزان تستوسترون را مسئول این عارضه می دانند، فقط در ۳ درصد موارد اختلال نعوظ افت تستوسترون خون وجود دارد. یک بررسی در دانشگاه هاروارد نشان داد در مرد با دور کمر ۱۰۶ / ۵ سانتی متر نسبت به مرد با دور کمر ۸۱ سانتی متر احتمال اختلال نعوظ ۲ برابر بیشتر است و یک بررسی در کالیفرنیا نشان داد شاخص توده بدنی معادل ۲۸ (که به معنای داشتن اضافه وزن و نه چاقی است) احتمال دچار شدن مردان به اختلال نعوظ را بیش از ۹۰ درصد بالا می برد. گرچه این بررسی ها رابطه میان چاقی و اختلال نعوظ را نشان می دهند، باید ثابت کرد کاهش وزن می تواند این اختلال را برطرف کند. پژوهشگران در ماساچوست آمریکا نشان دادند کاهش وزن در افراد دچار اضافه وزن واقعا می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد. دانشمندان ایتالیایی هم در یک بررسی به طور تصادفی ۱۱۰ مرد چاق مبتلا به اختلال نعوظ را به ۲ گروه تقسیم کردند؛ یک گروه با رژیم گرفتن و برنامه ورزشی درمان شدند و در گروه دیگر فقط مراقبت های معمول ادامه یافت. پس از ۲ سال در بیش از ۳۰ درصد مردان گروه رژیم غذایی و ورزش، بدون هیچ دارویی اختلال نعوظ برطرف شد، اما در گروه مراقبت های معمول کمتر از ۶ درصد مردان بهبود پیدا کرده بودند. مردانی که بیشترین وزن را کم کرده بودند، بهترین وضعیت را از لحاظ برطرف شدن اختلال جنسی شان در برخورد با شریک جنسی پیدا کرده اند.

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و باروری و تولید مثل :

چاقی نه تنها فعالیت جنسی مردان را مختل می کند، به باروری آنها هم آسیب می زند. در یک بررسی در آمریکا معلوم شد میان چاقی و کاهش تعداد اسپرم ها و کاهش حرکت آنها رابطه وجود دارد. دانشمندان آلمانی در مردان میان ۲۰ تا ۳۰ سال به نتایج مشابهی رسیدند.

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و سنگ کلیه :

اختلال نعوظ ضربه روانی بزرگی برای مرد و همسرش است. در مقابل سنگ کلیه گرچه مشکلی در رابطه عاطفی ایجاد نمی کند، اما باعث بروز درد جسمی بسیار شدیدی می شود.
سنگ کلیه مردان را ۲ برابر بیشتر از زنان مبتلا می کند و چاقی خطر دچار شدن به سنگ کلیه را بالا می برد. پژوهش ها نشان داده اند کلیه های افراد دارای اضافه وزن مقدار بیشتری کلسیم و سایر ترکیبات شیمیایی سنگساز درون ادرار ترشح می کند و این افراد بیشتر در معرض خطر تشکیل سنگ قرار می گیرند.

 

بزرگی خوش خیم پروستات

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و بزرگی خوش خیم پروستات :

بزرگی خوش خیم پروستات با افزایش سن در مردان شایع تر می شود، اما در مردانی که چاقی شکمی دارند، شیوع آن حتی بیشتر است. پژوهشگران در آمریکا و چین با استفاده از سونوگرافی و ام آر آی نشان داده اند مردان با شکم های بزرگ تر، پروستات های بزرگ تری هم دارند.

 

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و آنتی ژن اختصاصی پروستات :

غده پروستات به علت معماها و تناقض های علمی ای که بر می انگیزد، مشهور است و در مورد رابطه چاقی و بزرگی پروستات هم به تناقضی برمی خوریم. اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در خون به عنوان آزمایشی ابتدایی برای کشف زودرس سرطان پروستات (غربالگری سرطان پروستات) به کار می رود. میزان این آنتی ژن در بزرگی خوش خیم پروستات هم در خون بالا می رود، اما در مقابل چاقی با اینکه باعث بزرگ شدن پروستات می شود، میزان این آنتی ژن را در خون کاهش می دهد. علت این است که چاقی حجم خون را بالا می برد و PSA درون این حجم اضافه شده رقیق تر می شود.
سرطان پروستات با توجه به اینکه چاقی میزان PSA را در خون پایین می آورد، ممکن است استفاده از اندازه گیری این شاخص برای شناسایی زودرس سرطان پروستات اشکال پیدا کند. به غیر از این مورد، چاقی به خودی خود اثر نابجایی بر زیست شناسی غده پروستات می گذارد. بررسی های متعدد نشان داده اند افزایش میزان چربی بدن مرد خطر دچار شدن او به سرطان پروستات را بالا می برد. همچنین چاقی احتمال گسترش یا متاستاز زودرس سرطان پروستات به بافت های دیگر بدن ورای این غده را بالا می برد و احتمال عود پس از درمان نیز افزایش می یابد. چاقی همچنین احتمال ایجاد عارضه بی اختیاری ادراری پس از برداشتن پروستات با جراحی را بالا می برد.

 

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و سرطان پروستات

تاثیر چاقی بر سلامت جنسی مردان و سرطان پروستات :

شاید این موضوع به این دلیل باشد که مردان دارای اضافه وزن کمتر برای مراقبت های بهداشتی به پزشک مراجعه می کنند. ازطرف دیگر میزان PSA خون آنها نیز پایین تر است، بنابراین سرطان پروستات در آنها دیرتر تشخیص داده می شود اما در عین حال چاقی سوخت و ساز هورمونهای جنسی را هم تغییر می دهد و ممکن است بر رشد سرطان پروستات تاثیر بگذارد. از همه اینها مهم تر این است که چاقی تولید هورمونهای محرک رشد مانند انسولین و عامل رشد شبه انسولینی – ۱ (-IGf۱) را بالا می برد. هر دوی این هورمونها سرعت تکثیر سلولی را افزایش می دهند و میزان بالای (-IGf۱) در خون با افزایش خطر سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سایر بدخیمی ها همراهی دارد.

سخن آخر

ممکن است تعداد افراد دچار اضافه وزن در جامعه آنقدر زیاد باشد که فکر کنید اضافه وزن عادی است، اما اضافه وزن پدیده ای طبیعی نیست. در واقع یکی از عواملی که باعث افزایش شیوع دیابت، فشار خون بالا، سکته مغزی، حمله قلبی و آرتروز شده، اضافه وزن و چاقی است و مردان چاق با مشکلات بیشتری از اختلال نعوظ گرفته تا بزرگی پروستات و سرطان پروستات مواجه می شوند. کاهش وزن مشکل اما امکان پذیر است.

راه حلی سریعی برای رفع چاقی وجود ندارد، اما راه حل های تدریجی وجود دارند :

مصرف رژیم غذایی که کالری کمتری داشته باشد و ورزش کردن برای اینکه کالری های بیشتری بسوزانید. راه مردانه برای کاهش وزن شما همین راه است و زمان شروع آن همین حالا. هنگامی که موضوع بهبود سلامتتان مطرح است، درنگ نکنید.

مقاله مرتبط : ارتباط افزایش وزن در مردان با کیفیت کمتر اسپرم

 

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • Harvard Men’s Health Letter

منبع تصاویر 

  • sciencedaily
  • mymedicalmantra
  • go.medicalcertificate
  • healthlinebody-dynamics
  • hktoutiao

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *