سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

احتمال انتقال آلزایمر از طریق انتقالات خون

آیا می توانید بیماری آلزایمر را دریافت کنید؟ این ترس که بیماری آلزایمر ممکن است از طریق انتقال خون و تجهیزات جراحی گسترش یابد در حال افزایش است، اما هیچ مدرکی از این اتفاق وجود ندارد. در حال حاضر مطالعه ای نشان داده است که پروتئین آلزایمر می تواند بین موش هایی که منبع خون به اشتراک می گذارند، گسترش یابد و موجب زوال مغز شود.

انتقال آلزایمر

انتقال آلزایمر

ما قبلا از بیماری های پریون مانند کروتزفلد-جاکوب (CJD) اطلاع داشتیم که پروتئین های ناسازگار می توانند بیماری های مغز را گسترش دهند. به عنوان مثال، CJD میتواند از طریق فراورده های گوشتی یا انتقال خون آلوده به پروتئینهایی که پریون نامیده میشود، گسترش یابد.

آلزایمر مانند CJD نیز شامل یک پروتئین غیرطبیعی به نام بتا آمیلوئید است. پلاک های این پروتئین در مغز افراد مبتلا به این بیماری انباشته می شوند، اگرچه هنوز نمی دانیم که آیا این پلاک ها باعث ایجاد بیماری می شوند و یا فقط نشانه ای از این بیماری هستند.

شواهدی وجود دارند که نشان میدهند بتا آمیلوئید ممکن است مانند پریون ها گسترش یابند. حدود ۵۰ سال پیش، بسیاری از افراد مبتلا به اختلال رشد با هورمون رشدی که از اجساد تشریح شده گرفته شده بود، درمان شدند. بسیاری از گیرندگان دچار CJD شدند، زیرا معلوم شد این اجساد حامل پریون ها بودند. اما چند دهه بعد، در کالبد شکافی های پس از مرگ مشخص شد که بعضی از این افراد پلاک های آلزایمر نیز داشتند، در حالی که در آن زمان، ۵۱ ساله یا کمتر بودند.

 

پلاک پروتئین

تیمی که روی این موضوع کار کردند این امکان را مطرح کردند که برخی از روش های پزشکی یا جراحی ممکن است خطر ایجاد کنند.

اکنون مطالعه ای نشان داده است که وقتی موش سالم با موشی با پلاک های آلزایمر پیوند داده میشود، در نهایت شروع به تولید پلاک های پروتئین بتا آمیلوئید در مغز خود خواهد کرد. هنگامی که پلاک ها در موش های سالم ایجاد می شوند، سپس بافت مغزی آنها شروع از بین رفتن می کند.

این مسئله نشان می دهد که آلزایمر واقعا می تواند از طریق پروتئین بتا آمیلوئید در خون گسترش یابد. ویهونگ سانگ، در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور، که این کار را سرپرستی کرد، در این باره می گوید: “این پروتئین می تواند وارد مغز موش پیوند داده شده شود و باعث ایجاد انحطاط عصبی شود.”

تیم سانگ مطالعه خود را بر روی موش ها با ژنی که نسخه انسانی بتا آمیلوئید را تولید می کنند انجام دادند، زیرا موش ها به طور طبیعی دچار آلزایمر نمیشوند. این ژن موش ها را قادر به ساخت پلاک های مغزی مشابه با پلاک های دیده شده در انسان کرد و همچنین نشان دهنده همان الگوی انحطاط عصبی بود.

 

انتقالات خون

بیماری ایجاد شده

پس از آن، این تیم از طریق جراحی موش هایی با این بیماری آلزایمر مانند را به موشهای سالم بدون ژن بتا آمیلوئید پیوند دادند، به روشی که در آن موش ها سیستم خون خود را به اشتراک گذاشتند.

در ابتدا، موش های سالم شروع به انباشتن بتا آمیلوئید در مغز خود کردند. طی چهار ماه، موش ها الگوهای تغییر یافته فعالیت در مناطق مغزی برای یادگیری و حافظه را نیز نشان دادند. سانگ می گوید: این اولین بار است که معلوم شده است بتا آمیلوئید در خون و مغز یک موش دیگر وارد شده است و علایم بیماری آلزایمر ایجاد کرده است.

گاستوف ادگرن در موسسه کارولینسکا در استکهلم، سوئد میگوید: “آنها تا حدی به طور قانع کننده ای نشان می دهند که ممکن است با ارتباط گردش خونی، این پلاک ها در موش ها ایجاد شوند.” “این مسئله این مورد را تقویت می کند که بتا آمیلوئیدی به نوعی مُسری است – بتا آمیلوئید ممکن است در واقع یک پریون باشد یا مانند یک پریون عمل کند.”

این یافته ها با مطالعه ادگرن و همکارانش که پیش از این در سال جاری با ۲٫۱ میلیون گیرنده انتقال خون در سرتاسر سوئد و دانمارک انجام شده بود، مغایرت داشتند. آنها دریافتند افرادی که از افراد مبتلا به آلزایمر خون دریافت می کنند، به نظر نمی رسد که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری باشند.

 

پروتئین مسری

ادگرن میگوید، اگرچه مطالعه او بسیار بزرگ بود، اما هنوز هم این احتمال وجود دارد برای یافتن شواهدی که نشان دهند پروتئین های آلزایمر ممکن است قابل انتقال باشند، مدت زمان مورد مطالعه کافی نباشد. او می گوید: “ما تنها ۲۵ سال است که پیگیری می کنیم.” ممکن است (توسعه و ابتلا به بیماری) زمان بیشتری طول بکشد، یا ممکن است داده ها کافی نباشند. بسیاری از محققان می ترسند که این یک پروتئین مسری باشد.

تیم سانگ می گوید نتیجه گیری از این یافته ها هنوز خیلی زود است. ادگرن می گوید، اتصال موش ها با هم وضعیتی است که برای انسان ها به طور یکسان به کار نمی رود.

متیوس جاکر در مرکز آلمانی بیماری های انحطاط عصبی در توبینگن فکر نمی کند که این مطالعه نشان دهد که آلزایمر یک بیماری قابل انتقال است. این تیم هنوز رفتار موش ها را بررسی نکردند تا ببینند آیا آنها نشانه هایی از کاهش شناختی مشخصه آلزایمر نشان میدهند یا خیر.

در این میان، سانگ فکر می کند محققان و پزشکان باید به بتا آمیلوئید در خون که می تواند به طور بالقوه برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار گیرد، توجه بیشتری داشته باشند. یکی از دلایلی که درمان آلزایمر را دشوار می سازد، مشکل ساخت داروهایی است که بتوانند از مانع محافظت کننده مغز عبور کنند. سانگ می گوید هدف قرار دادن پروتئین در جریان خون، که می تواند اثرات ضربه ای برای مغز داشته باشد، ممکن است راحت تر باشد.

مقاله مرتبط : ۶ گام معجزه آسا برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

 

منابع

  • newscientist

منبع تصاویر 

  • d1o50x50snmhul.cloudfront
  • aa2day

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خیار

فواید خوردن خیار

سلامت عمومی

زردچوبه

تاثیر مصرف روزانه زردچوبه بر روی مغز!

سلامت عمومی

اسانس لیمو

فواید اسانس لیمو

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت روان

سالمندان زودرنج

زودرنجی و رفتارهای کودکانه ی سالمندان

سلامت عمومی

ایجاد آرامش با موسیقی

۱۴ نکته برای سلامت بدن شما!

تغذیه و سلامتی

ادویه جادویی

۷ ادویه جادویی برای تقویت سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *