سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آنچه باید درباره دویدن با پای برهنه بدانید!

در سالهای اخیر دویدن با پای برهنه طرفداران بسیاری پیدا کرده است، خواه دوندگان واقعا پابرهنه باشند و یا کفش های مینیمالیستی به پا کنند که پابرهنه بودن را به سخره می گیرند، حفاظت کمی از پا در مقابل سطوح سخت و خشن صورت می گیرد. در حالی که بسیاری از کفش های مخصوص دویدن پیچیده تر شده و اصلاحاتی روی آن ها صورت گرفته است، دوندگان اغلب به نظر می آید تمایل دارند به عقب برگردند، به سبکی که بهتر با این موضوع سازگاری دارد که چگونه پای انسانها برای دویدن تکامل یافته است. اما واقعا دویدن با پای برهنه بهتراست؟ به نظر می رسد پاسخ این سوال پیچیده باشد.

دویدن با پای برهنه

کاهشی در میزان آسیب دیدگی دوندگان مشاهده نشد.

هنگامی که بسیاری از طرفداران دویدن با پای برهنه و کفش های مینیمالیستی برای به دست آمدن شواهدی مبنی بر اینکه دونده های پابرهنه کمتر آسیب میبینند، تحت بررسی در دانشگاه هاروارد قرار گرفتند(که در مجله علمی در سال ۲۰۰۴ منتشر شده است) چیزی در تایید این موضوع به دست نیامد. در عوض، این مطالعه نشان داد که دونده های پابرهنه هیچ آسیب بیشتری نسبت به دونده هایی که کفش به پا داشتند، تجربه نکردند.
وقتی در مورد کاهش آسیب های پا و ساق پا صحبت می کنیم، هیچ مدرکی مبنی بر این که نوعی از دویدن بهتر از دیگری باشد به دست نیامده است. در حقیقت، عوامل بسیاری وجود دارند که تعیین یک رابطه علت و معلولی را سخت می کنند.

 

نحوه برخورد پا با زمین

نحوه برخورد پا با زمین مهم تر از پوشیدن یا نپوشیدن کفش است.

یکی از این عوامل و شاید مهمترین آن، نحوه برخورد پا با زمین هنگام دویدن است. اگر شما یک دونده هستید، احتمالا تفاوت بین دویدن با قسمت جلو و یا با پاشنه پا را می دانید. اگر دونده نیستید، کاملا می توانید این موضوع را متوجه شوید: نوع دویدن شما بستگی به این دارد که کدام بخش از پا را با هر قدم به زمین می گذارید.

یکی از علل اصلی آسیب های تکرار شونده ناشی از ضربه، دویدن با پاشنه پا و یا هنگامی که اول پاشنه پا را به زمین می گذارید، می باشد.

به این دلیل که پاشنه پا به طور عمده حرکت را متوقف می کند و تمام انرژی حرکتی رو به جلو شما را به پا و ساق پا برمی گرداند. در حالی که بسیاری از علاقه مندان به دویدن با پای برهنه به دونده ها در فرهنگ های بومی اشاره می کنند که پابرهنه و با قسمت جلوی پا می دوند، در واقع هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد دویدن با پای برهنه به طور خودکار شما را به دونده ای که با جلوی پا می دود تبدیل خواهد کرد.

 

تقویت مچ پا

موفقیت در دویدن با پای برهنه به خودتان بستگی دارد،نه به کفش هایتان

در نهایت، به نظر می رسد که دویدن با پای برهنه، خواه با کفش های مینیمالیستی و یا با انواع دیگر کفش ها، می تواند به بهبود تعادل و شکل بدن هنگام دویدن کمک کند، که ممکن است آسیب را کاهش دهد. اما نتیجه تجربه دویدن با پای برهنه بیشتر به خودتان بستگی دارد، سطح آمادگی شخصی شما و آنچه شما مایل به رسیدن به آن هستید – نه آنچه که بر روی پای خود انجام داده و یا انجام نمی دهید.

دوندگان پا برهنه باید به طور قابل توجهی، مچ و ماهیچه های پای خود را تقویت کنند که اغلب این اعضا در دونده هایی که کفش های نسل جدید را می پوشند نسبتا ضعیف هستند. شما احتمالا می خواهید روش دویدن خود را از پاشنه به قسمت جلویی تغییر بدهید که نیازمند صرف زمان و تمرین است.

همچنین، این موضوع به خود شما بستگی دارد. بعضی از افراد به راحتی می توانند روش خود را به دویدن با کفش های مینیمالیستی یا به صورت پابرهنه تغییر دهند و ممکن است خیلی برایشان سخت نباشد؛ اما بعضی دیگر باید به آن بپردازند و زمان زیادی را صرف تنظیم پاهای خود کنند تا بتوانند حتی چند متر به صورت پابرهنه بدوند.

آیا سعی کرده اید که پابرهنه یا با کفش های مینیمالیستی بدوید؟ تجربه ای که داشتید چطور بود؟ آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید!

 

منابع

  • lowerextremityreview
  • rei
  • runnersworld

منبع تصاویر

  • allfreedesigns
  • troydholland.files.wordpress
  • ecouterre
  • i.pinimg

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و تناسب اندام

ورزش با دوستان

۴ راه برای آنکه ورزش را به یک عادت ماندگار تبدیل کنید!

اخبار

دویدن

دویدن چطور سلولهای خون یک مرد را تغییر داد!

اختصاصی

قدم زدن با کالسکه بچه

گنجاندن ورزش در برنامه روزانه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *