سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

جوراب نازک زنانه

یکی از مهمترین رویدادهای تاریخ ، ساخت الیاف نایلونی به دست بشر بود . پس از صدها سال که منبعی جز الیاف طبیعی چون ابریشم ، کتان یا پشم برای تولید پارچه وجود نداشت ، در سده ی نوزدهم ، انسان توانست الیاف ابریشم مصنوعی یا ریون را اختراع کند و آن را در تهیه پوشاک به کار برد . جوراب نازک نایلونی ، تنها یکی از هزاران دستاورد موفق این موج جدید صنعتی بود .

جوراب نازک زنانه

جوراب نازک زنانه چگونه تولید و عرضه شد ؟

شانل ، طراح فرانسوی بود که برای نخستین بار در سال ۱۹۱۵ میلادی لباسهایی از ابریشم مصنوعی دوخت و به مانکن های خود پوشاند و آنها را در شهر دوویل Deauvilleبه نمایش گذاشت . در سالهای دهه ی ۱۹۴۰ ، الیاف مصنوعی بسیار مرغوبی در آمریکا تولید شد و ژاپن دومین تولیدکننده ی بزرگ الیاف مصنوعی گردید . از جنگ جهانی دوم به بعد ، تولید رو به افزایش الیاف مصنوعی در لابراتوارها و تحویل آنها به کارخانه های پارچه بافی و سپس تبدیل به لباس های زنانه و مردانه گردید . در امریکا این پارچه ها با اسامی گوناگونی چون : نایلون ، اورلُن ، داکرُن ، ساینل ، اسه تیت ، ویکارا مشخص شدند . پارچه های گفته شده ارزان قیمت ، قابل شستشو در خانه و یا خشک شویی و سبک وزن ، و در سرما و گرما قابل استفاده اند . بعدها پارچه هایی با مخلوطی از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شد که دوام و مقاومت بیشتری داشتند .

 

پارچه های کش آمدنی

جالب تر از پارچه هایی با الیاف مصنوعی ، پارچه های کش آمدنی بود که از آنها پوشاک چسبان و لباس های زیر تهیه می کردند . پوشاکی که از این پارچه ها تهیه می شد ، احتیاج به اندازه های گوناگون نداشت زیرا به علت خاصیت ارتجاعی آن می توانست مورد استفاده ی همه افراد ، با اندازه های مختلف قرار گیرد . این جنس جدید در تهیه جوراب زنانه نیز به کار می رفت . گرچه جوراب هایی از پشم و مخلوط کتان و پشم همچنان جای خود را محفوظ نگاه داشته بود ولی از آنجا که نایلون بسیار نازک ، قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد ، به راحتی جایگزین ابریشم می شود .

 

 کریستین دیور

سال ۱۹۴۷ میلادی و جلوه های نو

این زمان ، در دنیای مد زنانه ، از اهمیتی بسیار برخوردار است . طراحی بزرگ به نام کریستین دیور Christian Dior که مردی موفق در خرید و فروش آثار هنری بود ، استعداد خلاق خود را به طراحی پوشاک زنانه منتقل ساخت و طرح هایی آفرید که هیجان بسیار ایجاد کرد . هیجان بسیار برای مردم عادی ، چرا که این طرح ها به رویارویی با طرح هایی برخاست که در دهه پیشین ، اندام زنان را باریک و لاغر جلوه می داد . ظهور این رویارویی ناگهانی نبود و از اواخر سال های دهه ۳۰ آثار و نشانه های آن به چشم می خورد . از جمله ی این نشانه ها : برجسته تر شدن سینه ها ، باریک شدن کمر ، چسبان شدن بالاتنه و افزایش چین دامن لباسها بود . شانه های عریض و چهار گوشه که حالتی مردانه ، به اندام زنان می داد ، گرد شد و جلوه ای زنانه به خود گرفت . طرح لباسها ، ساخت و عرضه ی کرستهایی به شکل ساعت شنی را ، که کمر را میفشرد و آن را باریک تر جلوه می داد ، الزام آور ساخت .

 

جوراب شیشه ای از نایلون

در این دوره جوراب شیشه ای از نایلون ، به رنگهای هلویی ، قهوه ای ، سبز روشن و سیاه تولید شد و زنان کمتر بدون جوراب نازک ظاهر می شدند . از آنجا که زنان رغبت بسیار به پوشیدن لباس هایی با سرشانه ی باز ، چه در شهر و چه در خارج شهر و حتی هنگام ورزش نشان می دادند ، و پوشیدن اینگونه پوشاک با سینه بند دارای بند امکان پذیر نبود ، سینه بند های جدید بی بندی به بازار آمد که برای نگاه داری برجستگی های سینه از دو قوس فلزی که هر کدام در بالای برجستگی قرار می گرفت و در وسط سینه به یکدیگر متصل می شد ، استفاده می کرد . این دو مفتول فلزی در سوتین ، اندام را زیباتر نشان می داد .

مقاله مرتبط :چگونه می توان سینه های زیبا داشت ؟

 جوراب نازک زنانه امروزی

 جوراب نازک زنانه امروزی Stockings در چه سالی تولید شد ؟

در سال ۱۹۵۴ میلادی ، ژاک فات طراح فرانسوی ، یک جوراب نازک بلند عرضه کرد که حاشیه ی بالای آن از تور بود . همچنین جوراب نازک زنانه زیبایی از نایلون براق به بازار آمد که بر آن جواهرات ریز ، پولک و نخ هایی از طلا دوخته شده بود . در سال ۱۹۵۵ میلادی هم ، جوراب نازک زنانه بلندی به اندازه ۱۰۰ سانتی متر از نایلون به بازار آمد که بالای آن به بند جوراب متصل می شد که به کمر بسته شده بود . سپس جوراب شلواری قابل ارتجاع سیاه عرضه شد که چون شلواری راحت ، در خانه هم می پوشیدند . در سال ۱۹۵۶ میلادی ، این جوراب نازک زنانه با افزودن بالاتنه ای به آن تبدیل به پوششی یکسره و چسبان گردید که از گردن تا انگشتان پا را می پوشاند و به رنگهای قرمز ، سبز و آبی تولید و با شلوار برمودا که شلواری تا زانو بود ، دامن های چهارخانه و لباس های اسکی و اسکیت روی یخ پوشیده می شد .

  کفش را با جوراب بپوشیم

سخن پایانی

از آنجا که انگشتان پا اغلب گرم و مرطوب هستند، پذیرای انواع قارچ ها که نوعی از عفونت هستند می باشند. قارچ ها و گاهی اوقات مخمر نقاط مختلف ناخن را تحت تاثیر قرار می دهند . بدیهی است با گرم تر شدن هوا این موضوع شدت می یابد، از همین رو مطلوب است کفش را با جوراب بپوشیم تا در برابر انواع قارچ ناخن و میکروبها ایمن باشیم.

مقاله مرتبط : پیشگیری از عفونت های قارچی در ناخن های پا

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • (ترجمه دکتر شیرین بزرگمهر) The mode in costume – R. Turner Wilcox 1985

منبع تصاویر 

  • dms-cf-03.dimu
  • merriam-webster
  • img.shopstyle-cdn
  • s-media-cache-ak0.pinimg
  • images.wisegeek

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

سلامت روان

هیپرهیدروزیس

نگاه ۳ پزشک متخصص به تعریق بدن

بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

ورزش ویژه دوران بارداری

سلامت عمومی

نعمت حمام کردن

چه چیزهایی برای شما مفید است؟

سلامت روان

سالمندان زودرنج

زودرنجی و رفتارهای کودکانه ی سالمندان

سلامت عمومی

دیابت

تاثیر دیابت بر سلامت پا

سلامت عمومی

معاینه پا

به معاینه پا اکتفا نکنید!

سلامت عمومی

حفظ سلامت پا

حفظ سلامت پا با پوشش مناسب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *