سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نکاتی برای داشتن خانه‌ا‌ی تمیزتر و گربه‌ای سالم‌تر

اگر شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که به حیوانات خانگی علاقه دارید و بیشتر وقت خود را با آنها می گذرانید، حتما این مقاله از راستینه را مطالعه فرمایید.

موی حیوان خانگی

پاک‌کردن کثیف‌کاری‌های گربه

شاید گربه‌ عزیزتان موهای خودش را دوست داشته باشد اما اگر شما از جمع‌کردن موهای ریخته‌شده بر فرش، مبل و روتختی خسته شده‌اید، جاروبرقی بهتری تهیه کنید. از قدرت مکش بالای جاروبرقی جدیدتان مطمئن شوید و به دنبال گزینه‌ی «موی حیوان خانگی» بر آن بگردید. مبل‌ها و پرده‌ها را جارو بکشید. دستانتان را با دستکش ظرفشویی خیس بر مکان‌های موردعلاقه‌ی گربه‌تان که بر آن ها می‌نشیند، بکشید. با رول موبر، موهای گربه را از روی لباس‌هایتان بکنید. سعی کنید تختی برای گربه‌تان انتخاب کنید که راحت تمیز شود. اگر گربه‌تان به بیرون از خانه رفت و آمد دارد، پارچه‌ای را در مسیرش قرار دهید تا با پاهای گلی همه‌ جای خانه را کثیف نکند.

 

ناخن‌گیر مخصوص گربه‌ها

تمیز کردن گربه

گربه‌ها عموما خودشان را به خوبی تمیز می‌کنند اما اگر خیلی کثیف شوند، به کمک شما و حمامی حسابی نیاز خواهند داشت. در آغاز کار، ناخن‌های گربه‌تان را کوتاه کنید تا جلوی پارگی فرش و پارچه‌ی مبل و … را بگیرید. می‌توانید این کار را به راحتی در خانه با ناخن‌گیر مخصوص گربه‌ها انجام دهید؛ روش کارش را از دامپزشکتان بپرسید. موهای گربه‌تان را شانه بکشید تا موهای اضافی که از بدنش جدا شده‌اند را جمع کنید. حتما فقط با شامپوی مخصوص گربه‌ها بشوریدش و آب را از صورت و گوش‌هایش دور نگه دارید. پس از استحمام، با حوله یا باد خنک سشوار خشکش کنید. در آخر جایزه‌ای به گربه‌تان بدهید تا حمام‌ کردن و شستشو را چیز مثبتی در ذهنش تلقی کند.

 

خداحافظی با کک‌ها

خداحافظی با کک‌ها

از هر روشی برای رهایی از کک استفاده می‌کنید (قلاده‌های ضد کک، قرص، شامپو، …)، حتما دستورالعمل آن را به خوبی پیش بگیرید. موادی که برای گربه‌های بالغ تجویز می‌شوند از مواد قابل استفاده‌ی بچه گربه‌ها متفاوت است و به هیچ عنوان مواد تجویزشده برای سگ‌ها را نیز روی گربه‌هایتان امتحان نکنید.

 

بیرون‌کردن کک‌ها از خانه

بیرون‌کردن کک‌ها از خانه

اگر گربه‌تان کک‌ها را وارد خانه‌تان کرده است، وقت یک تمیزکاری اساسی است. هر روز خانه‌تان را جارو بکشید: مبلمان و پرده‌ها، درز موزاییک‌ها، گوشه‌های اتاق. سپس کیسه‌ی جاروبرقی را عوض کنید یا آن را با آب گرم و صابون بشویید. پارچه جای خوابش (و روتختی خودتان) را بشویید و عوض کنید و فرش‌ها را با بخار تمیز کنید. با شانه‌ی مخصوص به موهای گربه‌تان رسیدگی کنید و حتما از داروی ضد کک نیز استفاده کنید. اسپری ضد کک به نظر بهتر از «بمب‌های ضد کک» برای تمیزکردن خانه عمل می‌کنند. البته مراقب باشید موادی که برای تمیز نگه‌ داشتن خانه استفاده می‌کنید برای گربه‌تان ضرری نداشته باشند.

 

جعبه‌ی خاک

جعبه‌ی خاک دوست‌داشتنی

گربه‌ها سخت عادت‌هایشان را می‌شکنند، حتی در مورد خاکی که در آن ادرار و مدفوع می‌کنند. بعضی خاک‌های سفالی بی‌بو را ترجیح می‌دهند. شما می‌توانید کمی جوش شیرین نیز زیر خاک گربه‌تان بریزید تا کم‌تر بو بگیرد. حداقل روزی یک بار مدفوع گربه را جمع کنید و دور بریزید. جعبه را حداقل هفته‌ای یک یا دوبار بشویید. در نظر داشته باشید، ممکن است شما از قراردادن پارچه‌های دکوری بر جعبه‌ی خاک گربه‌تان لذت ببرید و آن را زیباتر بدانید اما شاید گربه‌تان این را دوست نداشته باشد، خصوصا اینکه ممکن است پاک‌کردن ناخن‌هایش را برایش سخت کند.

 

مکان جعبه‌ی خاک

مکان جعبه‌ی خاک

گربه‌ ها هم مانند انسان‌ها دوست دارند موقع دستشویی کمی فضای خصوصی داشته باشند. البته ترجیح می‌دهند بتوانند دیدی به محیط اطرافشان داشته باشند. جعبه‌ی خاک را در مکانی در دسترس اما دور از دید قرار دهید. همچنین جعبه را از مکان‌های گرم و جاهای شلوغ و بچه‌های پر سر و صدا دور نگه دارید. گربه‌ها بینی حساسی دارند پس سطل آشغال را هم از جعبه‌ی خاکش دور نگه دارید.

 

حادثه‌های ناگهانی

حادثه‌های ناگهانی

گربه‌ها معمولا جعبه‌ی خاکشان را ترجیح می‌دهند اما اگر جای دیگری را برای خراب‌کاری انتخاب کردند، حتما مشکی پیش آمده است. اگر گربه‌تان از تغییراتی که در خانه پیش آمده ناراحت است، کمی بیشتر به او توجه کنید. سرش داد نزنید و تنبیه نکنید؛ این کار فقط اوضاع را بدتر می‌کند. حادثه‌های این چنینی ممکن است نشانه‌ای از مشکلی در سلامتی گربه‌تان باشد (دیابت، مشکل کلیوی، عفونت مجاری ادراری، …). پیش از آن که عادت دستشویی در جعبه از سرش بیفتد، به دامپزشک مراجعه کنید.

 

غذای سالم

غذای سالم

حیوانات خانگی و صاحبانشان هر دو می‌توانند با غذای حیوانات مسموم شوند پس همان‌طور که به غذای خود رسیدگی می‌کنید، به تاریخ انقضای غذای گربه‌تان نیز توجه کنید. قوطی و جعبه‌های زخمی‌شده را نخرید. غذا را در ظروف دردار نگه‌داری کنید. اگر غذای تر به گربه‌تان می‌دهید، باقی‌مانده‌ی آن را در یخچال بگذارید. هر روز غذای خشک جدید در ظرف غذای گربه قرار دهید. پس از غذادادن به گربه‌، دست‌هایتان را بشویید. ظرف غذای گربه را دور از محل نگه‌داری ظروف خودتان بگذارید.

 

آلرژی به گربه‌

اگر به گربه‌تان آلرژی دارید.

اگر آلرژيتان شدید نیست، مجبور نیستید گربه‌تان را از خانه بیرون کنید. او را از اتاق خواب دور نگه دارید و از روتختی و بالش ضد آلرژی استفاده کنید. تصفیه‌کننده‌ی هوایی با فیلترهای با کیفیت در خانه بگذارید. اسپری‌های ضدآلرژی نیز در این موقعیت کمک بزرگی هستند. از فرش، پرده یا مبلمانی که گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند در خانه استفاده نکنید. خانه و گربه‌تان را زود به زود تمیز کنید. در مورد داروهای ضدحساسیت با دکتر مشورت کنید.

 

گازگرفتگی

بیماری‌های وابسته به گربه‌ها

به ندرت پیش می‌آید افراد سالم با لمس‌کردن گربه‌ ها بیمار شوند. در صورت گازگرفتگی یا چنگ‌زدن، عضو آسیب‌دیده را با آب و صابون نرم‌کننده بشویید. اگر گازگرفتگی شدید بود یا محل زخم عفونی شده بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. حتما پس از تمیزکردن جعبه‌ی خاک دستانتان را با آب و صابون بشویید.

 

گربه‌ها و بچه‌ها

گربه‌ها و بچه‌ها

به گربه تان وقت دهید تا برای نوزاد تازه وارد در خانه آماده شود. به او اجازه دهید در اتاق نوزاد بپلکد و با بوهای جدید و لوسیون بچه آشنا شود. اگر لازم است جعبه‌ی خاکش را جا به جا کنید، این کار را آرام و تدریجی انجام دهید. به او اجازه دهید راحت باشد اما نگذارید روی تخت بچه بخوابد. نوزادانی که هنگام خواب گربه‌ها را بغل می‌کنند گاه مشکلات تنفسی پیدا می‌کنند.

 

مقاله مرتبط : آیا گربه من عادی است؟

 

منابع

منبع تصاویر 

 • walmart
 • twitter
 • vets-now
 • pinterest
 • petmd
 • askmrfranchise
 • petropolis
 • eyeem
 • rachaelrayshow
 • salemvalleyvet
 • rvets-nowd

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

انواع لیفت ابرو

همه چیز درباره لیفت ابرو

پوست و مو

لیفت لب

هر آنچه که از لیفت لب باید بدانید

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *