سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

درمان کبد چرب با گیاه دارویی

آیا داروی گیاهی با گیاه دارویی خاصی وجود دارد که مصرف آن از ابتلا به کبد چرب پیشگیری کند؟

داروی گیاهی درمان کبد چرب

داروی گیاهی درمان کبد چرب

پاسخ مجله راستینه : در بعضی از موارد گیاهان دارویی با خوراکی های خاصی وجود دارند که به واسطه ترکیبات و مواد شناخته شده ای که در خود دارند می توانند نقش پیشگیری کننده داشته باشند. کبد بزرگترین پالایشگاه، هم در بدن و هم در دنیاست زیرا در پالایشگاه های عادی نهایتا ۱۰۰ تا ۲۰۰ ماده تولید می شود، اما در کبد ۱۰ هزار ماده تولیدی داریم. بنابراین کار کبد بسیار سنگین است.
زمانی که غذا یا هر ماده غذایی دیگری می خورید، علاوه بر مقداری ماده ارزشمند که در کبد تولید می شود یک مقدار مواد زائد هم ایجاد می شوند. مواد زائد از غذاهای سنتتیک و شیمیایی بسیار بیشتر تولید می شوند و سمی تر هم هستند. بنابراین امروزه که افراد از غذاها و مواد شیمیایی بیشتری استفاده می کنند، سموم بیشتری هم در کبدشان تولید می شود. از این رو، در دهه های اخیر آمار کبدهای ناکارآمد و چرب بسیار بالا رفته است. حال برای اینکه تاثیر سموم کبدی کمتر شود و از بین برود، بهتر است علاوه بر مصرف غذاهای سالم و کمتر فراوری شده و صنعتی از برخی گیاهان دارویی استفاده کنید. مداومت در مصرف این گیاهان می تواند به خنثی سازی سموم کبدی و سلامت کبد کمک کند زیرا کبد هر روز با سموم مختلفی در گیر است بنابراین گیاهان دارویی هم باید هر روز مصرف شوند. امروزه ۴ گیاه حرف اول را در محافظت از کبد می زنند.

 

 زردچوبه

یکی از بهترین مواد برای پاکسازی کبد که در مورد آن بیش از ۲ تا ۳ هزار مقاله هم به چاپ رسیده، زردچوبه است. زردچوبه را می توان در تمام طول عمر و در تمام روزها استفاده کرد. مقالات زیادی در مورد گیاه کاسنی هم وجود دارد که تاثیر مثبت آن را روی کبد به اثبات رسانده اند. این گیاه به عنوان محافظ بسیار خوب كبد شناخته می شود. شاه تره و خار مریم هم گیاهان مفید دیگری هستند که مصرف آنها برای کبد مفید است. ناگفته نماند خداوند مهربان در تمام گیاهان، مواد خنثی کننده سموم را قرار داده است. به همین دلیل هرچه فردی میوه و سبزی بیشتری مصرف کند، کمک بیشتری به کبدش کرده است. البته قدرت همه گیاهان برای پاکسازی کبد از سموم یکسان نیست و ۴ گیاهی که به آنها اشاره شد، جزو قوی ترین پاک کننده های کبدی هستند. از این رو، امروزه بیش از ۱۰۰ کارخانه داروسازی دنیا سراغ این گیاهان رفته اند و از آنها دارو تهیه می کنند. مصرف این گیاهان هم برای پیشگیری مناسب است و هم اگر کبد درگیر شود می توانند به عنوان تسکین و درمان عمل کنند.

مقاله مرتبط : کبد چرب چیست ؟

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر محمدحسین صالحی ( متخصص فارماکوگنوزی )

منبع تصاویر 

  • yogainternational
  • twitter

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

پاکسازی کبد

بهترین خوراکی ها برای پاکسازی کبد

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

آب هویج

وقتی آب هویج میخورید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

تغذیه و سلامتی

میوه ها و سبزیجات

۱۰ خوراکی ضد التهابی که می توانید هر روز بخورید!

تغذیه و سلامتی

سیر

۲۰ مسکن درد طبیعی در آشپزخانه شما

تغذیه و سلامتی

نشانه های اختلال در کبد

نشانه های هشدار دهنده اولیه آسیب کبدی!

سلامت عمومی

زردچوبه

تاثیر مصرف روزانه زردچوبه بر روی مغز!

سلامت عمومی

درد دندان

۱۲ روش طبیعی برای مقابله با درد دندان

تغذیه و سلامتی

naukrinama

ترکیب معجزه گر زردچوبه و عسل

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *