سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض کاپتوپریل

کاپتوپریل برای درمان فشار خون بالا (پرفشاری خون) استفاده می‌شود. کاهش فشار خون بالا باعث جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و کلیه می‌شود. همچنین برای درمان نارسایی قلبی، محافظت از کلیه‌ها از آسیب به دلیل دیابت و بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می‌شود.
کاپتوپریل یک مهار کننده ACE است و با شل کردن عروق خونی عمل می‌کند بنابراین خون می‌تواند به راحتی جریان یابد.

نحوه مصرف کاپتوپریل

نحوه مصرف کاپتوپریل

این دارو را به صورت خوراکی با معده خالی (حداقل ۱ ساعت قبل از غذا) طبق دستور پزشک خود، معمولاً دو تا سه بار در روز، مصرف کنید.
دوز براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می‌گردد.
از این دارو به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز آن را در زمان مشخص مصرف کنید. مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی‌کنند.
برای درمان فشار خون بالا، ممکن است ۲ هفته طول بکشد تا متوجه تأثیر این دارو شوید. برای درمان نارسایی قلبی، ممکن است چندین هفته تا چندین ماه طول بکشد تا متوجه فواید این دارو شوید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت و یا بدتر شد (به عنوان مثال اگر فشار خون شما بالا باقی ماند و یا افزایش یافت)، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

کاپتوپریل

عوارض جانبی

با مصرف این دارو سرگیجه، احساس سبکی سر و یا از دست دادن حس چشایی ممکن است تا زمانی که دارو با بدن شما سازگار شود، رخ دهد. سرفه خشک نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
اگر هر کدام از این موارد بعید، اما جدی وجود داشته باشد، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید: سردرد، ضربان قلب سریع، علائم بالا بودن پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته / نامنظم)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلو درد مداوم)، ادرار ابری شکل.
اگرچه ممکن است کاپتوپریل برای جلوگیری از مشکلات کلیوی یا درمان افراد مبتلا به مشکلات کلیوی مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است به ندرت باعث مشکلات جدی کلیه یا بدتر شدن آنها نیز شود. در حین مصرف کاپتوپریل، پزشک عملکرد کلیه شما را کنترل خواهد کرد. در صورتی که نشانه‌هایی از مشکلات کلیه مانند تغییر مقدار ادرار داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو ممکن است به ندرت باعث مشکلات جدی (احتمالاً کشنده) کبدی شود. اگر متوجه هر یک از موارد نادر اما جدی زیر شدید، به پزشک خود اطلاع دهید: زرد شدن چشم / پوست، ادرار تیره، درد شدید معده / شکم، تهوع و استفراغ مداوم.
واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

کاپتوپریل

موارد احتیاط

قبل از مصرف کاپتوپریل، یا به سایر مهار کننده‌های ACE (مانند لیزینوپریل) حساسیت دارویی دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و سایر مشکلات ایجاد کنند. برای جزئیات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، به ویژه: سابقه واکنش‌های آلرژیک شامل تورم در صورت / لب / زبان / گلو (آنژیوادم)، جراحی‌های فیلتر کردن خون (مانند آفرزیس LDL، دیالیز)، بیماری کلاژن عروقی (مانند لوپوس، اسکلرودرمی)، سطح بالای پتاسیم در خون.
این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می‌تواند موجب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. لذا ضمن درمان از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که مستلزم هشیاری است، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری نمایید.
برای کاهش خطر سرگیجه و احساس سبکی سر، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.
عرق کردن، اسهال، یا استفراغ ممکن است موجب از دست دادن بیش از حد آب بدن (دهیدراته) شود و خطر ابتلا به سرگیجه را افزایش دهد. اسهال طولانی مدت یا استفراغ را به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کمبود آب، به اندازه کافی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.
قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.
این محصول ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل‌های پتاسیم یا جایگزین نمک‌هایی که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، از جمله سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم.
این دارو برای بارداری توصیه نمی‌شود. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود اما بعید است که به شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف کاپتوپریل

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر در نحوه عملکرد داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تأیید پزشک مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکنید، یا دوز دارو را تغییر ندهید.
محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، داروهای خاصی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند یا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد (مانند اورولیموس، سیرولیموس)، لیتیوم، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم خون را افزایش دهند (از قبیل ARBs از جمله لوزارتان / والازارتان، قرص‌های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون)، ساکوبیتریل.
بعضی از محصولات حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که می‌توانند فشار خون شما را افزایش دهند یا نارسایی قلبی را بدتر کنند. به مسئول داروخانه بگویید چه داروهایی مصرف می‌کنید و در مورد نحوه مصرف بی خطر آن‌ها سؤال کنید (به خصوص محصولات سرفه و سرماخوردگی، مکمل‌های رژیم غذایی یا ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).
در صورت تزریق برای آلرژی به زنبور عسل و تحت درمان بودن با کاپتوپریل، واکنش بسیار جدی ممکن است رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که تمام پزشکان شما می‌دانند که از چه داروهایی استفاده می‌کنید.
این محصول ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایش استون ادرار) تداخل داشته باشد، و احتمالاً باعث نتایج کاذب خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.
تغییرات دیگری از قبیل تغییرات در سبک زندگی مانند برنامه‌های کاهش استرس، ورزش و تغییرات غذایی ممكن است اثربخشی این دارو را افزایش دهند. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که ممکن است برای شما مفید باشند صحبت کنید. در طول مصرف این دارو، فشار خونتان را به طور مرتب بررسی کنید. یاد بگیرید چگونه فشار خون خود را در منزل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

کاپتوپریل را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • quefarmacia
  • actizapharma
  • thitruongduoc
  • ۴mat.ulb

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *