سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض هیدروکلروتیازید

هیدروکلروتیازید برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. پایین آوردن فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند.

هیدروکلروتیازید

موارد مصرف هیدروکلروتیازید

هیدروکلروتیازید متعلق به یک دسته از داروها موسوم به دیوریتیک ها یا قرص های آب است. این دارو با تولید ادرار بیشتر عمل میکند و کمک می کند تا نمک و آب اضافی از بدن تخلیه شود.

این دارو همچنین باعث کاهش آب اضافی در بدن (ادم) ناشی از شرایطی مانند نارسایی قلبی، بیماری کبدی یا بیماری کلیوی می شود. این دارو می تواند علائمی نظیر تنگی نفس یا تورم در پاها یا مچ پاها را کاهش دهد.

 

نحوه مصرف هیدروکلروتیازید

نحوه مصرف هیدروکلروتیازید

این دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک خود، معمولا یک بار در روز، صبح همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اگر این دارو را نزدیک زمان خواب مصرف کنید، ممکن است لازم باشد برای تخلیه ادرار بیدار شوید. بهتر است این دارو را حداقل ۴ ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین میشود.

از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز دارو را در همان زمان مصرف کنید. حتی اگر احساس خوبی داشتید، مصرف دارو را همچنان، ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند.

اگر داروهای خاصی برای کاهش کلسترول (رزین هایی که با اسید صفرا پیوند برقرار میکنند مانند کلسترامین یا کولستیپول) مصرف می کنید، هیدروکلروتیازید را حداقل ۴ ساعت قبل یا حداقل ۴ تا ۶ ساعت بعد از استفاده از این داروها مصرف کنید.

اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد (به عنوان مثال، میزان فشار خون شما در همان وضعیت باقی ماند یا افزایش یافت)، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

هیدروکلروتیازید

عوارض جانبی

با مصرف این دارو از آنجا که بدن باید خود را با دارو سازگار کند، ناراحتی معده، سرگیجه یا سردرد ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این موارد ادامه یافت و یا بدتر شد، فورا با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و احساس سبکی سر، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله: مشکل بینایی و درد چشم، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث از دست دادن بیش از حد آب بدن (کم آبی) و نمک / مواد معدنی شود. اگر متوجه بروز کم آبی بدن یا از دست دادن مواد معدنی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید،

علائم چنین مشکلی شامل موارد زیر می باشند: تشنگی شدید، دهان بسیار خشک، گرفتگی / ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته / سریع / نامنظم، سردرگمی، کاهش ادرار.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا را ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

هیدروکلروتیازید

موارد احتیاط

قبل از مصرف هیدروکلروتیازید، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی (مانند وجود سولفات در بعضی از برند ها) باشد که می توانند باعث واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شوند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود آگاه سازید، به ویژه سوابقی همچون: دیابت، نقرس، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، لوپوس.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. مصرف الکل یا ماری جوانا سبب تشدید سرگیجه می شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که نیاز به هشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید.

عرق کردن شدید، اسهال، یا استفراغ می تواند خطر ابتلا به کم آبی جدی بدن را افزایش دهد. در صورت ابتلا به اسهال یا استفراغ طولانی مدت وضعیت را به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

اگر دیابت دارید، هیدروکلروتیازید ممکن است میزان قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. قند خون خود را به طور منظم تحت نظر پزشک بررسی کنید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه تمرینی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

این دارو ممکن است سطح پتاسیم شما را کاهش دهد. از پزشکتان درباره غذاهای حاوی پتاسیم بالا (مانند موز، آب پرتقال) یا استفاده از جایگزین نمک حاوی پتاسیم سوال کنید. ممکن است مکمل پتاسیم توسط پزشک تجویز شود.

این دارو ممکن است شما را به نور خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض نور خورشید را محدود کنید. از برنزه کردن و لامپ های خورشیدی دوری کنید. هنگام خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب و لباس های پوشیده استفاده کنید. در صورت بروز آفتاب سوختگی یا تاول / قرمزی پوست، به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه داشته باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل میشود، اما بعید است که به شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

هیدروکلروتیازید

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: دوفتیلید، لیتیوم.

برخی از محصولات حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند یا تورم را بدتر کنند. به داروساز بگویید در حال حاضر چه داروهایی مصرف میکنید و در مورد مصرف ایمن آنها (به خصوص داروهای سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا NSAID ها مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) سوال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (مانند عملکرد پاراتیروئید ) تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج کاذب می شود. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی را انجام دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. هنگام مصرف این دارو، فشار خون و پالس (میزان ضربان قلب) خود را چک کنید. نحوه اندازه گیری فشار خون و پالس را در خانه یاد بگیرید و نتایج را به پزشک خود ارائه دهید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

هیدروکلروتیازید را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • drugcenter
  • actizapharma
  • actizapharma
  • crescentpharma

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *