سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض مونته لوکاست

مونته لوکاست برای جلوگیری از خس خس سینه و تنگی نفس ناشی از آسم و کاهش تعداد حملات آسم به طور منظم استفاده می‌شود. مونته لوکاست قبل از ورزش نیز برای جلوگیری از مشکلات تنفسی در طول ورزش (اسپاسم برونش) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو می‌تواند به کاهش تعداد دفعات نیاز به استفاده از اسپری‌های مخصوص آسم که جان شما را نجات می‌دهند، کمک می‌کند. این دارو همچنین برای از بین بردن علائم تب یونجه و رینیت آلرژیک (مانند عطسه/گرفتگی/ آبریزش/ خارش بینی) استفاده می‌شود.
این دارو فوراً عمل نمی‌کند و نباید برای درمان حملات ناگهانی آسم یا سایر مشکلات تنفسی استفاده شود.
این دارو با مسدود کردن مواد طبیعی خاص (لکوترین ها) که می‌توانند سبب بروز آسم و آلرژی و یا بدتر شدن آنها شوند، عمل می‌کند. مونته لوکاست کمک می‌کند تا با کاهش تورم (التهاب) در مجاری هوا، تنفس راحت‌تر شود.

موارد مصرف مونته لوکاست

نحوه مصرف مونته لوکاست سدیم

قبل از شروع مصرف مونته لوکاست و هر بار مصرف مجدد بروشور اطلاعات بيمار که توسط داروساز ارائه شده است، را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

طبق دستور پزشک، این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین می‌گردد. اگر از قرص‌های جویدنی استفاده می‌کنید، قبل از بلعیدن آنها را به طور کامل بجوید. اگر فرزند شما نمی‌تواند به خوبی قرص را جویده و قورت دهد، برای کمک با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

هر روز در زمان یکسان این دارو را مصرف کنید. اگر از این دارو برای آسم یا هم برای آسم و هم برای آلرژی استفاده می‌کنید، دوز خود را در هنگام شب مصرف کنید. اگر از مونته لوکاست فقط برای جلوگیری از آلرژی استفاده می‌کنید، دوز خود را یا صبح یا عصر هنگام مصرف کنید.

اگر از این دارو برای جلوگیری از مشکلات تنفسی در طول ورزش استفاده می‌کنید، دوز خود را حداقل ۲ ساعت قبل از ورزش مصرف کنید. بیش از یک دوز در طول ۲۴ ساعت مصرف نکنید. اگر این دارو را هر روز برای آسم یا آلرژی استفاده می‌کنید، قبل از ورزش آن را مصرف نکنید. این کار ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد.

بدون مشورت با پزشک دوز خود را افزایش یا کاهش ندهید و یا مصرف آن را متوقف نکنید. مصرف منظم دارو را حتی زمانی که هیچ نشانه‌ای ندارید، ادامه دهید تا بتوانید آسم خود را کنترل کنید.

طبق دستور پزشک مصرف داروهای دیگری که برای آسم استفاده می‌کردید را ادامه دهید. این دارو در طول زمان تأثیر می‌گذارد و به معنای رهایی از حملات ناگهانی آسم نیست. بنابراین، در صورت بروز حمله آسم یا سایر مشکلات تنفسی، از اسپری‌های تسکین دهنده سریع خود که بدین منظور تجویز شده‌اند استفاده کنید. شما همیشه باید یک اسپری با تسکین دهندگی سریع همراه خود داشته باشید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

در صورتی که علائم آسم شما بدتر شد و اسپری‌های تسکین دهنده سریع اثری نداشتند، فوراً باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرید. اگر علائم آسم، مشکلات تنفسی، نشانه‌های آلرژی و تعداد دفعات استفاده از اسپری مخصوص آسم افزایش یافت و یا وضعیت بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی مونته لوکاست

عوارض جانبی

به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
در صورت تغییر هر یک از این موارد نادر اما جدی فوراً به پزشک اطلاع دهید: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند عصبانیت، خشونت، اضطراب، مشکلات خواب، دیدن خواب‌های غیر طبیعی، راه رفتن در خواب، مشکلات حافظه / تمرکز، افسردگی، توهم، افکار صدمه به خود یا خودکشی)، بی حسی / سوزن سوزن شدن / تیر کشیدن درد در بازوها یا پاها، درد / تورم سینوسی، ضعف عضلانی، حرکات غیرقابل کنترل عضلات.
واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط مصرف مونته لوکاست

موارد احتیاط

قبل از مصرف مونته لوکاست، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و سایر مشکلات ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، به ویژه بیماری کبدی.
قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) قرار دهید.
قرص‌های جویدنی ممکن است حاوی آسپارتام باشند. اگر مبتلا به فنیل کتونوری (PKU) یا هر شرایط دیگری هستید که مستلزم محدود کردن یا پرهیز از آسپارتام (یا فنیل آلانین) در رژیم غذایی هستند، از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده بی خطر از این دارو سؤال کنید.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.
مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی مونته لوکاست

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای ما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوراض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و دوز داروها را تغییر ندهید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

مونته لوکاست را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

 • webmd

منبع تصاویر 

 • mims
 • distimeapi.itc2.clientsdemo
 • astrabiopharma
 • heb

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شاهدین ویسی گفت:

  ایا مونته لوگاست سدیم فقط جویدنی؟
  من تاکنون اون غورت دادم ایا اشکال دارد
  لطفا راهنما