سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض تریامسینولون

تریامسینولون برای درمان انواع بیماری‌های پوستی (از جمله اگزما، درماتیت، آلرژی، بثورات) استفاده می‌شود. تریامسینولون تورم، خارش و قرمزی را که در این نوع بیماری‌ها رخ می‌دهند، کاهش می‌دهد. این دارو یک نوع کورتیکواستروئید با تأثیر متوسط تا قوی است. میزان تأثیر و قدرت این دارو به نوعی که استفاده می‌کنید بستگی دارد.

تریامسینولون

نحوه مصرف کرم تریامسینولون استوناید

از تریامسینولون فقط بر روی پوست استفاده کنید. آن را روی صورت، کشاله ران یا زیر بغل استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک دستور چنین کاری را داده باشد.
دست‌هایتان را بشویید و خشک کنید. قبل از استفاده از دارو ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک کنید. معمولاً ۲ تا ۴ بار در روز یا طبق دستور پزشک، یک لایه نازک از دارو را روی ناحیه مورد نظر به آرامی بمالید.
ناحیه مورد نظر را نپوشانید و پانسمان نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. اگر پزشک این دارو را برای استفاده برای سوختگی و قرمزی پای نوزادان تجویز کرده است، از پوشک تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید.
پس از مصرف دارو، دست‌ها را بشویید مگر اینکه از این دارو برای درمان دست استفاده کنید. اگر از این دارو در نزدیکی چشم استفاده می‌کنید، از استفاده از آن در چشم خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن یا ایجاد گلوکوم شود. همچنین از مصرف این دارو در بینی یا دهان جلوگیری کنید. اگر این قسمت‌ها با این دارو تماس داشتند، با مقدار زیادی آب شستشو دهید.
این دارو را فقط برای شرایطی که برای آن تجویز شده است استفاده کنید. از تریامسینولون برای مدت طولانی‌تر از آنچه تجویز شده است استفاده نکنید.
اگر وضعیت شما پس از ۲ هفته ادامه یافت یا بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.

 

تریامسینولون

عوارض جانبی

هنگام استفاده از این دارو روی پوست، ممکن است سوزش، خارش، تحریک یا خشکی رخ دهد. این عوارض باید ظرف چند روز پس از آنکه بدن شما به دارو سازگار می‌شود، ناپدید شوند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
در صورت بروز هر کدام از این علائم نادر، اما جدی، فوراً به پزشک اطلاع دهید: کشیدگی پوست، نازک شدن / تغییر رنگ پوست، آکنه، رشد زیاد / ناخواسته مو، “التهاب یا عفونت فولیکول مو” (فولیکولیت).
عفونت‌های پوستی می‌توانند هنگام استفاده از این دارو بدتر شوند. اگر قرمزی، تورم یا تحریک پذیری، بهبود نیافت، پزشک خود را مطلع نمایید.

به ندرت ممکن است این دارو از پوست به جریان خون جذب شود. این مسئله می‌تواند منجر به افزایش سطح کورتیکواستروئید شود. این موارد بیشتر در کودکان و افرادی که از این دارو برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه وسیعی از پوست استفاده می‌کنند، رخ می‌دهند. در صورت بروز هر کدام از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول / شدید، کاهش وزن، سردرد، تورم مچ پا / پاها، افزایش تشنگی / ادرار، مشکلات بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

تریامسینولون

موارد احتیاط

قبل از استفاده از تریامسینولون، اگر به این دارو یا به سایر کورتیکواستروئیدها (مانند هیدروکورتیزون، پردنیزونحساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، به ویژه: گردش خون ضعیف، مشکلات سیستم ایمنی.
در صورت وجود عفونت یا درد در ناحیه‌ای که می‌خواهید از دارو استفاده کنید، از مصرف آن خودداری کنید.
به ندرت، با استفاده از داروهای کورتیکواستروئید برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه‌ای وسیع از پوست برای بدن واکنش به استرس فیزیکی دشوارتر می‌شود. بنابراین قبل از عمل جراحی یا درمان اورژانسی، یا در صورت داشتن بیماری / آسیب جدی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می‌کنید یا در چند ماه گذشته از این دارو استفاده کرده‌اید.
اگرچه بعید است، اما این دارو ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت رشد کودک را کند سازد. تأثیر بر قد نهایی در بزرگسالی مشخص نیست. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا قد کودک شما بررسی شود.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید.
انتقال این دارو به شیر مادر در صورت استعمال روی پوست، مشخص نیست. داروهای مشابه در صورتی که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند به شیر مادر انتقال می‌یابند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تریامسینولون

تداخلات دارویی

پزشک یا داروساز شما از تداخل تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه / گیاهی که ممکن است از آنها استفاده کنید به خصوص: کورتیکواستروئیدهای خوراکی (به عنوان مثال، پردنیزون) و داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند (مانند سیکلوسپورین) مطلع هستند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، پزشک یا داروساز را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید مطلع نمایید. لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید.
این دارو فقط برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است. بعد از آن برای سایر مشکلات پوستی از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. در این موارد ممکن است داروهای متفاوتی لازم باشد.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

تریامسینولون را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • mcguffmedical
  • sasrx
  • teligent

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *