سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض سلکوکسیب

سلکوکسیب برای درمان آرتروز، درد شدید و درد و ناراحتی دوران قاعدگی استفاده می شود. تسکین درد و تورمی که این دارو فراهم می آورد به شما کمک می کند تا بیشتر فعالیت های روزانه خود را به صورت عادی و بدون مشکل انجام دهید.

 

موارد مصرف سلکوکسیب

موارد مصرف سلکوکسیب

سلکوکسیب یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است (NSAID)، به بیان دقیقتر نوعی بازدارنده COX-2 است که درد و تورم (التهاب) را کاهش می دهد.

اگر به بیماری مزمنی مانند آرتروز مبتلا هستید، در مورد درمان های غیر دارویی و / یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود با پزشک مشورت کنید. همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

این دارو با مسدود کردن آنزیمی در بدن که پروستاگلاندین تولید میکند، عمل می کند. کاهش پروستاگلاندین ها به کاهش درد و تورم کمک می کند.

 

نحوه مصرف سلکوکسیب

نحوه مصرف سلکوکسیب

قبل از شروع مصرف سلکوکسیب یا هر بار استفاده مجدد، راهنمای داروی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک خود، معمولا یک یا دو بار در روز مصرف کنید. برای کاهش احتمال بروز ناراحتی معده، این دارو بهتر است با غذا مصرف شود.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. این دارو را در حداقل دوز موثر و تنها برای مدت زمان تعیین شده استفاده کنید (به بخش موارد احتیاط نیز مراجعه کنید).
این دارو را با یک لیوان آب پر (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید.

برای مقابله با شرایط خاص (مانند آرتریت)، در صورت مصرف منظم دارو، ممکن است دو هفته طول بکشد تا متوجه فواید دارو شوید.

اگر این دارو را براساس نیاز (نه به طور منظم) مصرف می کنید، به یاد داشته باشید که داروهای مسکن درد در صورتی که هنگام بروز اولین علائم درد استفاده شوند، بهترین اثربخشی را دارند. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو نیز خوب عمل نکند.

 

سلکوکسیب

عوارض جانبی

با مصرف این دارو ناراحتی معده یا گاز ممکن است رخ دهد اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک بدین دلیل این دارو را برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. در صورت بررسی منظم فشار خون خود اگر نتایج بسیار بالا بود، به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی فورا به پزشک مراجعه کنید، عوارضی همچون: سردرد شدید، درد / تورم / گرما در کشاله ران / ساق پا، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار)، بلع دردناک/دشوار، علائم نارسایی قلب (مانند مچ پا / پاها، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن).

این دارو به ندرت می تواند بیماری کبدی جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. در صورت وجود علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع و استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد شدید معده یا شکم، زرد شدن چشم ها / پوست، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک، از جمله: تب، غدد لنفاوی متورم، بثورات، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، و مشکل تنفسی، شدید فورا به پزشک اطلاع دهید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

سلکوکسیب

موارد احتیاط

قبل از مصرف سلکوکسیب، اگر به این دارو یا آسپرین و سایر NSAID ها (مانند ایبوپروفن) و دیگر مهار کننده های COX-2 حساسیت دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگری ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را در مورد سوابق پزشکی خود مطلع کنید، به ویژه سوابقی همچون: آسم (شامل سابقه مشکلات تنفسی پس از مصرف آسپرین یا سایر NSAID ها)، مشکلات معده/روده/مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش سردل)، بیماری قلبی (مانند آنژین، حمله قلبی)، فشار خون بالا، سکته مغزی، اختلالات خون (مانند کم خونی، مشکلات خونریزی / لخته شدن)، پولیپ بینی.

گاهی اوقات با استفاده از داروهای NSAID، از جمله سلکوکسیب، مشکلات کلیوی بوجود می آیند. اگر دچار کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی باشید، یا فرد سالخورده باشید، یا داروهای خاصی را مصرف کنید (به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید) چنین مشکلاتی بیشتر اتفاق می افتند. در صورت تغییر مقدار ادرار، طبق تجویز پزشک مقدار مایعات فراوان مصرف کنید تا از کمبود آب بدن جلوگیری شود و در صورت بروز تغییر در مقدار ادرار، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

سلکوکسیب ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که همراه با این دارو مصرف شود، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. از مصرف الکل بپرهیزید و سیگار کشیدن را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک را از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

ممکن است سالمندان نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی معده و مشکلات کلیوی حساسیت بیشتری داشته باشند.

هنگام استفاده از این دارو برای کودکان مبتلا به نوع خاصی از آرتریت (آغاز آرتریت روماتوئید سیستمیک در کودکی) رعایت احتیاط توصیه می شود، زیرا آنها ممکن است در معرض خطر بیشتر ابتلا به مشکل بسیار جدی خونریزی / لخته شدن (اختلال انعقاد داخل عضلانی) هستند. اگر کودک شما مبتلا به خونریزی / کبودی ناگهانی یا کبودی پوست در انگشتان دست یا انگشتان پا شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سنین باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات این دارو (مانند سقط جنین، دشواری در باردار شدن) مشورت کننند. اگر باردار هستید یا اگر قصد بارداری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. مصرف این دارو در سه ماهه اول و آخر بارداری به علت آسیب احتمالی به جنین و تداخل در زایمان طبیعی توصیه نمیشود.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. در عین حال هیچ گزارشی از آسیب به نوزادان شیرخوار وجود نداشته است، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

سلکوکسیب

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به بیماری های جدی را افزایش دهد. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید، یا دوز دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آليسيرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپريل، ليزينوپريل)، مسدود کننده های گيرنده آنژيوتانسين II (مانند والزارتان، لوزارتان)، سیدفوویر، لیتیوم، قرص های آب (دیورتیک ها مانند فوروزماید).

این دارو در صورت مصرف با داروهای دیگری که ممکن است سبب خونریزی شوند، خطر خونریزی افزایش می یابد. از جمله داروهای ضد انعقاد خون مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده های خون مانند دابیگاتران/ انوکساپارین / وارفارین و غیره.

همه داروهای تجویزی و بدون نسخه خود را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروهای حاوی داروهای ضد درد / کاهش تب (آسپیرین، NSAID ها مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن) هستند، این داروها شبیه سلکوکسیب هستند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولا در دوزهای ۸۱ تا ۳۲۵ میلی گرم در روز) مصرف آسپیرین را تجویز کرده است، باید آسپیرین را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری بدهد.

درمان های غیر دارویی برای آرتریت که پزشک آنها را تایید می کند (از قبیل کاهش وزن در صورت نیاز، تقویت و تمرین استقامتی) ممکن است به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکات و عملکرد مفصلی کمک کنند. برای دستورالعمل های خاص، با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

سلکوکسیب را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • stade-lausanne
  • drugsdepot
  • bbukltd
  • farmalisto
  • aryapharm

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *