سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض بتامتازون

بتامتازون برای درمان انواع بیماری های پوستی (از جمله اگزما، درماتیت، آلرژی، بثورات) استفاده می شود. بتامتازون تورم، خارش و قرمزی را که در این نوع بیماری ها رخ می دهند، کاهش می دهد. این دارو یک کورتیکواستروئید قوی است.

بتامتازوننحوه مصرف کرم بتامتازون

از بتامتازون فقط بر روی پوست استفاده کنید. اگرچه، این دارو را نباید بر روی صورت، کشاله ران یا زیر بغل و یا برای قرمزی و سوختگی کودکان استفاده کنید، اما در صورت دستور پزشک مانعی ندارد.

دست هایتان را بشویید و خشک کنید. قبل از استفاده از دارو ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک کنید. معمولا ۱ تا ۲ بار در روز یا طبق دستور پزشک، یک لایه نازک از دارو را روی ناحیه مورد نظر به آرامی بمالید.

ناحیه مورد نظر را نپوشانید و پانسمان نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. اگر پزشک این دارو را برای استفاده برای سوختگی و قرمزی پای نوزادان تجویز کرده است، از پوشک تنگ یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید.

اگر از شکل لوسیون این دارو استفاده می کنید، قبل از هر دوز بطری را تکان دهید.

پس از مصرف دارو، دست ها را بشویید مگر اینکه از این دارو برای درمان دست استفاده کنید. اگر از این دارو در نزدیکی چشم استفاده میکنید، از استفاده از آن در چشم خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن یا ایجاد گلوکوم شود. همچنین از مصرف این دارو در بینی یا دهان جلوگیری کنید. اگر این قسمت ها با این دارو تماس داشتند، با مقدار زیادی آب شستشو دهید.

این دارو را فقط برای شرایطی که برای آن تجویز شده است استفاده کنید. از بتامتازون برای مدت طولانی تر از آنچه تجویز شده است استفاده نکنید.

اگر وضعیت شما پس از ۲ هفته ادامه یافت یا بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.

 

بتامتازون

عوارض جانبی

هنگامی که این دارو برای اولین بار روی پوست استعمال می شود، ممکن است سوزش، خارش، تحریک یا خشکی رخ دهد. این عوارض باید ظرف چند روز پس از آنکه بدن شما به دارو سازگار می شود، ناپدید شوند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر کدام از این علائم ناخوشایند، اما جدی، فورا به پزشک اطلاع دهید: کشیدگی پوست، نازک شدن / تغییر رنگ پوست، آکنه، رشد زیاد / ناخواسته مو، “التهاب یا عفونت فولیکول مو” (فولیکولیت).

عفونت های پوستی می توانند هنگام استفاده از این دارو بدتر شوند. اگر قرمزی، تورم یا تحریک پذیری، بهبود نیافت، پزشک خود را مطلع نمایید.

به ندرت ممکن است این دارو از پوست به جریان خون جذب شود. این مسئله می تواند منجر به افزایش سطح کورتیکواستروئید شود. این موارد بیشتر در کودکان و افرادی که از این دارو برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه وسیعی از پوست استفاده می کنند، رخ میدهند. در صورت بروز هر کدام از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول / شدید، کاهش وزن، سردرد، تورم مچ پا / پاها، افزایش تشنگی / ادرار، مشکلات بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه بروز علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

بتامتازون

موارد احتیاط

قبل از استفاده از بتامتازون، اگر به این دارو یا به سایر کورتیکواستروئیدها (مانند هیدروکورتیزون، پردنیزونحساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، به ویژه: گردش خون ضعیف، مشکلات سیستم ایمنی.

در صورت وجود عفونت یا درد در ناحیه ای که میخواهید از دارو استفاده کنید، از مصرف آن خودداری کنید.

به ندرت، با استفاده از داروهای کورتیکواسترویید برای مدت زمان طولانی و یا در ناحیه ای وسیع از پوست برای بدن واکنش به استرس فیزیکی دشوار تر میشود. بنابراین قبل از عمل جراحی یا درمان اورژانسی، یا در صورت داشتن بیماری / آسیب جدی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید یا در چند ماه گذشته از این دارو استفاده کرده اید.

اگرچه بعید است، اما این دارو ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت رشد کودک را کند سازد. تاثیر بر قد نهایی در بزرگسالی مشخص نیست. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا قد کودک شما بررسی شود.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مورد استفاده قرار گیرد. در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. داروهای مشابه به شیر مادر انتقال می یابند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

بتامتازون

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است چگونگی عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. داروهای خود را بدون تأیید پزشک خود شروع یا متوقف نکنید یا دوز دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کورتیکواستروئیدهای خوراکی (مانند پردنیزون).

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

بتامتازون را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو فقط برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است. بعد از آن برای سایر مشکلات پوستی از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد. در سایر موارد ممکن است داروهای مختلفی لازم باشد.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • en.irannajo
  • mcguffmedical
  • mims
  • cashkaro
  • ninitime

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *