سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض کتوتیفن (قطره چشمی)

کتوتیفن برای جلوگیری و درمان خارش چشم ها ناشی از آلرژی (ورم ملتحمه چشم فصلی یا آلرژیک) استفاده می شود. کتوتیفن یک آنتی هیستامین برای چشم است که با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) علائم آلرژیک را درمان می کند.

 

کتوتیفن

موارد مصرف کتوتیفن

کتوتیفن تثبیت کننده نوعی گلبول سفید (به نام ماست سل) می باشد که با کاهش آزاد شدن مواد طبیعی که واکنش های آلرژیکی ایجاد میکنند، از این واکنش ها جلوگیری میکنند.

 

نحوه مصرف قطره های چشمی کتوتیفن

نحوه مصرف قطره های چشمی کتوتیفن

اگر از محصول بدون نسخه این دارو استفاده می کنید، قبل از استفاده از آن، تمام دستورالعمل های درج شده در بسته بندی محصول را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دقیقا طبق تجویز از آن استفاده کنید.
۱ قطره را در یک چشم (یا هر دو چشم)، معمولا دو بار در روز (هر ۸ تا ۱۲ ساعت) یا طبق دستور راهنمای دارو یا دستور پزشک، بچکانید.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین میشود.

برای استفاده از قطره های چشم، ابتدا دست ها را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را دست نزنید و یا اجازه ندهید با چشم یا هر سطح دیگری تماس داشته باشد.

اگر از لنزهای تماسی استفاده میکنید هنگامی که با این دارو تحت درمان قرار گرفتید، با پزشک در میان بگذارید. اگر پزشک بگوید همچنان میتوانید از آنها استفاده کنید، قبل از استفاده از قطره چشم آنها را برداری و حداقل ۱۰ دقیقه بعد از هر دوز، صبر کنید و سپس لنز را در چشم قرار دهید. از این دارو برای درمان تحریک پذیری ناشی از گذاشتن لنز استفاده نکنید. در مورد استفاده از لنزهای تماسی که چشم های شما را قرمز یا تحریک میکنند، با پزشک خود مشورت کنید.

سر خود را به عقب بچرخانید، به سمت بالا نگاه کنید، و پلک پایین را بکشید. قطره چکان را روی چشم خود نگه دارید و یک قطره در پلک پایین بریزید. به پایین نگاه کنید و چشمها را به آرامی به مدت ۱ تا ۲ دقیقه ببندید. یک انگشت را در گوشه چشم (نزدیک بینی) قرار دهید و به آرامی فشار دهید. این کار باعث می شود که دارو از چشم خارج نشود. سعی نکنید پلک نزنید و چشم خود را مالش ندهید.

قطره چکان را شستشو ندهید. پس از هر بار استفاده، سر قطره چکان را بگذارید و محکم آن را ببندید.

اگر از نوع دیگری از داروهای چشم استفاده می کنید (قطره یا پماد)، حداقل ۵ دقیقه قبل از استفاده از آن صبر کنید. قطره های چشم را قبل از پماد ها استفاده کنید تا قطره چشم به داخل چشم برسد.

اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، به طور مرتب از آن استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز در همان زمان ها از دارو استفاده کنید. استفاده از این دارو را طبق تجویز ادامه دهید تا زمانی که دوره گرده تمام شود یا دیگر در معرض ماده آلرژیک نباشید، حتی زمانی که علائم آلرژی ناپدید شوند و یا بهبود یابید.

اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، یا علائم جدیدی ایجاد شدند یا اگر فکر می کنید دچار مشکل جدی پزشکی شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر خودتان به صورت خوددرمانی از کتوتیفن بدون نسخه استفاده میکنید، در صورت بدتر شدن خارش یا طولانی شدن آن به مدت ۷۲ ساعت، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به داروی دیگری نیاز داشته باشید.

 

کتوتیفن

عوارض جانبی

با مصرف این دارو سوزش / خارش / تحریک پذیری چشم، سردرد، آبریزش / گرفتگی بینی، طعم بد در دهان و افزایش حساسیت به نور ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید.

به خاطر داشته باشید، اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این موارد نادر، اما جدی، به پزشک خود اطلاع دهید: خشکی چشم ها، درد/ قرمزی / تورم چشم، مشکلات بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید فورا به پزشک مراجعه نمایید، علائمی از قبیل: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

کتوتیفن

موارد احتیاط

قبل از استفاده از کتوتیفن، اگر به این دارو حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی (مانند بنزالکونیوم کلرید نگهدارنده در ظرف دارویی) باشد که می توانند واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع نمایید، بخصوص سوابق مشکلات چشم (به عنوان مثال، آب سیاه).

پس از استفاده از این دارو، بینایی شما ممکن است موقتا تار شود. از رانندگی، استفده از ماشین آلات یا انجام هر فعالیتی که نیاز به دید واضح دارد تا زمانی که مطمئن شوید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.

از این دارو در کودکان زیر ۳ سال استفاده نکنید، مگر آنکه پزشک دستور داده باشد.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

کتوتیفن

تداخلات دارویی

اگر این دارو برای شما تجویز شده باشد، ممکن است پزشک یا داروساز از هر نوع تداخل احتمالی دارو مطلع باشند و روی آنها نظارت داشته باشند. بدون مشورت با پزشک یا داروساز دوز هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید یا آنها را تغییر ندهید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه و داروهای گیاهی که ممکن است از آنها استفاده کنید مطلع نمایید.

لیستی از داروهای مصرفی خود تهیه و آن را به پزشک یا داروساز ارائه دهید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

اگر شخصی بیش از حد از این دارو مصرف کند ممکن است دچار علائم جدی نظیر غش یا مشکل تنفسی شود. این دارو ممکن است در صورت بلعیدن، مضر باشد.

 

نکته های مهم

کتوتیفن را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از آلرژن ها (مانند گرده، شوره پوست حیوانات) و عوامل تاثیرگذار دیگر (مثلا محرک ها) دوری کنید. کمپرس سرد و قطره های روان کننده چشم می توانند تحریک چشم را کاهش دهند.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • melanotanexpress
  • tech2
  • sinadarou
  • bbpharmaco
  • kobeconline

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *