سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض پروپرانولول

پروپرانولول یک بتا بلوکر است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، لرزش (ترومور) و سایر بیماری استفاده می شود. پروپرانولول با جلوگیری از فعالیت برخی مواد شیمیایی طبیعی بدن (مانند اپی نفرین) که بر روی قلب و عروق خونی تاثیر می گذارد، کار می کند. این اثر موجب کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار روی قلب می شود.

 

موارد مصرف پروپرانولول

موارد مصرف پروپرانولول

پروپرانولول پس از حمله قلبی برای بهبود شانس زنده ماندن مصرف می شود. همچنین برای جلوگیری از درد میگرن و درد قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. جلوگیری از درد قفسه سینه می تواند به بهبود توانایی شما در ورزش کمک کند.

 

نحوه مصرف پروپرانولول HCL

نحوه مصرف پروپرانولول HCL

به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

این دارو را از طریق دهان، معمولا ۲ تا ۴ بار در روز طبق دستور پزشک مصرف کنید. این دارو را قبل از وعده غذایی مصرف کنید (در صورتی که ۴ بار در روز از این دارو مصرف میکنید، قبل از خواب آن را بخورید). شکل مایع دارو را با قاشق یا دستگاه اندازه گیری دارو اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

دوز براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. برای به دست آوردن بیشترین سود از این دارو آن را به طور مرتب مصرف کنید. برای کمک به یادآوری مصرف دارو، آن را هر روز در همان زمان مصرف کنید. مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس کنید حالتان خوب است.

این دارو برای کمک به پیشگیری از درد قفسه سینه یا میگرن استفاده می شود. نباید وقتی درد قفسه سینه یا میگرن رخ داد مصرف شود. طبق دستور پزشک از داروهای دیگر (به عنوان مثال، قرص های نیتروگلیسیرین زیر زبانی برای درد قفسه سینه، سوماتریپتان برای میگرن) برای تسکین حملات ناگهانی درد خود استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر یا داروساز مشورت کنید.

اگر داروهای خاصی برای کاهش کلسترول (رزین های اتصال دهنده صفرا مانند کلستیرامینین یا کلستیپول) مصرف می کنید، پروپرانولول را حداقل ۱ ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت بعد از این داروها مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا، ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو برخوردار شوید. اگر وضعیت شما بدتر شود (به عنوان مثال، فشار خون معمولی شما افزایش یابد، درد قفسه سینه یا میگرن بیشتر اتفاق افتد) به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

همچنین به بخش های هشدار و احتیاط نگاه کنید.

همان طور که بدن شما با این دارو خود را سازگار میکند، سرگیجه، سبکی سر و یا خستگی ممکن است رخ دهد. تهوع و استفراغ، درد معده، تغییرات دید، مشکلات خواب و خواب های غیر معمول نیز ممکن است رخ دهند. اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه داشتند یا بدتر شدند، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.

این دارو می تواند جریان خون را به دست ها و پاها کاهش دهد و موجب شود احساس سرد شدن شود. سیگار کشیدن ممکن است این عارضه را بدتر کند. لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید.

به خاطر داشته باشید که پزشک شما پروپرانولول را بدین دلیل تجویز کرده است که فواید آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر کدام از این عوارض غیرمنتظره اما جدی به وجود آمد، به پزشک خود اطلاع دهید: تنگی نفس، کبود شدن انگشتان پا/دست، تورم پا / قوزک پا، تغییرات ذهنی / خلقی (مثل افسردگی)، بی حسی / سوزش دست ها / پاها، ضربان قلب بسیار کند، خستگی، کاهش توانایی جنسی، افزایش وزن ناگهانی / غیر قابل توضیح، افزایش تشنگی / ادرار.

در صورت بروز هر کدام از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، به پزشک خود اطلاع دهید: کبودی/ خونریزی آسان، علائم عفونت (مثلا تب، گلودرد مداوم)، درد مفاصل و تورم.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدارها: بدون مشورت با پزشک خود، مصرف این دارو را متوقف نکنید. در صورتی که به طور ناگهانی مصرف این دارو متوقف کنید، وضعیت شما ممکن است بدتر شود، به ویژه اگر درد قفسه سینه (آنژین) یا بیماری قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، بیماری های قلبی ایسکمیک، فشار خون بالا) داشته باشید. اگر پزشک شما تصمیم بگیرد که دیگر نباید از این دارو استفاده کنید، باید به تدریج دوز خود را طبق دستورالعمل پزشک کاهش دهید.

هنگامی که به تدریج این دارو را متوقف می کنید، توصیه می شود که به طور موقت فعالیت فیزیکی را محدود کنید تا فشار قلبی کاهش یابد. در صورتی که دچار موارد زیر شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید: بدتر شدن درد قفسه سینه، تنگی / فشار در قفسه سینه، گسترش درد قفسه سینه به فک / گردن / بازو، تعریق غیر معمول، تنفس مشکل، و یا ضربان قلب نامنظم/سریع.

 

 موارد احتیاط

موارد احتیاط

قبل از مصرف پروپرانولول، اگر به آن حساسیت دارید، یا اگر واکنش شدید به سایر مسدودکننده های بتا (مثلا متوپرولول) دارید، یا در صورت داشتن هر گونه آلرژی دیگر، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به ویژه از سوابقی همچون: مشکلات تنفسی (به عنوان مثال، آسم، برونشیت، آمفیزم)، نارسایی قلبی، انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب (برادیکاردی سینوسی، سندرم ولف پارکینسون وایت، انسداد دهلیزی درجه سه یا دو)، تیروئید پر کار (هیپرتیرودیسمی)، بیماری های کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات گردش خون (به عنوان مثال، بیماری رینود)، نوع خاصی از تومور (فئوکروموسیتوم)، اختلالات روانی / خلق و خوی (به عنوان مثال، افسردگی)، برخی از بیماری های عضلانی / عصبی (میاستنی گراویس)، واکنش های شدید آلرژیک.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید.

اگر دچار دیابت هستید، این محصول ممکن است ضربان /پمپاژ قلب سریع شما که معمولا هنگامی که قند خون شما (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، را کاهش دهد. سایر علائم قند خون پایین، مانند سرگیجه و عرق کردن، با این دارو تحت تاثیر قرار نمیگیرند. این محصول همچنین می تواند کنترل سطح قند خون شما را دشوار تر سازد. قند خون خود را به طور منظم طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. در صورت بروز سایر علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی / ادرار کردن فورا پزشک خود را مطلع سازید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم مجدد داروهای دیابت، برنامه تمرین یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام فعالیتی که مستلزم هوشیاری است تا زمانی که مطمئن نشدید میتوانید چنین فعالیتهایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. مصرف این دارو در دوران بارداری ممکن است موجب وزن کم هنگام تولد، قند خون پایین و یا تنفس/ضربان قلب آهسته در جنین شود. در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون اجازه پزشک خود، مصرف دارو را شروع و متوقف نکنید و یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با پروپرانولول تداخل ایجاد کنند عبارتند از: مسدود کننده های آلفا (به عنوان مثال، پرازوسین)، هیدروکسید آلومینیوم، آنتی کولینرژیک (مانند، آتروپین، اسکوپولامین)، کلرپرومازین، داروهای مؤثر بر آنزیم های کبدی که موجب حذف پروپرانولول از بدن شما میشوند (مانند سایمتیدین، مخمر سنت جان، برخی داروهای ضد افسردگی SSRI از جمله فلوکستین / پاروکستین / فلووکسامین ، مهار کننده های پروتئاز HIV از جمله ریتوناویر، ریفامیسین ها از جمله ریفابوتین، برخی داروهای ضد تشنج خاص از جمله کاربامازپین)، داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا (به عنوان مثال، کلونیدین، هیدرالازین، متیل دوپا، رزرپین)، اپی نفرین، فینگالیمود، هالوپریدول، داروهای قلبی دیگر (به عنوان مثال، دیگوکسین، دیزوپرامید، پروپافنون، کینیدین)، میفلوکوئین، ریزاتریپتان، تئوفیلین، تیوریدازین، هورمونهای تیروئید (مانند، لووتیروکسینوارفارین.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیمی یا NSAID ها مانند ایبوپروفن، ناپروکسن) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را افزایش دهند. برای جزئیات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله غربالگری گلوکوم، تست استرس قلبی و عروقی با استفاده از آرتروتامین) تداخل داشته باشد، و احتمالا باعث نتایج نادرست خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

 

پروپرانولول

تذکرات

دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

تغییرات شیوه زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش، و تغییرات غذایی ممکن است اثر بخشی این دارو را افزایش دهند. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که ممکن است مفید باشند، صحبت کنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نشانه های اوردوز میتوانند شامل موارد زیر باشند: ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش کردن.

 

نکته های مهم

پروپرانولول را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

 • WebMD

منبع تصاویر 

 • naturalpharmacy
 • relonchem
 • ukmeds
 • i.guim
 • fahorro
 • relonchem

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Ali گفت:

  اوردوز پروپرانولول باعث مرگ میشه؟

 2. مریم گفت:

  من میگرن شدید دارم و دکتر ها دارو های مختلفی رو برای من تجویز کردند که خیلی هاشون برای عوارض جانبی که داشتند مصرف نکردم . در نهایت با یک دوره طولانی مدت مصرف پروپرانول خوب شدم و به لطف خدا توی این سالها اصلا میگرن شدید نداشتم .