سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض دمیترون (اندانسترون)

دمیترون به تنهایی یا با داروهای دیگر برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از داروهای سرطان (شیمی درمانی) و پرتودرمانی استفاده می شود. همچنین برای پیشگیری و درمان تهوع و استفراغ بعد از عمل نیز استفاده می شود. دمیترون با مسدود کردن یکی از مواد طبیعی بدن (سروتونین) که سبب استفراغ می شود، عمل می کند.

نحوه مصرف دمیترون

نحوه مصرف دمیترون

دمیترون روی زبان حل می شود. این دارو مانند قرص های دیگر، جویده یا بلعیده نمی شود.

قبل از استفاده از این دارو، دستهای خود را خشک کنید. این دارو ممکن است در یک بطری یا بسته بندی آلومینیومی عرضه شود. اگر از بسته بندی آلومینیومی استفاده میکنید، فویل روی بسته بندی را بکنید و یک قرص را بردارید. قرص را در فویل فشار ندهید. بلافاصله پس از برداشتن قرص، آن را روی زبان بگذارید. اجازه دهید قرص به طور کامل حل شود، سپس آن را با بزاق قورت دهید.

لازم نیست این محصول را با آب بخورید. این کار ممکن است احتمال ابتلا به سردرد را بیشتر کند.

برای جلوگیری از تهوع ناشی از شیمی درمانی، معمولا این دارو را ظرف ۳۰ دقیقه قبل از شروع درمان مصرف کنید. برای جلوگیری از تهوع ناشی از پرتودرمانی، این دارو را ۱ تا ۲ ساعت قبل از شروع درمان خود مصرف کنید. برای جلوگیری از تهوع پس از جراحی، دمیترون را ۱ ساعت قبل از شروع عمل جراحی مصرف کنید. این دارو میتواند همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. با این حال، ممکن است پزشک به شما بگوید قبل از شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی این دارو را نخورید.

دوزهای دیگر را طبق روشی که توسط پزشک شما تعیین شده اند، مصرف کنید. تاثیر دمیترون ممکن است تا یک یا دو روز بعد از شیمی درمانی یا پرتودرمانی ادامه داشته باشید. اگر این دارو را در یک برنامه منظم تجویز شده مصرف میکنید، به منظور دستیابی به بیشترین بهره از آن، به طور منظم آن را مصرف کنید. برای کمک برای عدم فراموشی مصرف دارو، هر روز آن را در همان زمان مصرف کنید.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. دوز برای کودکان نیز ممکن است بر اساس سن و وزن باشد. در بیماران با مشکلات شدید کبدی، حداکثر دوز ۸ میلی گرم در ۲۴ ساعت است. این دارو را دقیقا طبق تجویز مصرف کنید. دارو را در دفعات بیشتر و بیشتر از آنچه تجویز شده است مصرف نکنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
اگر وضعیت شما بهبود نیافت و یا بدتر شد، به پزشک اطلاع دهید.

 

دمیترون (اندانسترون)

عوارض جانبی

با مصرف این دارو ممکن است سردرد، سرگیجه، احساس سبکی سر، خواب آلودگی، خستگی یا یبوست ایجاد شود. اگر این اثرات ماندگار یا بدتر شدند، به سرعت به پزشک اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که فایده آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر کدام از این عوارض غیرمنتظره اما جدی، به پزشک خود اطلاع دهید: درد شکم، اسپاسم یا سفتی عضلانی، تغییرات دید (مثلا از دست دادن موقت دید، تاری دید).

در صورت بروز هر کدام از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فورا به پزشک مراجعه کنید: درد قفسه سینه، ضربان قلب کُند / سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن.

این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم/مسومیت سروتونین ایجاد می کند. در صورتی که شما داروهای دیگری مصرف کنید که باعث افزایش سروتونین شوند، این خطر افزایش می یابد، بنابراین پزشک یا داروساز خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید (به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید). اگر برخی از علائم زیر را تجربه کردید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: ضربان قلب سریع، توهم، از دست دادن هماهنگی، سرگیجه شدید، تهوع / استفراغ / اسهال شدید، تکان ناگهانی ماهیچه ها، تب غیر عادی، آشفتگی / بی حوصلگی غیرمعمول.

واکنش بسیار حساس آلرژیک به این دارو نادر است، اما در صورت بروز، مصرف این دارو را متوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

 

دمیترون (اندانسترون)

هشدارها

قبل از مصرف دمیترون، اگر به این دارو یا سایر مسدود کننده سروتونین ضد تهوع حساسیت دارید (مثل گرانیسترون)، یا هرگونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید بخصوص سوابقی همچون ضربان قلب نامنظم، بیماری کبد، مشکلات معده / روده (به عنوان مثال، جراحی جدید شکمی، انسداد روه، تورم).

دمیترون ممکن است موجب یک بیماری شود که بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تاثیر می گذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند موجب ضربان قلب سریع / نامنظم و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش) بسیار جدی (به ندرت کشنده) شود که به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارند.

خطر طولانی شدن QT ممکن است در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی یا مصرف داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، افزایش یابد. قبل از استفاده از دمیترون، پزشک یا داروساز را در مورد تمام داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید و اگر به هرگونه از بیماری ها زیر مبتلا هستید به پزشک خود بگویید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلب، ضربان قلب کند، طولانی شدن QT در EKG، سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی (طولانی شدنQT در EKG، مرگ ناگهانی قلب).

سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ها / قرص های آب) یا در صورت داشتن شرایطی نظیر تعریق شدید، اسهال یا استفراغ، افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از دمیترون با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هرگونه فعالیتی که مستلزم هوشیاری است تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.

برای به حداقل رساندن سرگیجه و سبکی سر، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشد. اگر شما فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری دارید که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) است، با پزشک خود و یا داروساز در مورد استفاده ایمن از این دارو مشورت کنید.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص طولانی شدن QT داشته باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

 تداخلات داروییتداخلات دارویی

پزشک یا داروساز از هر گونه تداخل احتمالی دارو مطلع هستند و میتوانند بر روی تداخلات نظارت داشته باشند. قبل از بررسی توسط آنها، دوز هر دارویی را شروع یا متوقف نکنید، و یا میزان آن را تغییر ندهید. این دارو نباید با داروی زیر استفاده شود زیرا ممکن است تداخل بسیار جدی ایجاد کند:

  • آپومورفین.

اگر در حال حاضر از داروی ذکر شده در بالا استفاده می کنید، قبل از شروع دمیترون به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را در مورد داروهای غیر تجویزی و تجویزی که ممکن است از آنها استفاده کنید، به ویژه ترامادول مطلع کنید.

از دکتر یا داروساز خود در مورد جزئیات بیشتر سوال کنید.

بسیاری از داروها در کنار دمیترون ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT)، تاثیر بگذارند از جمله دوفتیدید، پیموزید، پروکاریامین، آمیودارون، کینیدین، سوتالول، آنتی بیوتیک های ماکرولیدها (مانند ازیترومایسین)، و غیره. بنابراین، قبل از استفاده از دمیترون، تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید را به پزشک یا داروساز خود گزارش دهید.

در صورت مصرف داروهای دیگری که سروتونین را افزایش میدهند، خطر سندرم/ مسمومیت سروتونین افزایش می یابد. نمونه هایی از جمله مواد مخدر خیابانی مانند MDMA / اکستازی، سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRIs مانند فلووکستین / پرفسستین، SNRI مانند دولوکستین / ونلافاکسین) و غیره. خطر ابتلا به سندرم/ مسمومیت سروتونین ممکن است در هنگام شروع یا افزایش دوز این داروها بیشتر باشد.

این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی نمی باشد. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، با پزشک یا داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، صحبت کنید. فهرستی از تمام داروهای خود تهیه کنید و آن را به پزشک و داروساز ارائه دهید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

دمیترون را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • panorama
  • medicam
  • accord-healthcare
  • indiamart

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *