سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض آتنولول (تنورمین)

آتنولول به دسته‌ای از داروها به نام مسدودکننده‌های بتا تعلق دارد. این دارو به‌وسیله‌ی مسدود کردن فعالیت مواد شیمیایی طبیعی خاصی در بدن مانند اپی‌نفرین روی قلب و رگ‌های خونی شما عمل می‌کند. این اثر، ضربان قلب، فشار خون و فشار وارده روی قلب را کاهش می‌دهد.

نام تجاری: تنورمین

آتنولول

مصرف آتنولول

آتنولول به‌تنهایی یا به همراه داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا (بیماری فشار خون) به‌کار می‌رود. پایین آوردن فشار خون به پیشگیری از سکته‌ مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می‌کند. این دارو برای درمان درد قفسه‌ی سینه (آنژین صدری) و به‌منظور بهبود بقاء پس از یک حمله‌ی قلبی نیز به‌کار می‌رود.

نحوه‌ی استفاده از آتنولول

نحوه‌ی استفاده از آتنولول

این دارو را بر طبق دستور پزشک، با غذا یا بدون غذا مصرف کنید – معمولا ۱ تا ۲ بار در روز.

آب سیب و آب پرتقال ممکن است مانع جذب کامل آتنولول توسط بدن شما شوند. بهتر است تا ۴ ساعت پس از مصرف آتنولول از نوشیدن آب سیب/ پرتقال اجتناب کنید، مگر آنکه پزشک یا داروسازتان چیز دیگری به شما گفته باشد.

دوز مصرف دارو براساس وضعیت پزشکی و میزان پاسخ‌دهی بدن‌تان به دارو مشخص می‌شود.

برای آنکه حداکثر بهره را از مصرف این دارو ببرید، باید از آن به‌طور منظم استفاده کنید. برای آنکه مصرف آن را فراموش نکنید، هر روز در یک زمان مشخص از دارو استفاده کنید. مهم است که مصرف دارو را قطع نکنید، حتی اگر حس می‌کنید که حال‌تان خوب است. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی‌کنند.

اگر این محصول برای درد قفسه‌ی سینه به‌کار می‌رود، باید به‌طور منظم مصرف شود تا موثر باشد. یعنی نباید صبر کنید تا درد قفسه‌ی سینه‌تان شروع شود و سپس از آن استفاده کنید. در چنین شرایطی برای تسکین درد قفسه‌ی سینه بر طبق دستور پزشک‌تان از داروهای دیگری مانند نیتروگلیسیرین که زیر زبان گذاشته می‌شود، استفاده نمایید.

ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد تا اثر این دارو به‌طور کامل ظاهر شود. اگر بعد از این مدت وضعیت‌تان بهتر نشد یا حتی بدتر شد، به عنوان مثال اگر ارقام فشار خون‌تان بالا ماند یا افزایش یافت یا اگر به دفعات بیشتری دچار درد قفسه‌ی سینه شدید، به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، خستگی و تهوع ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا با داروساز یا پزشک‌تان تماس بگیرید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، در هنگام برخاستن از وضعیت نشسته یا درازکش به‌آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است جریان خون به دست‌ها و پاها را کاهش دهد و باعث سرد شدن آنها شود. سیگار کشیدن می‌تواند این وضعیت را بدتر کند. برای اجتناب از این عارضه‌ی جانبی، لباس گرم بپوشید و دخانیات مصرف نکنید.

به یاد داشته باشید که پزشک‌تان به این علت داروی فوق را برای شما تجویز کرده است که تشخیص داده فایده‌ی مصرف آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، هیچ گونه عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی برای شما اتفاق افتاد، بلافاصله با پزشک‌تان تماس بگیرید: ضربان قلب بسیار آهسته، سرگیجه‌ی شدید، غش کردن، دشواری در تنفس، آبی شدن انگشتان دست یا پا، تغییرات روحی و خلقی (مانند سردرگمی، نوسانات خلقی و افسردگی).

اگرچه این دارو ممکن است برای درمان نارسایی قلبی به‌کار رود، اما برخی از افراد در موارد نادر، علائم جدیدی از نارسایی قلبی را تجربه می‌کنند یا علائم قبلی‌شان شدیدتر می‌شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی را تجربه کردید، بلافاصله به پزشک‌تان اطلاع دهید: تنگی نفس، ورم کردن پا/ مچ پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرعادی/ ناگهانی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال اگر متوجه‌ی هر یک از علائم زیر شدید، فورا به دنبال کمک پزشکی بروید: راش، خارش/ تورم (مخصوصا در صورت/ زبان/ گلو)،

سرگیجه‌ی شدید، اِشکال در تنفس.

این مقاله از راستینه شامل لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نمی باشد. اگر متوجه‌ی موارد دیگری شدید که در لیست بالا نیامده است، با پزشک یا داروسازتان تماس بگیرید.

آتنولول

اقدامات احتیاطی

قبل از مصرف آتنولول در صورت حساسیت به آن یا هرگونه آلرژی دیگر به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌‌ی غیرفعالی باشد که می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با داروسازتان صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، سابقه‌ی پزشکی‌تان را به اطلاع پزشک یا داروسازتان برسانید، به‌خصوص سابقه‌ی: انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب (مانند ضربان قلب کُند، بلوک دهلیزی بطنی درجه‌ی دوم یا سوم)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، بیماری کلیوی، واکنش‌های آلرژیک جدی از جمله آنهایی که به درمان با اپی‌نفرین نیاز دارند، یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس).

این دارو ممکن است شما را گیج کند. تا زمانی که کاملا سرحال نشده‌اید، از رانندگی، کار با ماشین‌آلات و انجام هر فعالیتی که به هوشیاری نیاز دارد، اجتناب کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولات دارویی مصرفی‌تان با پزشک یا دندانپزشک‌تان صحبت کنید (ازجمله داروهای نسخه‌ای، داروهای غیرنسخه‌ای و محصولات گیاهی).

اگر دیابت دارید، این دارو ممکن است ضربان قلب سریع/ کوبنده‌ای که شما معمولا در هنگام افت شدید قند خون‌تان (هیپوگلیسمی) احساس می‌کنید، پنهان کند. سایر علائم قند خون پایین مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی‌گیرند.

همچنین این محصول ممکن است کنترل قند خون‌تان را سخت‌تر کند. قند خون‌تان را به‌طور منظم چک کنید و نتایج آن را با پزشک‌تان درمیان بگذارید. اگر علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی/ دفع ادرار را دارید، فورا به پزشک‌تان اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک‌تان داروی دیابت، برنامه‌ی ورزشی یا رژیم غذایی‌تان را تغییر دهد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک‌تان اطلاع دهید. شما نباید در حین مصرف این دارو باردار شوید. آتنولول ممکن است به کودک متولدنشده آسیب برساند. اگر در حین استفاده از این دارو باردار شدید، فورا در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک‌تان صحبت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی روی نوزادان شیرخوار بگذارد. قبل از شیر دادن به کودک‌تان با پزشک مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه‌ی تأثیرگذاری داروها را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نمی‌باشد.

لیستی از تمام داروهای مصرفی‌تان (ازجمله داروهای نسخه‌ای و غیرنسخه‌ای و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. بدون تأیید پزشک‌تان مصرف هیچ دارویی را قطع یا شروع نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: دولاسترون، فینگولیمود.

برخی محصولات دارای مواد تشکیل‌دهنده‌ای هستند که می‌تواند ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا ببرد یا نارسایی قلبی‌تان را بدتر کند. به داروسازتان بگویید که از چه محصولاتی استفاده می‌کنید و از او بپرسید که نحوه‌ی مصرف درست آنها چگونه است (به‌خصوص داروهای سرفه و سرماخوردگی، قرص‌های لاغری یا NSAIDs مانند ایبوپروفن/ ناپروکسن).

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

آتنولول را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • dowa
  • widdi
  • mcguffmedical
  • trungtamthuoc
  • medpagetoday

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *