مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات دارویی موارد استفاده و عوارض لوراتادین (کلاریتین)

موارد استفاده و عوارض لوراتادین (کلاریتین)افزودن دیدگاه

لوراتادین آنتی هیستامینی است که علائمی مانند خارش، آبریزش از بینی و چشم های و عطسه ناشی از “تب یونجه” و سایر آلرژی ها را درمان می کند. همچنین برای از بین بردن خارش از کهیر استفاده می شود.

 

 لوراتادین

موارد استفاده لوراتادین (کلاریتین)

لوراتادین از کهیر جلوگیری نمی کند و یا از واکنش آلرژیک جدی (مانند آنافیلاکسی) پیشگیری یا درمان نمی کند. بنابراین، اگر پزشک شما اپی نفرین را برای درمان واکنش های آلرژیک تجویز کرده باشد، همیشه تزریق کننده اپی نفرین را همراه خود داشته باشید. از لوراتادین به جای اپی نفرین استفاده نکنید.

اگر خودتان بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده میکنید، مهم است که دستورالعمل های بسته بندی تولید کننده را به دقت بخوانید بنابراین هنگام مشورت با پزشک یا داروساز اطلاعات دارویی آن را دارید. (همچنین به بخش موارد احتیاط مراجعه کنید.)

از این دارو برای کودکان زیر ۶ سال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد. اگر قرص های جویدنی را انتخاب می کنید، در کودکان کمتر از ۲ سال استفاده نکنید، مگر طبق دستور پزشک.

 

لوراتادین (کلاریتین)

نحوه مصرف لوراتادین

اگر از داروهای بدون نسخه برای خود درمانی استفاده می کنید، قبل از مصرف لوراتادین، تمام دستورالعمل های بسته بندی محصول را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دستورالعمل های پزشک و دستورالعمل های مربوط به برچسب تجویزی را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، با دکتر یا داروساز مشورت کنید.

این دارو را به صورت خوراکی یا بدون غذا یا همراه با غذا، معمولا یک بار در روز طبق دستور پزشک و یا توصیه روی بسته بندی محصول، مصرف کنید. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، هر قرص را خوب بجوید و قورت دهید. مصرف روزانه بستگی به سن، وضعیت و پاسخ شما به درمان دارد. دوز خود را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از چیزی که تجویز شده است صرف نکنید. از این دارو در سنین توصیه شده استفاده کنید.

اگر علائم آلرژی شما پس از ۳ روز درمان بهبود پیدا نکردند یا اگر کهیر بیش از ۶ هفته طول کشید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر وضعیت شما بدتر شد یا فکر می کنید که یک مشکل جدی پزشکی دارید (به عنوان مثال، واکنش حساسیتی شدید و یا آنافیلاکسی)، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی لوراتادین

عوارض جانبی لوراتادین

این دارو معمولا عوارض جانبی ندارد. اگر عوارض غیرمعمول داشتید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید، علائمی از قبیل: بثورات، خارش پوست / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

در این مقاله از راستینه ارائه فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی، امکان پذیر نیست. اگر دچار عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط

موارد احتیاط

قبل از مصرف لوراتادین، اگر به این دارو یا به دزلوراتادین حساسیت دارید؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگری ایجاد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید. در صورت داشتن شرایط خاصی از قبیل، بیماری کلیوی و بیماری کبدی، با این دارو بدون مشاوره با پزشک خود، خود درمانی نکنید.

هنگامی که این دارو در دوزهای توصیه شده مصرف شود، معمولا باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و یا فعالیت های که مستلزم هوشیاری هستند تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید.

اگر کهیر دارید و پزشک شما لوراتادین را تجویز کرده است یا اگر برای درمان کهیر خودتان از این دارو استفاده می کنید، در صورت بروز این علائم، به پزشک خود اطلاع دهید، چرا که این علائم نشان دهنده شرایط جدی تری هستند: کهیرهایی که به رنگ غیر معمول هستند، کهیرهایی که مانند کبودی یا زخم هستند، کهیرهایی که خارش ندارند.

قرص های جویدنی ممکن است حاوی آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی) باشند. اگر دچار فنیل کتونوری (PKU) یا دیگر شرایطی هستید که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) دارند، با پزشک خود و یا داروساز در مورد استفاده بی خطر این دارو مشورت کنید.

افراد سالمند ممکن است حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خواب آلودگی یا سردرگمی داشته باشند. این عوارض جانبی می توانند خطر سقوط را افزایش دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز و تحت نظر پزشک مصرف شود. قبل از مصرف این دارو، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آن صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با این حال، بعید به نظر می رسد به کودک کودک شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون اجازه پزشک خود، مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و دوز آن را تغییر ندهید.

لوراتادین بسیار شبیه دزلوراتادین است. هنگام استفاده از لوراتادین از داروهای حاوی دزلوراتادین استفاده نکنید.

این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایش آلرژی پوست) تداخل داشته باشد، و احتمالا نتایج آزمایش کاذب ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

 

 لوراتادین

تذکر

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

آزمایشات آزمایشگاهی و / یا آزمایشات پزشکی (مانند سطح کلسترول / تری گلیسرید خون) باید به صورت دوره ای انجام شوند تا پزشک پیشرفت بیماری یا عوارض جانبی را بررسی کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

لوراتادین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

کهیر

فرق کهیر و لیکن پلان

اطلاعات دارویی

مکمل ها ی جنسی مردان

مکمل های جنسی مردان

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

اطلاعات دارویی

مصرف کلومیپرامین

موارد استفاده و عوارض کلومیپرامین

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف بوپروپیون

موارد استفاده و عوارض بوپروپیون

تغذیه و سلامتی

روغن ماهی

فواید سلامتی و موارد مصرف روغن ماهی

اطلاعات پزشکی

کمبود آنزیم G6PD

فاویسم یا کمبود آنزیم G6PD: علل، علائم، عوامل خطر و موارد دیگر

اطلاعات دارویی

کاربامازپین

موارد استفاده و عوارض کاربامازپین

تغذیه و سلامتی

گندم

خواص گندم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *