سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض کلردیازپوکساید

کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب و ترک اعتیاد حاد به الکل استفاده می‌شود. همچنین از آن برای رفع ترس و اضطراب قبل از عمل استفاده می‌شود. این دارو متعلق به دسته داروهای بنزودیازپین‌ها است که بر روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) عمل می‌کنند و اثر آرام‌بخش دارند. این دارو با تقویت اثرات ماده شیمیایی طبیعی خاصی در بدن (گابا) عمل می‌کند.

نحوه مصرف کلردیازپوکساید

نحوه مصرف کلردیازپوکساید

قبل از شروع مصرف یا مصرف مجدد کلردیازپوکساید، راهنمای دارویی را که توسط داروساز شما ارائه ‌شده است، بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

کلردیازپوکساید را طبق دستور پزشک مصرف کنید. میزان مصرف به سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد.

کلردیازپوکساید را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. میزان مصرف، یا تعداد دفعات مصرف را افزایش ندهید، یا از آن برای مدت طولانی‌تر از زمان تجویز شده استفاده نکنید، زیرا این دارو می‌تواند اعتیادآور باشد. همچنین اگر این دارو را به مدت طولانی مصرف می‌کنید، بدون تأیید پزشک، به‌طور ناگهانی مصرف آن را متوقف نکنید. ممکن است با توقف ناگهانی مصرف دارو، وضعیت بیمار از جهاتی وخیم‌تر شود. برای جلوگیری از عوارض جانبی، مانند تشنج، ممکن است میزان مصرف دارو طبق دستور پزشک به‌تدریج کاهش یابد.

در صورت استفاده طولانی‌مدت، این دارو ممکن است به‌خوبی عمل نکند و ممکن است لازم باشد میزان مصرف آن را تغییر دهید. اگر این دارو به‌خوبی عمل نکرد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف کلردیازپوکساید

عوارض جانبی

در صورت مصرف کلردیازپوکساید بیمار ممکن است دچار خواب‌آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع، یبوست، تاری دید یا سردرد شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه یافت یا وخیم‌تر شد، مسئله را فوراً به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز می‌کند زیرا تشخیص می‌دهد فواید آن برای شما بیش از مضرات عوارض جانبی احتمالی آن است. بسیاری از بیماران با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی‌شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی غیرممکن اما جدی، فوراً به پزشک خود بگویید: تغییرات ذهنی/خلقی، مشکل گفتاری، بی‌حسی، مشکل در راه رفتن، کاهش/افزایش میل جنسی، لرزش، حرکات غیرقابل‌کنترل، کشیدگی یا تیک در صورت و عضله‌ها، مشکل در ادرار کردن، اختلالات در خواب.

در صورت بروز هر یک از این عوارض بسیار نادر اما جدی پزشک خود را در جریان بگذارید: غش، درد معده/شکم، حالت تهوع مداوم، استفراغ، خستگی، زرد شدن پوست چشم، ادرار تیره، تب مداوم، درد.

واکنش آلرژیک جدی به این دارو به‌ندرت پیش می‌آید، اما در صورت بروز چنین واکنشی فوراً به پزشک مراجعه کنید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از: بثورات، خارش/تورم (به‌خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این لیست شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد استفاده و عوارض کلردیازپوکساید

موارد احتیاط

قبل از مصرف این دارو، در صورتی‌که به آن حساسیت دارید، حتماً آن را با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید. یا اگر هرگونه آلرژی دیگری دارید، بدانید این محصول دارویی ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید، به‌ویژه در این موارد: بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات ریه و تنفس (مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی(COPD)، آپنه خواب)، اختلال خونی (پورفیری)، سوءمصرف مواد یا الکل.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما شود یا دید شمارا تار کند. الکل یا ماری‌جوانا (حشیش) می‌تواند سرگیجه یا خواب‌آلودگی شما را افزایش دهد. در زمان مصرف این دارو، از رانندگی، استفاده از ماشین‌آلات و یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، خودداری کنید تا زمانی که بتوانید بدون خطر به آن کارها بپردازید. از نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید. در صورت استفاده از ماری‌جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

میان‌سالان و افراد مسن ممکن است بیشتر در معرض عوارض جانبی این دارو، به‌خصوص خواب‌آلودگی باشند. خواب‌آلودگی می‌تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است به جنین یا کودک در حال تولد آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید. اگر باردار هستید یا هنگام مصرف این دارو متوجه شدید باردار هستید، سریعاً به پزشک خود بگویید.

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این بخش شامل تمام فعل ‌و انفعالات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولات دارویی را که استفاده می‌کنید (ازجمله داروهای تجویزشده توسط نسخه، داروهای بدون نسخه و گیاهان دارویی) نگه‌ دارید و آن را در اختیار پزشک و داروساز خود بگذارید. بدون تأیید پزشک، مصرف دارویی را شروع یا متوقف نکنید و یا میزان مصرف آن را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارت‌اند از: آنتی‌اسیدها، داروهای ضدافسردگی خاص (به‌عنوان‌مثال، فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون)، سایمتیدین، کلوزاپین، دیگوکسین، دی سولفیرام، کاوا، سدیم اکسیبات.

در صورت مصرف هم‌زمان این دارو با داروهایی که ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، خطر بروز عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته/سطحی، خواب‌آلودگی/سرگیجه) افزایش می‌یابد. در صورت مصرف سایر محصولات دارویی مانند مسکن‌ها یا تسکین‌دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری‌جوانا (حشیش)، سایر داروهای خواب‌آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل‌کننده‌های عضلات (مانند کاریزوپودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی‌هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، موارد را با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید.

برچسب‌های روی تمام داروهای خود (ازجمله داروهای ضد آلرژی یا داروهای سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا این محصولات دارویی ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. از داروسازتان طریقه استفاده بی‌خطر و صحیح داروها را سؤال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی تداخل داشته باشد که احتمالاً باعث نتایج آزمایش کاذب خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که کارکنان آزمایشگاه و تمام پزشکانتان می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.

استعمال دخانیات می‌تواند اثر این دارو را کاهش دهد (از طریق ترشح آنزیم کبدی). اگر سیگار می‌کشید یا اگر اخیراً سیگار می‌کشیده‌اید، به پزشک خود بگویید زیرا ممکن است نیاز باشد میزان مصرف دارو تنظیم شود.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز

اگر فردی بیش ‌از حد تجویز شده از کلردیازپوکساید مصرف کرده و دچار علائم جدی از قبیل بیهوشی یا مشکل تنفسی شده است، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش ‌از حد دارو شامل خواب‌آلودگی شدید، رفلکس‌های آهسته/کاهش‌یافته، تنفس آهسته، غش و افت هوشیاری است.

 

فراموش کردن مصرف دارو

اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به‌محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری نزدیک نوبت بعدی مصرف دارو است، از نوبت فراموش‌شده صرف‌نظر کنید و نوبت بعدی را در زمان مشخص‌شده مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

 

شرایط نگهداری

کلردیازپوکساید را در دمای اتاق (۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد) و به‌دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و از نگهداری آن در سرویس بهداشتی خودداری کنید. دارو را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه ‌دارید.
در صورت انقضای دارو یا زمانی که دیگر نیازی به آن ندارید، برای اطلاع از نحوه صحیح از بین بردن آن با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

 

نکات مهم

کلردیازپوکساید را در اختیار دیگران نگذارید.

مدیریت اختلالات گوارشی علاوه بر دارو ممکن است شامل تغییر در شیوه زندگی مانند برنامه‌های کاهش استرس، ورزش، ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی نیز باشد. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات سبک زندگی که ممکن است برایتان ضروری و مفید باشد مشورت کنید.

اگر این دارو به مدت طولانی استفاده شود، ممکن است لازم باشد آزمایش‌های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند شمارش گلبولی خون، آزمایش عملکرد کبد) به‌طور دوره‌ای انجام شود تا عوارض جانبی مورد بررسی قرار گیرد. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

 

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • wingparisilaw
  • somacare
  • indiamart

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. و.س. گفت:

    مادر بنده پس از مصرف تنها یک وعده از آن دچار خونریزی روده شد و حال عمومی بدنش به هم ریخت به گونه ای که هنوز پس از گذشت چند ماه از آن با وجود تغیر دواها حالش هنوز به آن شکل که باید باشد یا حتی دست کم همانی که پیش از مصرف این قرص بود هم بازنگشته.