سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض ایندومتاسین

ایندومتاسین برای از بین بردن درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز، نقرس، بورسیت و تاندونیت استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن درد ناشی از بیماری های مختلف دیگر استفاده می شود.

موارد مصرف ایندومتاسین

موارد مصرف ایندومتاسین

ایندومتاسین به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی شناخته می شود (NSAID). ایندومتاسین با مسدود کردن تولید مواد طبیعی خاصی که موجب التهاب میشوند، عمل میکند. این تاثیر باعث کاهش تورم و درد می شود.

اگر تحت درمان یک بیماری مزمن مانند آرتروز هستید، در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود از پزشک مشورت بگیرید. همچنین به بخش موارد احتیاط این مقاله مراجعه کنید.

 

نحوه مصرف ایندومتاسین

نحوه مصرف ایندومتاسین

قبل از شروع مصرف ایندومتاسین و هر بار شروع مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک، معمولا ۲ تا ۳ بار در روز با یک لیوان آب کامل (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر هنگام مصرف این دارو ناراحتی معده بروز کرد، آن را با غذا، شیر یا آنتی اسیدها مصرف کنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. در کودکان نیز دوز دارو بر اساس وزن تعیین میشود. برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در دوز موثر طی کوتاه ترین دوره زمانی ممکن مصرف کنید. دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از دوره ای که تجویز شده مصرف نکنید و دفعات مصرف را افزایش ندهید. برای بیماری های در حال پیشرفت مانند آرتریت، مصرف این دارو را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

در بیماری های خاص (مانند آرتروز) اگر دارو به طور منظم مصرف شود، ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا متوجه فواید و تاثیر دارو شوید.

اگر مصرف این دارو را براساس نیاز مصرف میکنید (بدین معنی که طبق برنامه منظم آن را مصرف نمیکنید)، به یاد داشته باشید که داروهای ضد درد اگر در هنگام بروز اولین علائم درد مصرف شوند، بهترین اثربخشی را دارند. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو به خوبی عمل نکند.

اگر وضعیت شما بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

با مصرف این دارو ناراحتی معده، سوزش سر دل، سردرد، خواب آلودگی یا سرگیجه ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک بدین دلیل این دارو را تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هر کدام از این موارد بعید، اما جدی بروز کرد، به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییرات ذهنی / خلقی، بلع دردناک/دشوار، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا / پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر طبیعی یا ناگهانی وزن.

در صورت بروز هر یک از این موارد نادر اما بسیار جدی، فورا به پزشک مراجعه کنید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر مقدار ادرار)، سفتی بدون دلیل در ناحیه گردن.

این دارو به ندرت می تواند بیماری کبدی جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. در صورت وجود علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع / استفراغ / از دست دادن اشتهای مداوم، درد شدید معده یا شکم و زرد شدن چشم یا پوست، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

ایندومتاسین

موارد احتیاط

قبل از مصرف ایندومتاسین، اگر به این دارو یا به آسپرین یا دیگر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید.

این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را در مورد سوابق پزشکی خود مطلع کنید، به ویژه سوابقی همچون: آسم (شامل سابقه ضعف تنفس پس از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی)، خونریزی یا مشکلات لخته شدن، پولیپ بینی، بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، تکرر ادرار)، سکته مغزی.

با مصرف داروهای ضد التهابی، از جمله ایندومتاسین، مشکلات کلیوی ممکن است رخ دهند. اگر دچار کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی باشید، سالخورده باشید یا اگر داروهای خاصی را مصرف کنید احتمال بروز مشکلات بیشتر است (همچنین به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید). برای جلوگیری از کم شدن آب بدن طبق دستور پزشک مقدار زیادی مایعات بنوشید، در صورت تغییر مقدار ادرار، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا می تواند موجب سرگیجه یا خواب آلودگی بیشتر شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که همراه با این دارو مصرف شود، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. از مصرف الکل بپرهیزید و سیگار را ترک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قبل از جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است شما را به نور خوشید حساستر کند. زمان قرار گیری در معرض نور خورشید را محدود کنید. از برنزه کردن خودداری کرده و از لامپ های فرابنفش دوری کنید. هنگام خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های مناسب بپوشید.

در صورت استفاده از این دارو در افراد سالخورده رعایت احتیاط توصیه میشود، زیرا سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو داشته باشند، به ویژه خونریزی معده و مشکلات کلیوی.

کودکان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات جدی کبدی داشته باشند. هنگام استفاده از این دارو در کودکان، احتیاط کنید. در مورد خطرات و مزایای درمان با این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سن باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات (مانند سقط جنین، دشواری در باردار شدن) صحبت کنند. اگر باردار هستید یا اگر قصد بارداری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. مصرف این دارو در سه ماهه اول و آخر بارداری به علت آسیب احتمالی به نوزاد و تداخل در زایمان طبیعی توصیه نمیشود.

این دارو به شیر مادر انتقال می یابد و ممکن است علائم نامطلوب در نوزاد شیرخوار ایجاد کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

ایندومتاسین

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است چگونگی عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. مصرف هیچ دارویی را بدون تایید پزشک شروع یا متوقف نکنید یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با ایندومتاسین تداخل داشته باشند عبارتند از: آليسين، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپريل، ليزينوپريل)، مسدود کننده های گيرنده آنژيوتانسين II (مانند والسارتان (والرزاتان)، لوزارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیوم، متوترکسات، قرص های آب (دیورتیک هایی نظیر فوروزماید).

هنگامی که این دارو با داروهای دیگری که میتوانند موجب خونریزی شوند، مصرف شود، خطر خونریزی ممکن است افزایش یابد. نمونه چنین داروهای شامل داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده های خون” از قبیل دابیگاتران / انوکساپارین / وارفارین، و غیره هستند.

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی مسکن های درد / کاهش دهنده های تب (آسپرین، NSAIDs مانند سلکوکسیب، دیفلونیسال، ایبوپروفن یا کتورولاک) هستند. این داروها شبیه به ایندومتاسین هستند و در صورتی که همراه با هم مصرف شوند، ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولا در دوزهای ۸۱ تا ۳۲۵ میلی گرم در روز) مصرف آسپرین را تجویز کرده است، باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری داده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو می تواند نتایج آزمایشات آزمایشگاهی خاص را تحت تاثیر قرار دهد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

علائم اوردوز ممکن است شامل موارد زیر باشند: درد شدید معده، استفراغی که شبیه دانه های قهوه است، خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته یا کم عمق، سردرگمی، تشنج.

 

نکته های مهم

ایندومتاسین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

درمان های غیر دارویی برای آرتریت که توسط پزشک شما تایید شده اند (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تقویت و تمرینات استقامتی) میتوانند به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکت و عملکرد مفصلی کمک کنند. برای دستورالعمل های خاص، با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • arnikahealth
  • rxstars
  • products.fresenius-kabi
  • superama

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *