سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض دابیگاتران (پاراداکسا)

در صورتی که نوع خاصی از نامنظم شدن ضربان قلب داشته باشید (انقباض بی نظم دهلیز) دابیگاتران برای جلوگیری از سکته مغزی و لخته شدن مضر خون به خصوص در پاها یا ریه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر راجع به دابیگاتران (پاراداکسا) با این مقاله از راستینه همراه شوید.

نام عمومی: دابیگاتران

 

موارد مصرف دابیگاتران

موارد مصرف دابیگاتران

دابیگاتران برای درمان لخته شدن خون در رگ‌های پا (ترومبوز ورید عمقی) و یا ریه‌ها (آمبولی ریوی) و برای کاهش خطر عود آنها نیز استفاده می‌شود. دابیگاتران می‌تواند برای جلوگیری از لخته‌های خون که پس از جراحی تعویض مفصل هیپ تشکیل می‌شود، استفاده گردد. دابیگاتران ضد انعقادی است که با مسدود کردن ماده خاصی (پروتئین لخته شدن تحت عنوان ترومبین) در خون شما تأثیر خود را می‌گذارد. این دارو به حفظ جریان روان خون در بدن شما کمک می‌کند.

دابیگاتران برای جلوگیری از لخته شدن خون که پس از تعویض دریچه قلب مصنوعی تشکیل می‌شود، نباید استفاده شود. اگر تا به حال عمل جراحی دریچه قلب داشته‌اید، با دکتر خود در مورد بهترین دارو برای خود مشورت کنید. بدون مشورت با پزشک هیچ داروی از جمله دابیگاتران را متوقف نکنید.

 

سایر کاربردهای دابیگاتران

این بخش شامل موارد استفاده دابیگاتران که در برچسب حرفه‌ای مورد تأیید برای دارو ذکر نشده است، اما ممکن است توسط افراد حرفه‌ای در زمینه مراقبت‌های بهداشتی تجویز شود، می‌باشد. از این دارو برای بیماری‌هایی که در این بخش ذکر شده‌اند تنها در صورتی که توسط فرد حرفه‌ای در زمینه مراقبت‌های بهداشتی تجویز شده باشد، استفاده کنید.
دابیگاتران می‌تواند برای جلوگیری از لخته‌های خون که در پاها و ریه‌ها پس از جراحی جایگزینی زانو تشکیل می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چگونگی استفاده از دابیگاتران

چگونگی استفاده از دابیگاتران

بخش هشدار را نیز ببینید.

قبل از شروع مصرف و یا مصرف مجدد دابیگاتران، درصورت وجود راهنمای دارو و بروشور اطلاعات بیمار که توسط داروساز ارائه می‌شود، آن‌ها را مطالعه کنید. اگر هر گونه سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو از طریق دهان همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً دو بار در روز مصرف می‌شود. برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از جراحی لگن و یا زانو، این دارو را طبق دستور پزشک خود معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. از آنتی اسیدها ظرف ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی اجتناب کنید وگرنه دابیگاتران ممکن است تاثیری نداشته باشد.

کل کپسول را با یک لیوان پر از آب (۸ اونس / ۲۴۰ میلی لیتر) بخورید. کپسول‌ها را نشکنید، نجوید، مچاله نکنید و یا باز نکنید. انجام این کارها می‌تواند تمام دارو را یک باره آزاد کند، و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. این دارو را در جعبه قرص یا جعبه یادآوری دارو قرار ندهید. باید آن را در بطری اصلی خود (و یا بسته بندی مخصوص) برای محافظت از آن در مقابل رطوبت محکم بسته نگه دارید. همچنین برای دیدن جزئیات مهمتر بخش نگهداری را ببینید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی، عملکرد کلیه، پاسخ به درمان و داروهای دیگری که ممکن است مصرف کنید می‌باشد. حتماً پزشک و داروساز خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از قبیل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) در جریان قرار دهید.

برای دریافت بیشترین منفعت از این دارو آن را به طور منظم مصرف کنید. برای کمک به اینکه زمان مصرف را فراموش نکنید، آن را هر روز در همان زمان استفاده کنید.

مصرف دقیق طبق دستور پزشک بسیار مهم است. میزان و دفعات مصرف را بیش از آنچه تجویز شده است، افزایش ندهید. بدون مشورت با پزشک خود مصرف دابیگاتران را متوقف نکنید.

 

عوارض جانبی دابیگاتران

عوارض جانبی دابیگاتران

کبودی یا خونریزی جزئی (مانند خون دماغ، خونریزی از زخم‌ها) ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این عوارض همچنان ادامه یابند و یا بدتر شوند، فوراً پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این خاطر تجویز کرده است که در نظر گرفته است فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

دابیگاتران در صورتی که بیش از حد بر پروتئین‌های لخته شدن خون شما تأثیر بگذارد می‌تواند موجب خونریزی شدید شود. در صورتی که هر گونه نشانه از خونریزی شدید داشتید فوراً به پزشک مراجعه کنید، نشانه‌هایی همچون: درد / تورم / ناراحتی غیر معمول، کبودی ساده / غیر معمول، خونریزی قاعدگی طولانی مدت /سنگین غیر معمول، ادرار تیره / صورتی، سرفه خونی، استفراغی که خونی باشد یا شبیه دانه‌های قهوه باشد، سردرد شدید، سرگیجه/ غش، خستگی / ضعف مداوم یا غیر معمول، مدفوع سیاه / قیری.
درصورتی که هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: درد معده / شکم، سوزش سر دل / تهوع / استفراغ شدید، داشتید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک جدی این دارو نادر است. با این حال، درصورتی که متوجه هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، تنفس مشکل، شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا نیست، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

هشدار

مصرف دابیگاتران را متوقف نکنید مگر پزشک دستور دهد. اگر مصرف این دارو را زودتر متوقف کنید، بیشتر در معرض خطر تشکیل لخته خون جدی (مانند سکته مغزی، لخته خون در پاها / ریه‌ها) قرار می‌گیرد. پزشک شما ممکن است مصرف “رقیق کننده‌های خون ” مختلف و یا داروهای ضد پلاکت را برای کاهش این خطر تجویز کند. در صورتی که ضعف در یک طرف بدن، مشکل در صحبت کردن، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی، درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، درد / احساس گرما / تورم در پاها داشتید، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

افرادی که دابیگاتران مصرف می‌کنند ممکن است پس از عمل جراحی‌های خاص نخاعی، در نزدیکی نخاع خونریزی داشته باشند. خونریزی در این منطقه می‌تواند موجب فلج شود که مدت زمان طولانی طول می‌کشد و یا می‌تواند دائمی شود. قبل از هر گونه عمل نخاعی از پزشک خود در مورد مزایای و خطرات عمل پرس و جو کنید. در صورتی که ستون فقرات تغییر شکل یافته داشته باشید یا درمان/عمل جراحی نخاعی قبلی داشته باشید (مانند قرار دادن اپیدورال کاتتر، پانکچر ستون فقرات/ اپیدورال)، و یا در حال مصرف داروهای دیگری باشید که می‌توانند موجب خونریزی / کبودی شوند (از جمله: داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین / انوگزاپارین، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ایبوپروفن) باشید، خطر خونریزی می‌تواند بالاتر رود. در صورتی که متوجه علائمی مانند: درد پشت، بی حسی / سوزن سوزن شدن / ضعف در ساق پا، از دست دادن کنترل روده یا مثانه (بی اختیاری) شدید، فوراً پزشک را مطلع سازید.

 

احتیاط‌ها

قبل از مصرف دابیگاتران، در صورتی که به این دارو حساسیت دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به خصوص از سوابقی همچون: دریچه مکانیکی قلب، بیماری‌های کلیوی، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده / روده‌ها، خونریزی در مغز)، اختلالات خونی (مانند کم خونی، هموفیلی، ترومبوسیتوپنی)، بیماری کبد، آسیب / جراحی مهمی که اخیراً رخ داده است، سکته مغزی، سقوط / صدمات مکرر.

مهم است که تمام پزشکان و دندانپزشکان شما مطلع باشند که شما دابیگاتران مصرف می‌کنید. قبل از عمل جراحی و یا هر روش پزشکی /دندانپزشکی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می‌کنید و پزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) در جریان قرار دهید. پزشک شما ممکن است قبل از عمل جراحی به شما بگوید مصرف این دارو را متوقف کنید. دستور پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

از تزریق به عضلات اجتناب کنید. در صورتی که باید تزریقی به عضله داشته باشید (برای مثال، تزریق برای آنفولانزا)، درخواست کنید که تزریق را در بازو انجام دهند. به این ترتیب، بررسی خونریزی و / یا استفاده از باند فشار راحت تر خواهد بود.

این دارو ممکن است موجب خونریزی معده گردد. استفاده روزانه از الکل هنگامی که از این دارو مصرف می‌کنید ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی را اجتناب کنید.

این دارو می‌تواند موجب خونریزی شدید شود. برای کاهش احتمال ایجاد زخم، کبودی، و یا صدمه، هنگام استفاده از اشیاء تیز مانند ریش تراش و ناخن گیر احتیاط کنید، و از فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های خطرناک اجتناب کنید. هنگام اصلاح از ریش تراش برقی استفاده کنید و موقع مسواک زدن از مسواک نرم استفاده کنید. در صورتی که سقوط یا آسیبی داشتید، به خصوص اگر به سر شما ضربه وارد شد، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است نیاز به بررسی وضعیت شما داشته باشد.

افراد مسن هنگام استفاده از این دارو ممکن است بیشتر در معرض خطر خونریزی باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست این دارو به شیر مادر نفوذ می‌کند یا نه. قبل از تغذیه با شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی امکان پذیر، نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را به پزشک یا داروساز خود ارائه دهید. بدون تأیید پزشک مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکنید، و یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: mifepristone.

سایر داروها می‌توانند در حذف دابیگاتران از بدن شما تأثیر بگذارند، که این مسئله ممکن است چگونگی عملکرد دابیگاتران را تحت تأثیر قرار دهد. مثال‌هایی از چنین داروهایی، عبارتند از: کوبیسیستات، سیکلوسپورین، درونیدرونات، کتوکونازول، ریفامپین، و مخمر سنت جان.

آسپرین، داروهای مشابه آسپرین (سالیسیلات ها)، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) ممکن است اثرات مشابهی بر روی دابیگاتران داشته باشند. این داروها در صورتی که در طول درمان با دابیگاتران مصرف شوند، می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات خونریزی را افزایش دهند. به دقت تمام برچسب‌های محصولات با نسخه / بدون نسخه (از جمله داروهای مورد استفاده برای پوست مانند کرم‌های تسکین درد) را بررسی کنید چرا که این محصولات ممکن است حاوی NSAID ها یا سالیسیلات ها باشند. در مورد استفاده از داروهای مختلف (مانند استامینوفن) برای درمان درد / تب با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که آسپرین با دوز پایین و داروهای مرتبط (مانند کلوپیدوگرل، قرص تیکلوپیدین) به دلایل پزشکی خاص مانند جلوگیری از حمله قلبی یا سکته برای شما تجویز شده‌اند، در مورد اینکه باید مصرف آنها را ادامه دهید یا خیر و یا در صورتی که تجویز باید تغییر یابد یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نکته های مهم

دابیگاتران را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • drugoutlook
  • drogueriascafam
  • salvilaw
  • media.cirrusmedia

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *