سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

استفاده از تکنولوژی در وقت خواب ممکن است باعث چاق شدن کودکان شود!

کودکان براحتی از تلفن‌های هوشمندشان جدا نمی‌شوند اما یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که اگر می‌خواهید کودک‌تان یک خواب شبانه‌ی خوب داشته باشد و وزنش بالا نرود، محدود کردن زمان استفاده از گوشی‌های هوشمند در هنگام خواب، یک ضرورت است.

استفاده از تکنولوژی در وقت خواب

یک نظرسنجی از والدین نشان می‌دهد که استفاده از گوشی هوشمند یا تماشای تلویزیون در هنگام خواب با شاخص توده‌ی بدنی بیشتر (BMI) مرتبط بود. BMI، تخمینی از چربی بدن برحسب وزن و قد ارائه می‌دهد.

استفاده از هرگونه تکنولوژی در هنگام خواب – تلفن‌های هوشمند، تلویزیون، لپ‌تاپ، آی‌پاد و بازی‌های ویدیویی – با یک ساعت خواب کمتر، کیفیت خواب پایین و احساس خستگی در صبح مرتبط بود.

تنها خبر خوب این مطالعه، آن بود که استفاده از تکنولوژی، احتمال مشکلات تمرکزی را افزایش نمی‌دهد.

کیتلین فولر، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه توصیه می‌کند: «والدین با متخصص اطفال کودکا‌نشان صحبت کنند و از او سوال نمایند که چه میزان استفاده از تکنولوژی، مناسب سن کودک‌شان است.»

فولر می‌گوید: «شما باید کاری کنید کودکان به‌مقدار کافی بخوابند، بنابراین از آنها بخواهید که وسایل الکترونیکی‌شان را قبل از خواب خاموش کنند. و حتی اجازه ندهید که در هنگام خواب، تلفن‌های همراه‌شان را کنارشان بگذارند.» فولر، یک دانشجوی پزشکی در کالج پزشکی هرشی در ایالات پنسیلوانیاست.

با وجود این مهم است توجه داشته باشید در حالی که این مطالعه، ارتباطی بین استفاده از تکنولوژی در زمان خواب و برخی عواقب منفی پیدا کرد اما برای اثبات یک رابطه‌ی علت و معلولی طراحی نشده بود.

با توجه به این مطالعه حدود ۴۰ درصد از نوجوانان تا کلاس پنجم، صاحب تلفن همراه شخصی می‌شوند و در حال حاضر اسباب‌بازی‌های الکترونیکی و تبلت‌های مخصوص کودکان کوچک‌تر نیز وجود دارد.

برای فهمیدن آنکه قرارگیری در معرض این همه تکنولوژی چه تأثیری روی کودکان و نوجوانان می‌گذارد، محققان از والدین بیش از ۲۰۰ کودک خواستند که در یک نظرسنجی درباره‌ی استفاده از تکنولوژی، عادات خواب، توانایی تمرکز، قد و وزن بدن شرکت کنند. این کودکان ۸ تا ۱۷ ساله بودند و متعلق به دو کلینیک در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می‌شدند که یکی از آنها کلینیک چاقی بود.

فولر می گوید از والدین سوالات بسیاری پرسیده شد، ازجمله: میزان استفاده‌ی کودکان از تکنولوژی، نوعی تکنولوژی که از آن استفاده می کنند، زمانی که از آن استفاده می‌کنند، مقدار خواب شبانه‌‌ی آنها و اینکه آیا در صبح خسته هستند یا نه. همچنین از والدین پرسیده شد که کودکان‌شان چند ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند و چه مقدار فعالیت بدنی دارند. وزارت بهداشت ایالات متحده توصیه می‌کند که کودکان ۶ تا ۱۷ ساله، هر روز حداقل ۱ ساعت فعالیت بدنی داشته باشند.

یافته‌های این مطالعه نشان داد کودکانی که در وقت خواب از تلفن همراه‌شان استفاده کردند یا تلویزیون تماشا کردند، بیش از دو برابر احتمال داشت که چاق یا دارای اضافه وزن باشند.

کودکانی که بیشتر ورزش کردند یا در فضای آزاد بازی نمودند، کمتر احتمال داشت که دچار اضافه وزن باشند.

همچنین با توجه به این مطالعه، کودکانی که در وقت خواب تلویزیون تماشا کردند یا بازی‌های ویدیویی انجام دادند، نسبت به آنهایی که تلویزیون تماشا نکردند، در هر شب ۳۰ دقیقه کمتر خوابیدند.

 

بازی‌های ویدیویی

همچنین کودکانی که بازی‌های ویدیویی انجام دادند، خواب‌های کوتاه و منقطع داشتند. به‌طور کلی کودکانی که در هنگام خواب از تلفن یا کامپیوتر استفاده کردند، در مقایسه با آنهایی که تکنولوژی‌هایشان را زودتر کنار گذاشتند، هر شب حدود یک ساعت خواب شبانه را ازدست دادند.

دکتر پیتر ریشل، رئیس بخش کودکان در مرکز پزشکی وستچستر شمالی در مونت کیسکو می‌گوید که اصلا از نتایج این مطالعه غافلگیر نشد.

او می گوید: «زمان نمایش، به بخش ثابتی از فرهنگ ما تبدیل شده است و از سنین پایین در اختیار کودکان‌مان قرار دارد. تکنولوژی، شمشیر دولبه است. کودکان و نوجوانان آنقدر سرگرم رسانه‌های اجتماعی و سایر تکنولوژی‌ها هستند که می‌ترسم یاد نگیرند از پیاده‌روی و خواندن کتاب لذت ببرند.»

او می‌گوید که تکنولوژی قطعا باعث اختلال در خواب می‌شود.

ریشل توصیه می‌کند که کودکان از دنیای تکنولوژی فاصله بگیرند و به خانواده‌شان بپیوندند. او می گوید: «ایده‌ی خوبی است که حداقل یک ساعت قبل از خواب، بدن و مغزتان را ریلکس کنید و این بدان معناست که باید از یک ساعت قبل از خواب با تکنولوژی خداحافظی کنید.»

این مطالعه در ۷ دسامبر در مجله‌ی Global Pediatric Health منتشر شد.

مقاله مرتبط : افزایش تعداد کودکانی که زمان زیادی، صرف بازی با گوشی و تبلت می کنند!

 

منابع

  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • i2-prod.mirror
  • spectrumnews

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

تغذیه و سلامتی

مشکل چاقی در نوجوانان

با نوجوانی که مبتلا به چاقی است چه کنیم؟

کمک های اولیه

آسیب دیدگی سر

درمان و دلایل آسیب دیدگی های سر

اختصاصی

حقایقی درباره اعتیاد به شیرینی

حقایقی درباره اعتیاد به شیرینی

اختصاصی

اختلال پرخوری یا پراشتهایی روانی؟

اختلال پرخوری چیست ؟

تغذیه و سلامتی

غذا خوردن بعد از شناکردن

بعد از شناکردن غذا بخوریم یا نه؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *