سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خواب شبانه خوب می خواهید؟ سیگار را ترک کنید!

با توجه به یک مطالعات جدید ، دود تنباکو علاوه بر آنکه باعث سرطان و بیماری قلبی می شود، ریتم های شبانه روزی بدن را نیز بهم می ریزد و کیفیت خواب را پایین می آورد.
عرفان رحمان، یک محقق در دانشگاه روچستر در نیویورک می گوید: «این مطالعه یک ارتباط مشترک کشف کرده است که به موجب آن دود سیگار بر هر دو عملکرد ریه و فیزیولوژی عصب تاثیر می گذارد. همچنین نتایج، ارزش درمانی احتمالی هدف گرفتن این مسیر با ترکیباتی را نشان می دهد که می توانند هر دو عملکرد ریه و مغز را در سیگاری ها بهبود ببخشند.»

کیفیت خواب

رابطه بین کیفیت خواب و سیگار کشیدن

محققان این تحقیق می گویند تحقیقات قبلی نشان دادند که بیماران مبتلا به بیماری های انسدادی ریه دارای ریتم های شبانه روزی غیرعادی در عملکرد ریه هستند. برای بررسی این پدیده، محققان یک سری موش را در اتاقک های استنشاق دخانیات قرار دادند تا استنشاق کوتاه مدت و بلند مدت تنباکو را مدل سازی کنند. یک گروه کنترل دیگر از موشها نیز فقط در معرض هوای پاک قرار گرفتند. تیم تحقیقاتی دریافتند که گروه آزمایشی موشها بعد از قرارگیری در معرض دود سیگار، بطور قابل توجهی کمتر فعال بودند.

در موشهای دچار کمبود SIRT1 ــ یک پروتئین که در ریتم شبانه روزی دخیل است ــ محققان دریافتند که دود سیگار باعث یک کاهش قابل توجه در فعالیت آنها شد. در موشهایی که این پروتئین را بیش از حد داشتند یا با یک فعال ساز شیمیایی پروتئین ضدپیری درمان شدند، این اثر کاهش یافت. همچنین محققان دریافتند که پروتئین زمانمند BMAL1 توسط SIRT1 تنظیم شد. یک کاهش در SIRT1 به BMAL1 صدمه زد و به وقفه در ساعت بیولوژیکی موشها و افراد سیگاری منجر شد. با این حال این اختلال توسط یک فعال ساز مولکول کوچک SIRT1 خنثی شد.

رحمان می گوید: «ما انتظار داریم که یافته های مان پایه ای برای پیشرفتهای آتی در درمان آن بیمارانی باشد که از بیماریها و صدمات ناشی از دود تنباکو رنج می برند.» دکتر جرالد ویسمن، نویسنده مجله FASEB می افزاید: «اگر قصد دارید که یک هدف برای سال جدیدتان انتخاب کنید، آن باید ترک کردن سیگار باشد. اگر بخواهیم لیستی از بیماریهایی که توسط سیگار کشیدن بوجود می آیند یا تشدید می شوند تهیه کنیم، بسیار طولانی خواهد شد. اگر می خواهید یک خواب خوب شبانه داشته باشید، این هم دلیل دیگری برای کنار گذاشتن دائمی سیگار است.»

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ماه دسامبر یک داستان الهام بخش از بئاتریس برای کسانی که در سال ۲۰۱۴ بدنبال ترک سیگار هستند منتشر کرد. بئاتریس از ۱۳ سالگی بطور منظم شروع به سیگار کشیدن کرد و در ۲۵ سال آینده به این کار ادامه داد. او در سال ۲۰۱۰ بلاخره موفق به ترک سیگار شد.

بئاتریس در یک ویدیوی اینترنتی گفت: «ترک سیگار برای من سخت بود. من چندین بار سعی کردم ترک کنم و می دانم این کار بسیار دشوار خواهد بود. شما فقط باید حمایت زیادی داشته باشید و سعی کنید خودتان را در موقعیتهای خاصی که شما را به سیگار کشیدن ترغیب می کنند، قرار ندهید. بعنوان مثال من قبلا برای صرف نوشیدنی با دوستانم بیرون می رفتم اما وقتی تصمیم به ترک سیگار گرفتم، چند ماه این تفریح را کنار گذاشتم … شما باید عادات این چنینی را کنار بگذارید و سپس روی وابستگیتان به سیگار کار کنید.»

او می افزاید: «اگر به کمک نیاز دارید، باید حتما کمک بگیرید ــ من هم این کار را انجام دادم. من فکر می کنم که شما باید فقط به هدفتان متعهد باشید و برای آن برنامه ریزی کنید. هدف من این بود که به همه بگویم دارم سیگار را ترک می کنم تا اگر کسی مرا در حین سیگار کشیدن دید، بگوید (اوه، فکر می کردم ترک کرده ای) و من خجالت بکشم.»

 

منابع

  • redorbit

منبع تصاویر 

  • saga

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *