مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی کاهش وزن و دیابت

کاهش وزن و دیابتافزودن دیدگاه

به گفته متخصصین غدد ، تاثیر کاهش وزن در پیشگیری از دیابت ثابت شده و کاهش ده درصد وزن بدن در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر است . نتایج بررسی ها نشان می دهد کاهش وزن در افراد چاق یا افرادی که قند خون شان در حد مرز قرار دارد و اختلال تست تحمل قند ناشتا دارند ، زمان ابتلا به بیماری را به تعویق می اندازد .

 

رابطه کاهش وزن و دیابت

رابطه کاهش وزن و دیابت چگونه است ؟

در افراد مبتلا به دیابت ، کاهش وزن در کنترل بیماری موثر است . حتی برخی جراحی های موثردر کاهش وزن باعث می شوند دیابت کنترل شود طوری که دیگر بیمار نیاز به مصرف دارو نداشته باشد . نکته مهمی که در کاهش وزن بیماران مبتلا به دیابت باید مورد توجه قرار گیرد این است که همانطور که رژیم غذایی و ورزش می توانند باعث کاهش وزن شوند ، قند خیلی بالا و دیابت کنترل نشده نیز به علت دفع گلوکز ، وزن را پایین می آورند بنابراین در افراد دیابتی که دارو مصرف می کنند ، قطع دارو نیز می تواند باعث کاهش وزن شود .

 

درباره کاهش وزن و دیابت

مشخصات خود را لطفا بفرمایید و به همراهان مجله ی سلامتی راستینه درباره کاهش وزن و دیابت خود توضیح دهید :

۵۲ سال سن دارم ، با قد ۱۶۶ سانتی متر و توانستم طی ۸ ماه از ۹۱/۶۰۰ کیلوگرم به ۶۸ کیلوگرم برسم . وقتی برای کاهش وزن به دکتر مراجعه کردم ، دکتر به من انگیزه دادند تا بتوانم وزنم را کاهش دهم و فرمودند : اگر به وزن مطلوب برسی ، دیگر نیازی به قرص و دارو نداری و همین طور هم شد .

 

مبتلا به دیابت

چند سال است به دیابت مبتلا هستید ؟

من حدود ۲۰ سال پیش متوجه شدم که دیابت دارم و ۱۶ سال بود که دارو میخوردم . وقتی به دکترم مراجعه کردم ، روزی ۲ قرص گلی بن کلامید و یک قرص متفورمین می خوردم اما در حال حاضر با اینکه دارو نمی خورم ، تمام آزمایش هایم ( قند ناشتا ، بعد غذا و ۳ نوبته ) نشان می دهد قند خونم تنظیم شده است .

 

پرخوری

خودتان فکر می کنید علت چاقی تان چه بود ؟

پرخوری با توجه به اینکه در خانواده مان کسی به دیابت مبتلا نبود ، فکر می کنم علت ابتلایم به دیابت هم پرخوری بوده است .

 

 سرگیجه و بی حالی

رژیم گرفتن برایتان سخت نبود ؟

اول دچار سرگیجه و بی حالی می شدم اما حالا کاملا به این نوع غذا خوردن عادت کرده ام و اگر بیشتر بخورم اذیت می شوم .

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی تان محدودیت خاصی دارد ؟

نه خوردن همه چیز برایم مجاز است اما به مقدار کم . روزی ۳ وعده غذای اصلی و ۳ میان وعده دارم که طبق میل و غذای خودمان تنظیم می شود . روزی یک قرص مولتی ویتامین هم می خورم . البته دکتر هر ۳ هفته رژیم غذایی را تغییر می دادند و بعد ۳ بار ، یک ماه استراحت می دادند . البته من الان به وزن ایده آل رسیده ام و رژیم نگه دارنده دارم .

 

دیسک کمر

برای کاهش وزن ، ورزش هم می کردید ؟

نه متاسفانه . من قبلا ورزشکار بودم و در حد نیمه حرفه ای فوتبال کار می کردم اما به دلیل مشکل دیسک کمر از ورزش دور شدم و از ۳۰ سالگی ورزش را کنار گذاشتم .

مقاله مرتبط : بیماران مبتلا به دیسک کمر خودسرانه ورزش نکنند

 

مشکلات چاقی

پایین آوردن وزن ، مشکلی برایتان ایجاد نکرده است ؟

نه ، هیچ مشکلی . زمانی که چاق بودم ، استرس داشتم ، قند و چربی خونم بالا بود و پاهایم بی حس می شد اما الان بهتر شده است .

 

در ادامه مطلب ، گفتگوی مجله راستینه را با پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی ، درباره کاهش وزن و دیابت این بیمار عزیزمان می خوانید .

کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب

آقای دکتر ، ایشان ۲۰ سال به دیابت مبتلا بوده و ۱۶ سال دارو مصرف می کرده اند اما طی ۸ ماه به وزن مطلوب رسیده و قند خونشان کنترل شده است و حالا دیگر نیازی به مصرف دارو ندارند . شاید باور این موضوع برای افراد دیابتی آسان نباشد ، لطفا توضیح دهید تغذیه چقدر در کنترل دیابت موثر است ؟

در افراد دیابتی که اضافه وزن دارند ، کاهش ۵ تا ۱۰ درصد وزن و رژیم غذایی مناسب باید به عنوان هدف برای کنترل سطح قند خون مدنظر قرار گیرد . با وجود اینکه این نکته از بدیهیات است اما متاسفانه به دلیل اینکه افراد مبتلا به دیابت معمولا به متخصص تغذیه مراجعه نمی کنند و مستقیم نزد متخصص غدد می روند ، فقط مصرف دارو مورد توجهشان قرار می گیرد . در حالی که ابتدا باید رژیم غذایی مناسب به فرد داده شود و اگر قند خون با رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن کنترل نشد دارو مصرف شود . مصرف دارو در کنار رژیم غذایی مناسب نقش موثری دارد . اما گاهی تاثیر رژیم غذایی فراموش می شود و فقط سراغ دارو می رویم . رژیم غذایی ای هم که پزشکان می دهند خیلی دقیق نیست و فقط شامل حرف ها و توصیه های کلی است که تجربه نشان داده به جای اینکه کمک کننده باشد گمراه کننده است .

 

مصرف دارو دیابت

وقتی ایشان به شما مراجعه کرد چه شرایطی داشت ؟

هم قند خون شان کنترل نبود و هم دوز دارویی شان بالا بود اما بتدریج مقدار دارویشان کم شد و در آخرین مراجعه ، دارویشان قطع شده بود .

نکته : کارشناسان راستینه توصیه می کنند : اگر بیماری ، مصرف دارو را قطع می کند ضروری ست با مراجعه به متخصص غدد و انجام آزمایش های لازم ، از تنظیم بودن قند خون خود مطمئن شود .

 

کنترل قند خون

آقای دکتر درباره کنترل قند توضیح بفرمایید ؟

بخشی از کنترل قند به آنچه از بیرون دریافت می شود و بخشی به فرایند داخل بدن مربوط است .گاهی ما خورد و خوراک فرد را محدود می کنیم غافل از اینکه این کار زمینه استرسی در فرد ایجاد می کند و سهم قندی که با کبد باید تنظیم کند به هم می ریزد . با کنترل بیرونی می توان قند را تا حدی تنظیم کرد ، اما چون وضعیت درونی به هم می خورد ، ممکن است در نهایت نتوانیم قند خون را کاملا تثبیت کنیم ، بنابراین رژیم غذایی پایه اصلی کنترل دیابت است .

 

 افت فشار

بیمار شما ، اوایل علائمی مانند بی حالی ، سرگیجه و تحریک پذیری داشته اند اما در حال حاضر کاملا به رژیم غذایی جدید عادت کرده اند . چرا افراد در آغاز رژیم های کاهش وزن دچار چنین مشکلاتی می شوند ؟

وقتی مقدار دریافت غذا کنترل می شود ، مقدار نمکی که از طریق غذا وارد بدن می شود محدود خواهد شد . این موضوع ممکن است تا مدتی باعث افت فشار شود . در این صورت فرد می تواند با مصرف مایعات بیشتر یا اگر فشار خون ندارد ، با افزایش نمک غذا این مشکل را حل کند .

 

کاهش وزن

بیمار شما طی ۸ ماه تقریبا ۲۳ کیلوگرم وزن کم می کند . شما روند کاهش وزن شان را چطور ارزیابی می کنید ؟

هفته ای یک کیلوگرم کاهش وزن مناسب است و اگر در مدت ۸ ماه ، فرد ۳۲ کیلوگرم وزن کم می کند ، مسیر خوبی را طی کرده است . من همیشه به مراجعانم می گویم کاهش وزن برای شما مانند پلکانی است که باید از آن پایین بیایید . می توانید روی یک پله استراحت کنید و دوباره از پله دیگری پایین بیایید . اصراری نیست یک دفعه وزن کم کنید . سالی ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن کافی ست .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

خواص خوراکی ها

دارچین در درمان بیماری

درمان سرما خوردگی و کاهش قند خون به کمک دارچین!

پوست و مو

فواید شگفت انگیز نوشیدن چای برای سلامتی که شما نمی دانستید!

تغذیه و سلامتی

دیابت

۵ مورد از بهترین سوپرفودها، برای درمان دیابت که باید مصرف کنید!

تغذیه و سلامتی

موز

از موز چه می دانید؟ خواص موز برای سلامتی

اطلاعات پزشکی

روده‌ی چکه‌کن

۹ علامت روده‌ی چکه‌کن!

تغذیه و تناسب اندام

یک راه حل ساده و شگفت انگیز برای جلوگیری از پرخوری!

اطلاعات دارویی

عصاره‌ی برگ زیتون

عصاره برگ زیتون در کنترل دیابت، مفید است.

تغذیه و سلامتی

زردچوبه

زردچوبه چیست؟‌ آشنایی با خواص زردچوبه

اطلاعات پزشکی

تشخیص کبد چرب

کبد چرب در کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سهیل گفت:

    سلام ۵۵سال سن دارم دیابت نوع ۲ چندسالیست درگیرم قرص گلی بنکلامید و متفورمین میخورم هر کدام سه بار مدتی است که دچار کم خونی شدم ایا دیابت تاثری بر عملکرد گلبول ها دارد با تشکر