سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

کیست تخمدان: انواع، علائم و درمان کیست تخمدان

تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل زنان هستند. آنها در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند. زنان دارای دو تخمدان هستند که تخمک و همچنین هورمون استروژن و پروژسترون تولید می کنند.
گاهی اوقات یک کیسه پر از مایع که کیست نامیده می شود در یکی از تخمدان ها رشد خواهد کرد. بسیاری از زنان در طول زندگی خود حداقل یک بار به کیست مبتلا خواهند شد. در اغلب موارد، کیست بدون درد و بدون علائم خواهد بود.

کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان، از جمله کیست های درموئید و کیست اندومتریوما وجود دارند. با این حال، کیست های عملکردی یا فانکشنال شایع ترین نوع کیست ها هستند. دو نوع کیست فانکشنال شامل کیست های فولیکول و کیست جسم زرد یا کورپوس لوتئوم می باشند.

 

کیست فولیکول

کیست فولیکول

در طول چرخه قاعدگی زن، یک تخمک در کیسه ای به نام فولیکول رشد می کند. این کیسه درون تخمدان قرار دارد. در اغلب موارد، این فولیکول یا کیسه باز می شود و تخمک آزاد می شود. اما اگر فولیکول باز نشود، مایع داخل فولیکول می تواند کیستی در تخمدان ایجاد کند.

 

کیست کورپوس لوتئوم

کیست کورپوس لوتئوم

کیسه های فولیکول معمولا بعد از آزاد کردن تخمک حل می شوند. اما اگر کیسه حل نشود و منفذ فولیکول مسدود شود، مایع اضافی در داخل کیسه می تواند رشد کند و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست کورپوس لوتئوم یا جسم زرد می شود.

انواع دیگر کیست تخمدان عبارتند از:

 • کیست درموئید: توده‌ها یا زائده‌های کیسه مانند روی تخمدان که حاوی مو، چربی و بافت‌های دیگر است.
 • کیست آدنوم: زائده‌های غیرسرطانی که میتوانند در سطح بیرونی تخمدان ها ایجاد شوند.
 • اندومتریوما: بافت‌هایی که به طور طبیعی داخل رحم رشد می‌کنند، میتوانند در خارج از رحم رشد کنند و به تخمدان متصل می‌شود. نتیجه نهایی ایجاد کیست است.

برخی از زنان به وضعیتی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند. این وضعیت بدان معنی است که تخمدانها دارای تعداد زیادی کیست کوچک هستند. این مسئله می تواند باعث بزرگ شدن تخمدان ها شود. تخمدان های پلی کیسیتیک در صورت عدم درمان، می توانند باعث ناباروری شوند.

 

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان

در اغلب موارد، کیست تخمدان باعث ایجاد علائم نمی شود. با این حال، با بزرگ شدن کیست، علائمی می توانند ظاهر شوند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علائم شدید کیست تخمدان که نیازمند مراجعه فوری به پزشک هستند، عبارتند از:

 • درد شدید یا تیز لگنی
 • تب
 • ضعف یا سرگیجه
 • تنفس سریع

این علائم می توانند پارگی کیست یا پیچ خوردگی تخمدان را نشان دهند. هر دو عارضه اگر در اوایل درمان نشوند، می توانند عواقب جدی در پی داشته باشند.

 

عوارض کیست تخمدان

عوارض کیست تخمدان

بیشتر موارد کیست تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان از بین میروند. این کیست ها یا علائمی ایجاد نمیکنند یا اگر ایجاد کنند سبب بروز علائم کمی می شوند. اما در یک مورد نادر، پزشک شما ممکن است یک توده کیستی سرطانی در تخمدان را در طول معاینه معمولی تشخیص دهد.
پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است. این وضعیت زمانی رخ میدهد که یک کیست بزرگ باعث پیچ خوردگی تخمدان میشود بدین معنی که را از موقعیت اصلی خود خارج میکند. تامین خون برای تخمدان قطع می شود و اگر درمان نشود، می تواند باعث آسیب یا از بین رفتن بافت تخمدان شود. اگرچه پیچ خوردگی تخمدان غیر معمول است، اما نزدیک به ۳ درصد از جراحی های اورژانسی زنان و زایمان را به خود اختصاص می دهد.
پاره شدن کیست که نادر است، نیز می تواند موجب درد شدید و خونریزی داخلی شود. این عوارض خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند و در صورت عدم درمان، می توانند خطرناک باشند.

 

تشخیص کیست تخمدان

تشخیص کیست تخمدان

پزشک شما می تواند کیست تخمدان را در طول معاینه معمول لگن تشخیص دهد. پزشک ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان های شما شود و دستور دهد یک سونوگرافی برای تأیید وجود کیست انجام دهید. آزمایش اولتراسوند (سونوگرافی) یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر از اندام های داخلی شما استفاده می کند. آزمایشات سونوگرافی کمک می کنند تا اندازه، محل، شکل و ترکیب (جامد یا پر از مایع) کیست مشخص شوند.

ابزارهای تصویربرداری که برای تشخیص کیست تخمدان استفاده می شوند عبارتند از:

 • سی تی اسکن: وسیله تصویربرداری بدن که برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام های داخلی، استفاده می شود.
 • MRI: آزمایشی که از میدان های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی استفاده می کند.
 • سونوگرافی: وسیله تصویربرداری که برای تصویر برداری از وضعیت تخمدان استفاده می شود.

از آنجا که اکثر کیست ها پس از چند هفته یا چند ماه ناپدید می شوند، پزشک شما ممکن است بلافاصله درمان را شروع نکند. در عوض، ممکن است دستور دهد آزمایشات سونوگرافی طی چند هفته یا چند ماه به منظور بررسی وضعیت شما انجام شوند.
اگر هیچ تغییری در وضعیت شما وجود نداشته باشد و یا اگر اندازه کیست افزایش یابد، پزشک شما دستور میدهد آزمایشات دیگری را برای تعیین سایر علل دخیل در بروز علائم انجام دهید.
این آزمایشات شامل موارد زیر میشوند:

 • آزمایش بارداری برای اطمینان از اینکه باردار نیستید.
 • آزمایش سطح هورمون برای بررسی مسائل مرتبط با هورمون، مانند استروژن و پروژسترون بیش از حد
 • آزمایش خون CA-125 برای غربالگری سرطان تخمدان

 

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

در صورتی که کیست به خودی خود از بین نرود و یا بزرگتر شود، پزشک ممکن است درمانی را برای کاهش و یا برداشتن کیست، توصیه کند.

 

قرصهای کنترل بارداری

اگر چندین بار دچار کیست تخمدان شوید، پزشک میتواند قرص های ضد بارداری خوراکی را برای جلوگیری از تخمک گذاری و جلوگیری از تولید کیست های جدید تجویز کند. قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی می توانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش دهند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان بعد از دوره یائسگی بالاتر است.

 

لاپاراسکوپی

اگر کیست شما کوچک باشد و حاصل آزمایشات تصویربرداری سرطان را رد کرده باشد، پزشک شما می تواند جراحی لاپاراسکوپی را برای برداشتن کیست انجام دهد. در این روش پزشک برش کوچکی در نزدیکی ناف شما ایجاد میکند و سپس وسیله کوچکی را برای برداشتن کیست به شکم شما وارد میکند.

 

لاپاراتومی

اگر کیست بزرگ باشد، پزشک می تواند کیست را از طریق برش بزرگ در شکم بردارد. آنها بیوپسی فوری را انجام می دهند و اگر تعیین کنند که کیست سرطانی است، ممکن است هیسترکتومی را برای برداشتن تخمدان ها و رحم انجام دهند.

 

از دست دادن اشتها

پیشگیری از کیست های تخمدان

از کیست های تخمدان نمی توان پیشگیری کرد. با این حال، با معاینات معمول نزد پزشک متخصص زنان و زایمان می توان کیست تخمدان را در مراحل اوایل تشخیص داد. کیست های خوش خیم تخمدان، سرطانی نمی شوند. با این حال، علائم سرطان تخمدان می تواند مشابه نشانه های کیست تخمدان باشد. بنابراین، مهم است که به پزشک مراجعه کنید و تشخیص صحیح انجام گیرد. پزشک خود را از علائمی که ممکن است نشان دهنده مشکل باشند مطلع نمایید علائمی نظیر:

 • تغییرات در دوره قاعدگی
 • درد دراز مدت ناحیه لگن
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن نامعلوم
 • احساس سیری

 

چشم انداز بیماران مبتلا به کیست تخمدان

چشم انداز بیماران مبتلا به کیست تخمدان در دراز مدت چطور است؟

برای زنان در دوران پیش از یائسگی چشم انداز این بیماری خوب محسوب میشود. اکثر کیست ها طی چند ماه ناپدید می شوند. با این حال، ابتلای مجدد به کیست های تخمدان ممکن است در زنان یائسه یا زنان مبتلا به اختلالات هورمونی اتفاق بیفتد.

در صورت عدم درمان، برخی از کیست ها می توانند باروری را کاهش دهند. چنین کیست هایی همراه با اندومتریوم و سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج هستند. برای بهبود باروری، پزشک میتواند کیست را بردارد. کیست های فانکشنال، آدنوما و کیست های درموئید، بر باروری تاثیری نمیگذارند.

اگرچه بعضی از پزشکان روش صبر کردن را در مواجهه با این بیماری در پیش میگیرند، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را برای حذف و بررسی هر نوع کیست یا توده ای که در تخمدان ها پس از یائسگی ایجاد می شود، توصیه نماید. این بدین دلیل است که خطر ابتلا به کیست سرطانی یا سرطان تخمدان پس از یائسگی افزایش می یابد. با این حال، کیست تخمدان خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی دهد. برخی از پزشکان در صورتی که قطر کیست بیش از ۵ سانتیمتر باشد آن را برمیدارند.

 

منابع

 • womenshealth.gov/a-z-topics/ovarian-cysts
 • mayoclinic.com/health/ovarian-cysts/DS00129
 • bestpractice.bmj.com/best-practice/monograph/792.html

منبع تصاویر 

 • fotosantesedepois
 • queenswaygynaecologyclinic
 • mogzat.blogspot
 • ivfbabble
 • a1endoszkopia
 • hmthospitals
 • youm7
 • health.clevelandclinic
 • spineuniverse

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *