سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۰ دلیل شایع زردی پوست چیست ؟

زردی پوست حالت ناخوشایندی است که تقریبا هیچ کس نمی تواند با آن کنار بیاید و در چنین مواقعی افراد سعی می کنند برای برطرف کردن آن اقدام کنند . زردی پوست، علل متفاوتی دارد که تشخیص آن از عهده ی بیمار خارج است . کارشناسان راستینه به ۱۰ دلیل شایع زردی پوست، پاسخ می دهند.

زردی پوستزردی پوست

زردی پوست، گاهی خطرناک و گاهی هم بی خطر است . زرد شدن پوست و غشای صلبیه چشم ، نشانه ی بالا بودن بیلی روبین خون است که به آن زردی یا ایکتر گفته می شود . زردی پوست، معمولا در نور طبیعی نمود بهتری دارد و واضح تر مشاهده می شود ، اما وقتی یک بیمار با شکایت زردی پوست، به ما مراجعه می کند ، چند سوال باید از او پرسیده شود : زردی پوست، از چه زمانی شروع شده ؟ آیا با خارش همراه است ؟ آیا رنگ مدفوع و ادرار تغییر کرده است ؟ آیا خستگی و تب لرزه وجود دارد ؟ فرد به بیماری های قلبی ، ریوی و گوارشی مبتلاست ؟ آیا در تاریخچه ی بیمار ، سابقه ی ابتلا به بیماری های بدخیم ، کبد ، کیسه صفرا ، هپاتیت و سنگ های صفراوی ، سابقه ی مصرف دارو و الکل و کاهش وزن زیاد طی ماه های اخیر وجود دارد ؟ پزشک با سوال هایی از این دست ، علت زردی پوست، که البته علل مختلفی هم دارد را جویا می شود.

نکته : در بیماری هپاتیت ، رنگ مدفوع زرد و رنگ ادرار تیره است .

 

دلیل شایع زردی پوست

۱۰ دلیل شایع زردی پوست چیست ؟

التهاب کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا و مجاری صفراوی

التهاب مجاری صفراوی باعث زردی پوست و درد ناحیه شکم ، تب و خارش می شود . التهاب کیسه صفرا یا کولیت نیز موجب زردی غیر انسدادی در پوست می شود . البته سنگ کیسه صفرا که باعث انسداد مجاری صفرا شود نیز علاوه بر درد ممکن است باعث زردی پوست شود .

 

زردی پوست در کودکان

زردی پوست در کودکان

کودکان در بدو تولد ممکن است دچار زردی پوست، باشند که ناشی از بالا بودن بیلی روبین خون است و با مراقبت های ویژه برطرف می شود . کودکان بزرگتر نیز ممکن است زردی پوست، داشته باشند . در این موارد معمولا اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد به تدریج و با افزایش سن کودک زردی برطرف خواهد شد .

 

سیروز کبدی

سیروز کبدی

سیروز کبدی باعث زردی خفیف تا متوسط می شود . خارش پوست ، بزرگی شکم در اثر آب آوردن ، ضعف و خستگی ، تورم پاها ، تهوع و استفراغ و در مراحل شدید کاهش سطح هوشیاری از علائم این بیماری هستند . سیروز کبدی باید کنترل شود ، در غیر اینصورت احتمال فوت بیمار وجود دارد . بسیاری از این بیماران از خارش پوست شکایت دارند که با تجویز لوسیون های مخصوص و کرم های ضد خارش براحتی می توان خارش پوست را کاهش داد . گفتنی است پیوند کبد هم گاهی با زردی پوست، همراه است .

 

سرطان های گوارشی

سرطان های گوارشی

شاید مهمترین علت زردی پوست، سرطان کبد و سرطان کیسه صفرا باشد که البته این بیماری ها صرفا یک علامت ندارند و علامت های زیاد دیگری هم مشاهده می شود . درد های شکمی ، تب و لرز ، کاهش وزن ، خارش ، بی اشتهایی ، دفع مدفوع چرب ، ضایعات پوستی از علائم توام با زردی هستند .

 

مصرف بعضی از داروها و غذاها

مصرف بعضی از داروها و غذاها

یکی از مهمترین علل زردی پوست، مصرف بعضی داروهاست . بعضی از داروها مانند قرص های ضد بارداری ، استامینوفن و داروهای استروئیدی باعث زردی پوست، می شوند . به همین دلیل وقتی بیماری با زردی پوست مراجعه می کند ، یکی از سوال های رایج اطلاع از نوع دارویی است که بیمار مصرف می کند . نوع تغذیه نیز می تواند در رنگ پوست نقش داشته باشد . مصرف زیاد غذاهای حاوی کاروتن که در سبزیجاتی مثل هویج دیده می شود موجب زردی پوست، خواهد شد . البته این رنگدانه در پوست وجود دارد و تجمع آن هم در پوست ژنتیکی است ولی در بعضی از افراد ممکن است زیاد باشد یا با مصرف غذاهای حاوی کاروتن بیشتر شود . بتاکاروتن در هویج ، گوجه فرنگی ، نخود سبز ، کلم وجود دارد و اتفاقا باعث خوشرنگ شدن پوست می شود .ولی زیاده روی در آن اصلا توصیه نمی شود . توجه کنید این مواد خوراکی در افرادی که پوست زرد ژنتیکی دارند نباید حذف شود ، بلکه فقط باید تعادل را حفظ کرد . کم آبی پوست را هم باید مدنظر داشت . البته کم آبی باعث زردی نمی شود ولی درخشش پوست را کاهش می دهد و موجب تیرگی ، خشکی و بدرنگی آن می شود و در افرادی که زردی ژنتیکی دارند نمود بیشتری پیدا خواهد کرد .

 

عمل جراحی و زردی پوست

عمل جراحی و زردی پوست

بعضی از افراد بعد از عمل جراحی دچار زردی پوست، می شوند . در جراحی هایی که روی کبد انجام می شود بیشتر شاهد زردی پوست هستیم .

 

ضربه به پوست

ضربه به پوست

مورد بعدی خونمردگی بعد از ضربه است که در این مواقع با تغییرات رنگ مواجه هستیم . قسمت آسیب دیده بدن ممکن است قرمز رنگ ، کبود مایل به آبی تیره و زرد شود . این نوع از زردی به تدریج بهبود خواهد یافت .

 

زردی ژنتیکی و نژادی

زردی ژنتیکی و نژادی

گاهی زردی پوست زمینه ی ژنتیکی دارد . مثلا فردی که از بدو تولد پوست زردی داشته یا پوست تیره که به زردی می زند . در این افراد پوست بدن بویژه چشم و حتی زیر زبان به زردی می زند . با آزمایش های کلی و تشخیص برای این افراد هیچ علامت و نشانه بیماری ای دیده نمی شود . برای تغییر رنگ پوست این افراد نمی توان کار خاصی انجام داد . درصورتی که بیمار خانم باشد می توان توصیه کرد از محصولات بهداشتی و کرم های آرایشی برای روشن کردن و تغییر رنگ پوست استفاده کند .

بعضی از بیماری های ژنتیکی مانند ژیلبرت که بی خطر هستند نیز می توانند باعث زردی شوند . این افراد هنگام گرسنگی و تشنگی دچار زردی پوست می شوند که معمولا گذراست . همچنین در بعضی از نژادها مانند نژاد کشورهای شرق دور ، رنگ پوست افراد عمدتا زرد است . این مورد ژنتیکی است و قابل تغییر نیست .

 

کم خونی و زردی پوست

کم خونی و زردی پوست

بیماران دچار کم خونی فقر آهن هم ممکن است پوست رنگ پریده و مایل به زرد داشته باشند . به خصوص در کم خونی های داسی شکل این حالت شدیدتر دیده می شود . افراد دچار کم خونی علائمی مانند خستگی ، ضعف ، تعریق ، تپش قلب دارند . در این مواقع باید برای از بین بردن زردی پوست، کم خونی جبران و بیماری کنترل شود .

مقاله مرتبط : کم خونی از پیشگیری تا درمان

 

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی

در بیماری نارسایی قلبی بیماران اغلب دچار سیانوز ( نوعی تنگی نفس ) هستند ، ولی در این مواقع ممکن است رنگ پوست زرد هم به نظر برسد .

 

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • دکتر محمد علی نیلفروش زاده

منبع تصاویر 

 • images.agoramedia
 • health.facty
 • imdoc
 • medicine-wiki
 • images.wisegeek
 • cdn.images.express
 • media.salon
 • inyourrightmind
 • assets.babycenter
 • inneseyeclinic
 • healthandglowtips
 • ghanahealthnest

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات پزشکی

ورم معده

ورم معده ؛ از علائم تا درمان

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

بالا رفتن آنزیم‌های کبدی

بالا رفتن آنزیم‌های کبدی چه معنایی دارد؟

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

15 خوراکی غنی از منیزیم

با خوردن این ۱۵ خوراکی از بروز سکته مغزی جلوگیری کنید!

سلامت روان

هیپرهیدروزیس

نگاه ۳ پزشک متخصص به تعریق بدن

کمک های اولیه

دررفتگی شانه

درمان دررفتگی شانه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. هومن گفت:

  سلام. خود ارضایی یا ارتباط جنسی و یا بی خوابی هم می تواند جز عوامل زردی پوست باشد؟