شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی ۱۰ دلیل شایع زردی پوست چیست ؟

۱۰ دلیل شایع زردی پوست چیست ؟افزودن دیدگاه

زردی پوست حالت ناخوشایندی است که تقریبا هیچ کس نمی تواند با آن کنار بیاید و در چنین مواقعی افراد سعی می کنند برای برطرف کردن آن اقدام کنند . زردی پوست، علل متفاوتی دارد که تشخیص آن از عهده ی بیمار خارج است . کارشناسان راستینه به ۱۰ دلیل شایع زردی پوست، پاسخ می دهند.

زردی پوستزردی پوست

زردی پوست، گاهی خطرناک و گاهی هم بی خطر است . زرد شدن پوست و غشای صلبیه چشم ، نشانه ی بالا بودن بیلی روبین خون است که به آن زردی یا ایکتر گفته می شود . زردی پوست، معمولا در نور طبیعی نمود بهتری دارد و واضح تر مشاهده می شود ، اما وقتی یک بیمار با شکایت زردی پوست، به ما مراجعه می کند ، چند سوال باید از او پرسیده شود : زردی پوست، از چه زمانی شروع شده ؟ آیا با خارش همراه است ؟ آیا رنگ مدفوع و ادرار تغییر کرده است ؟ آیا خستگی و تب لرزه وجود دارد ؟ فرد به بیماری های قلبی ، ریوی و گوارشی مبتلاست ؟ آیا در تاریخچه ی بیمار ، سابقه ی ابتلا به بیماری های بدخیم ، کبد ، کیسه صفرا ، هپاتیت و سنگ های صفراوی ، سابقه ی مصرف دارو و الکل و کاهش وزن زیاد طی ماه های اخیر وجود دارد ؟ پزشک با سوال هایی از این دست ، علت زردی پوست، که البته علل مختلفی هم دارد را جویا می شود.

نکته : در بیماری هپاتیت ، رنگ مدفوع زرد و رنگ ادرار تیره است .

 

دلیل شایع زردی پوست

۱۰ دلیل شایع زردی پوست چیست ؟

التهاب کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا و مجاری صفراوی

التهاب مجاری صفراوی باعث زردی پوست و درد ناحیه شکم ، تب و خارش می شود . التهاب کیسه صفرا یا کولیت نیز موجب زردی غیر انسدادی در پوست می شود . البته سنگ کیسه صفرا که باعث انسداد مجاری صفرا شود نیز علاوه بر درد ممکن است باعث زردی پوست شود .

 

زردی پوست در کودکان

زردی پوست در کودکان

کودکان در بدو تولد ممکن است دچار زردی پوست، باشند که ناشی از بالا بودن بیلی روبین خون است و با مراقبت های ویژه برطرف می شود . کودکان بزرگتر نیز ممکن است زردی پوست، داشته باشند . در این موارد معمولا اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد به تدریج و با افزایش سن کودک زردی برطرف خواهد شد .

 

سیروز کبدی

سیروز کبدی

سیروز کبدی باعث زردی خفیف تا متوسط می شود . خارش پوست ، بزرگی شکم در اثر آب آوردن ، ضعف و خستگی ، تورم پاها ، تهوع و استفراغ و در مراحل شدید کاهش سطح هوشیاری از علائم این بیماری هستند . سیروز کبدی باید کنترل شود ، در غیر اینصورت احتمال فوت بیمار وجود دارد . بسیاری از این بیماران از خارش پوست شکایت دارند که با تجویز لوسیون های مخصوص و کرم های ضد خارش براحتی می توان خارش پوست را کاهش داد . گفتنی است پیوند کبد هم گاهی با زردی پوست، همراه است .

 

سرطان های گوارشی

سرطان های گوارشی

شاید مهمترین علت زردی پوست، سرطان کبد و سرطان کیسه صفرا باشد که البته این بیماری ها صرفا یک علامت ندارند و علامت های زیاد دیگری هم مشاهده می شود . درد های شکمی ، تب و لرز ، کاهش وزن ، خارش ، بی اشتهایی ، دفع مدفوع چرب ، ضایعات پوستی از علائم توام با زردی هستند .

 

مصرف بعضی از داروها و غذاها

مصرف بعضی از داروها و غذاها

یکی از مهمترین علل زردی پوست، مصرف بعضی داروهاست . بعضی از داروها مانند قرص های ضد بارداری ، استامینوفن و داروهای استروئیدی باعث زردی پوست، می شوند . به همین دلیل وقتی بیماری با زردی پوست مراجعه می کند ، یکی از سوال های رایج اطلاع از نوع دارویی است که بیمار مصرف می کند . نوع تغذیه نیز می تواند در رنگ پوست نقش داشته باشد . مصرف زیاد غذاهای حاوی کاروتن که در سبزیجاتی مثل هویج دیده می شود موجب زردی پوست، خواهد شد . البته این رنگدانه در پوست وجود دارد و تجمع آن هم در پوست ژنتیکی است ولی در بعضی از افراد ممکن است زیاد باشد یا با مصرف غذاهای حاوی کاروتن بیشتر شود . بتاکاروتن در هویج ، گوجه فرنگی ، نخود سبز ، کلم وجود دارد و اتفاقا باعث خوشرنگ شدن پوست می شود .ولی زیاده روی در آن اصلا توصیه نمی شود . توجه کنید این مواد خوراکی در افرادی که پوست زرد ژنتیکی دارند نباید حذف شود ، بلکه فقط باید تعادل را حفظ کرد . کم آبی پوست را هم باید مدنظر داشت . البته کم آبی باعث زردی نمی شود ولی درخشش پوست را کاهش می دهد و موجب تیرگی ، خشکی و بدرنگی آن می شود و در افرادی که زردی ژنتیکی دارند نمود بیشتری پیدا خواهد کرد .

 

عمل جراحی و زردی پوست

عمل جراحی و زردی پوست

بعضی از افراد بعد از عمل جراحی دچار زردی پوست، می شوند . در جراحی هایی که روی کبد انجام می شود بیشتر شاهد زردی پوست هستیم .

 

ضربه به پوست

ضربه به پوست

مورد بعدی خونمردگی بعد از ضربه است که در این مواقع با تغییرات رنگ مواجه هستیم . قسمت آسیب دیده بدن ممکن است قرمز رنگ ، کبود مایل به آبی تیره و زرد شود . این نوع از زردی به تدریج بهبود خواهد یافت .

 

زردی ژنتیکی و نژادی

زردی ژنتیکی و نژادی

گاهی زردی پوست زمینه ی ژنتیکی دارد . مثلا فردی که از بدو تولد پوست زردی داشته یا پوست تیره که به زردی می زند . در این افراد پوست بدن بویژه چشم و حتی زیر زبان به زردی می زند . با آزمایش های کلی و تشخیص برای این افراد هیچ علامت و نشانه بیماری ای دیده نمی شود . برای تغییر رنگ پوست این افراد نمی توان کار خاصی انجام داد . درصورتی که بیمار خانم باشد می توان توصیه کرد از محصولات بهداشتی و کرم های آرایشی برای روشن کردن و تغییر رنگ پوست استفاده کند .

بعضی از بیماری های ژنتیکی مانند ژیلبرت که بی خطر هستند نیز می توانند باعث زردی شوند . این افراد هنگام گرسنگی و تشنگی دچار زردی پوست می شوند که معمولا گذراست . همچنین در بعضی از نژادها مانند نژاد کشورهای شرق دور ، رنگ پوست افراد عمدتا زرد است . این مورد ژنتیکی است و قابل تغییر نیست .

 

کم خونی و زردی پوست

کم خونی و زردی پوست

بیماران دچار کم خونی فقر آهن هم ممکن است پوست رنگ پریده و مایل به زرد داشته باشند . به خصوص در کم خونی های داسی شکل این حالت شدیدتر دیده می شود . افراد دچار کم خونی علائمی مانند خستگی ، ضعف ، تعریق ، تپش قلب دارند . در این مواقع باید برای از بین بردن زردی پوست، کم خونی جبران و بیماری کنترل شود .

مقاله مرتبط : کم خونی از پیشگیری تا درمان

 

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی

در بیماری نارسایی قلبی بیماران اغلب دچار سیانوز ( نوعی تنگی نفس ) هستند ، ولی در این مواقع ممکن است رنگ پوست زرد هم به نظر برسد .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • دکتر محمد علی نیلفروش زاده

منبع تصاویر 

 • images.agoramedia
 • health.facty
 • imdoc
 • medicine-wiki
 • images.wisegeek
 • cdn.images.express
 • media.salon
 • inyourrightmind
 • assets.babycenter
 • inneseyeclinic
 • healthandglowtips
 • ghanahealthnest

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

15 خوراکی غنی از منیزیم

با خوردن این ۱۵ خوراکی از بروز سکته مغزی جلوگیری کنید!

سلامت روان

هیپرهیدروزیس

نگاه ۳ پزشک متخصص به تعریق بدن

کمک های اولیه

دررفتگی شانه

درمان دررفتگی شانه

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

سلامت عمومی

دیابت

تاثیر دیابت بر سلامت پا

سلامت عمومی

معاینه پا

به معاینه پا اکتفا نکنید!

کمک های اولیه

ورم بیضه ها

درمان ورم بیضه ها

رپورتاژ آگهی

کاشت مو طبیعی

ریپورتاژ: کاشت مو طبیعی ماندگار قابل رشد به روش fue و fut برای موی کم حجم

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. هومن گفت:

  سلام. خود ارضایی یا ارتباط جنسی و یا بی خوابی هم می تواند جز عوامل زردی پوست باشد؟