سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

انواع روش های سقط جنین

سقط جنین در کلینیک ها یا بیمارستان ها به چند روش انجام میشود. نوعی که شما تجربه می کنید، احتمالا به طور کامل به زمان بارداری شما بستگی خواهد داشت.
اگر در سه ماهه اول بارداری باشید، احتمالا آسپیراسیون مکشی (کورتاژ) انجام میشود. اگر در سه ماهه دوم باشید (به این معنی که از آخرین دوره قاعدگی شما ۱۳ هفته گذشته باشد)، احتمالا روش اتساع و تخلیه یا D & E برای شما انجام خواهد شد. اگر سن بارداری شما بیشتر باشد، ممکن است روش اتساع و استخراج، یا D & X برای شما انجام شود.
تقریبا تمام روش های سقط جنین سرپایی هستند، بدین معنی که نیازی نیست که بعد از آن مدتی در مطب پزشک، کلینیک یا بیمارستان بمانید.

قبل از انجام سقط جنین

قبل از انجام سقط جنین

هنگامی که ملاقات خود را با پزشک برنامه ریزی می کنید، منشی پزشک یا دستیار او احتمالا دستورالعمل هایی را از طریق تلفن به شما خواهد داد. چرا که سقط جنین در کلینیک، نوعی جراحی در نظر گرفته می شود، ممکن است مجبور باشید از اواسط شب قبل از سقط جنین چیزی نخورید و صبح ناشتا بمانید.
هنگامی که به کلینیک می روید، باید پرسش نامه ای را در مورد سابقه پزشکی خود پر کنید. بعد از آن پروسۀ قبل از سقط جنین انجام خواهد شد که شامل معاینه فیزیکی، آزمایش بارداری، آزمایش خون، غربالگری برای عفونت های منتقله از راه جنسی و احتمالا آزمایشات دیگر براساس سابقه پزشکی شما می باشد. بسیاری از پزشکان برای اطمینان از سن بارداری و اختلالات رحم، جنین یا اختلال جفتی از سونوگرافی نیز استفاده میکنند.
تمام این اطلاعات، که پزشک یا دستیار او در جلسه اول مشاوره با شما در میان خواهد گذاشت، به آنها در تعیین روش مناسب برای شما کمک خواهند کرد.

 

مدیریت درد

مدیریت درد

پزشک همچنین در مورد روش های مختلف مدیریت درد در طول مراحل سقط جنین با شما صحبت خواهد کرد.
برای سقط جنین در کلینیک، احتمالا بی حسی موضعی انجام خواهد شد، به این معنی که دهانه رحم شما بی حس میشود اما بیدار خواهید بود. در حالی که ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیگرم ایبوپروفن معمولا برای تسکین درد کافی است، ممکن است پزشک شما از داروهای خوراکی برای آرامش دادن یا آرام کردن شما استفاده کند، بنابراین شما بیدار اما آرام هستید. اگر آرامبخشی شدید را ترجیح میدهید، به این معنی که در طول فرآیند سقط جنین، خواب سبکی داشته باشید (خواب عمیق متفاوت است)، می توانید از پزشک بخواهید داروهای آرام بخش وریدی برای شما استفاده کند.

 

آسپیراسیون مکشی

آسپیراسیون مکشی (کورتاژ)

اکثر موارد سقط جنین انجام شده در آمریکا در ۱۲ تا ۱۳ هفته اول بارداری انجام می شوند. اگر در سه ماهه اول سقط جنین در کلینیک را انتخاب کنید، آسپیراسیون مکشی، که کورتاژ نیز نامیده میشود، برای شما انجام خواهد شد.

در اغلب موارد، برای این روش نیازی نیست رحم شما باز و آماده شود. اما اگر سن بارداری بیش از ۱۰ تا ۱۲ هفته باشد، پزشک ممکن است قبل از شروع، اقداماتی را برای باز شدن اندک دهانه رحم شما انجام دهد تا ابزارهای پزشکی بتوانند به رحم شما دسترسی پیدا کنند. او به احتمال زیاد میله های کوچک ساخته شده از جلبک های دریایی استریلیزه موسوم به لامیناریا را که رطوبت را جذب و دهانه رحم را گشاد تر میکنند، وارد رحم شما میکند.

هنگامی که شما برای انجام این روش آماده باشید، پزشک شما را در روی تخت معاینه مخصوص دراز میکند، درست مثل زمانی که معاینه لگن صورت میگیرد.

هنگامی که راحت و آرام باشید، اگر این روش را انتخاب کرده باشید، پزشک یک ابزار پزشکی به نام اسپکولوم را به واژن شما وارد میکند تا آن را باز نگه دارد، و واژن و دهانه رحم شما را با یک محلول ضد عفونی به نام بتادین پاکسازی میکند.

او یک نوع بی حسی را به داخل دهانه رحم شما تزریق می کند تا آن را بی حس کند، و دهانه رحم شما را با یک وسیله باز نگه می دارد. سپس یک لوله کوچک به یک سرنگ دستی یا یک دستگاه مکش به رحم وارد خواهد کرد و محتوای آن را پاکسازی میکند. از ابتدا تا پایان، این روش چند دقیقه زمان می برد.

پس از آن، پزشک شما را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود که این روش با موفقیت انجام شده است و سپس به مدت ۳۰ دقیقه استراحت میکنید و تحت نظر خواهید بود.

 

انواع روش های سقط جنین

سه ماهه دوم: اتساع و تخلیه

اگر بیش از ۱۲ هفته باردار هستید، پزشک از سونوگرافی برای سن دقیق بارداری شما استفاده خواهد کرد. هرچقدر سن بارداری بیشتر باشد، کار آماده سازی بیشتری ممکن است برای انجام این روش نیاز باشد.

در حالی که پزشکان می توانند آسپیراسیون مکشی را تا حدود ۱۴ هفته انجام دهند، رایج ترین نوع سقط جنین در سه ماهه دوم، روش اتساع و تخلیه یا D & E نامیده می شود.

در مرحله اول پزشک قبل از انجام این روش، آماده سازی و گشاد کردن دهانه رحم شما را انجام خواهد داد، تا در این روش آسیب نبینید. پزشک احتمالا از میله های لامیناریا استفاده می کند که ممکن است یک شب در رحم شما باقی بمانند. پزشک ممکن است یک دوز دارو مانند میزوپرستول خوراکی و یا واژینال به شما بدهد تا رحم نرم شود. همچنین ممکن است از ابزارهایی برای کمک به گشاد شدن دهانه رحم استفاده کند.

همانند سقط جنین در سه ماهه اول، شما روی تخت معاینه مخصوص که پاها را روی رکاب میگذارید دراز خواهید کشید، پزشک واژن و رحم شما را با بتادین پاکسازی می کند، بی حسی را به داخل دهانه رحم تزریق می کند، و سپس از ابزار نگهدارنده برای نگه داشتن دهانه رحم در جای مناسب استفاده میکند.

اصلی ترین نکته این است که علاوه بر استفاده از ساکشن در رحم، پزشک از فورسپس و سایر ابزارهای پزشکی از جمله کورت (ابزاری قاشق مانند) برای پاکسازی داخل رحم استفاده میکند. پزشک ممکن است از سونوگرافی برای هدایت ابزارها استفاده کند و احتمالا از مکش یا ساکشن برای اطمینان از تخلیه کامل استفاده خواهد کرد. برخی از پزشکان ممکن است از دارو استفاده کنند که می تواند به شکم شما تزریق شود تا قبل از عمل، ضربان قلب جنین متوقف شود. پس از آن، پزشک ممکن است دارویی را برای بستن رحم و کاهش خونریزی برای شما تجویز کند.

این روش ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. سپس ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تحت نظر پزشک استراحت خواهید کرد.

 

سقط جنین در سنین بالاتر بارداری

سقط جنین در سنین بالاتر بارداری: اتساع و استخراج یا D & X

اگر سن بارداری بیشتر شود و قصد سقط جنین داشته باشید، ممکن است مجبور شوید به یک متخصص با تجربه برای انجام روش اتساع و استخراج، یا D & X مراجعه کنید. اتساع و استخراج روشی است که پزشکان معمولا برای زمانی که یک مشکل جدی در رابطه با جنین وجود دارد یا عوارض پزشکی مرتبط با مادر وجود دارد، به کار می گیرند.
تمام مراحل قبل و مراحل انجام شده بعد از این روش همانند  D & E هستند از جمله سونوگرافی برای بارداری و مراحل آماده سازی برای نرم کردن و باز کردن دهانه رحم.
برای آرام سازی، ممکن است تحت بیهوشی عمومی IV قرار گیرید، مخصوصا اگر این روش در بیمارستان انجام شود.
روش های دیگری نیز وجود دارند مانند القای زایمان، هیستروتومی و هیسترکتومی. اما از آنجا که این روش ها خطرناک هستند، پزشکان تنها در صورتی که از نظر پزشکی ضروری باشند، چنین روش هایی را انجام می دهند.

 

بعد از انجام سقط جنین

بعد از انجام سقط جنین چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اتمام مراحل، به مدت ۳۰ دقیقه در کلینیک تحت نظر قرار می گیرید. سپس می توانید در قسمت ریکاوری استراحت کنید تا آماده شوید که به خانه برگردید. اگر هرگونه روش آرامبخشی استفاده شده باشد، به کسی نیاز دارید که شما را تا منزل همراهی کند. یک نسخه آنتی بیوتیک نیز دریافت خواهید کرد.

احتمالا تا چند روز گرفتگی و تا ۲ هفته خونریزی سبک خواهید داشت. بیشتر درد ها و گرفتگی های عضلانی با داروهای ضد درد یا داروهای بدون نسخه مثل استامینوفن، ایبوپروفن یا کدئین به خوبی درمان می شوند.

چند روز را برای استراحت کردن برنامه ریزی کنید. اگر D & E یا D & X انجام داده باشید، ممکن است چند روز بیشتر نیاز به استراحت داشته باشید. چند روز نباید چیز سنگین بلند کنید. از پزشک خود بپرسید چه زمانی میتوانید رابطه جنسی داشته باشید یا از تامپون استفاده کنید – ممکن است نیاز باشد تا یک ماه در واژن خود چیزی وارد نکنید.

اگر درد شدید، تب بیش از ۱۰۰ فارنهایت یا از خونریزی شدید داشته باشید، فورا باید با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

اکثر پزشکان از شما میخواهند مجددا یک تا ۴ هفته بعد برای پیگیری نزد آنها مراجعه کنید تا مطمئن شوند که از لحاظ فیزیکی بهبود یافته اید و دیگر باردار نیستید.

 

منابع

 • National Abortion Federation: “Abortion After 12 Weeks.”
 • Guttmacher Institute: “Induced Abortion in the United States.”
 • ACOG: The American Congress of Obstetricians and Gynecologists: “FAQs: Induced Abortion,” The American Congress of Obstetricians and Gynecologists: “Pregnancy Choices: Raising the Baby, Adoption and Abortion.”
 • webmd
 • Planned Parenthood: “In-Clinic Abortion Procedures,” “What happens during an in-clinic abortion?” “What can I expect after an in-clinic abortion?”
 • Medscape: “Elective Abortion Overview: Pathophysiology,” “Elective Abortion Follow-up: Further Inpatient Care,” “Elective Abortion Clinical Presentation: History,” “Elective Abortion Clinical Presentation: Physical,” “Elective Abortion Workup: Laboratory Studies,” “Elective Abortion Workup: Imaging Studies,” “Elective Abortion Treatment and Management: Surgical Care,” “Elective Abortion Treatment and Management: Medical Care,” “Elective Abortion Medication: Medication Summary,” “Elective Abortion Medication: Antibiotics,” “Elective Abortion Follow-up: Further Outpatient Care,” “Elective Abortion Medication: Sedatives,” “Elective Abortion Medication: Uterotonics,” “Elective Abortion Treatment and Management: Activity.”

منبع تصاویر 

 • majaledarman
 • citycollege
 • thoughtco
 • bgei-educational
 • catholicnewsagency
 • verywellhealth

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بهار گفت:

  لعنت خدا به کسانی که مراقب بارداری ناخواسته نیستن و این موجود مظلوم رو تکه تکه میکنن الهی خدا ازتون انتقام بگیره

 2. علی اکبر گفت:

  سلام
  در کدام درمانگاه یا بیمارستان می توانیم عمل سقط را انجام دهیم
  لطفا راهنمایی بفرمایید.