سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آب سیاه (گلوکوم) چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

آب سیاه (گلوکوم) وضعیتی است که معمولا به دلیل فشار بیش از حد در چشم شما، می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. برای اطلاعات بیشتر راجع به گلوکوم (آب سیاه) با این مقاله از راستینه همراه باشید.

گلوکوم (آب سیاه)

آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

عصب بینایی یک وظیفه مهم انجام میدهد. این عصب سیگنال ها را از چشم به مغز می فرستد، که آنها را به تصویری که می بینید تبدیل میکند. هنگامی که عصب بینایی درست کار نمی کند، در دید خود مشکل خواهید داشت. حتی ممکن است دید خود را از دست بدهید.

 

علت گلوکوم

علت آب سیاه (گلوکوم) چیست؟

چشمان شما مایعی تولید میکند که بافت چشم ها را خیس و تغذیه می کند. به طور معمول این مایع از طریق یک کانال، موسوم به زاویه زهکشی جریان می یابد. هنگامی که شما گلوکوم دارید، این کانال به خوبی کار نمیکند. مایع به عقب بازمیگردد و باعث ایجاد فشار در داخل چشم شما می شود.

 

گلوکومچه کسی دچار آب سیاه می شود؟

اگر والدین، برادر یا خواهر یا یکی دیگر از بستگان نزدیک شما، این وضعیت را داشته باشند احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز دچار این مشکل شوید. در صورتی که بیش از ۴۰ سال سن دارید و آفریقایی-آمریکایی یا اسپانیایی هستید، شانس شما برای ابتلا به این بیماری بیشتر است، همچنین در صورت داشتن موارد زیر ابتلا به این مشکل افزایش می یابد:

 • فشار بالا در چشم ها
 • آسیب به چشم یا جراحی
 • قرنیه نازک (لایه روشن در جلوی چشم)
 • دیابت، فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی
 • مشکل در عصب بینایی
 • در صورت استفاده از قطره ها و یا قرص های استروئیدی

 

زاویه باز

انواع آب سیاه: زاویه باز

۴ نوع اصلی گلوکوم وجود دارد. شایع ترین نوع گلوکوم زاویه باز است که حدود ۹۰٪ افراد مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع بدین دلیل “زاویه باز” نامیده می شود، که روزنه مشخصی در کانال زهکشی وجود دارد که داخل آن مسدود می شود. این نوع به آرامی بروز میکند. ممکن است در ابتدا متوجه هیچ نشانه ای نشوید.

 

زاویه بسته

انواع آب سیاه: زاویه بسته

این نوع سریع بروز میکند و یک وضعیت اورژانسی است. این نوع گلوکوم به طور معمول برای افرادی با روزنه تنگ در کانال زهکشی، که به طور ناگهانی مسدود می شود، رخ میدهد. این مسئله باعث می شود که مایع از چشم شما خارج شود. فشار داخل چشم به سرعت افزایش می یابد. اگر درد شدید چشم، سردرد، تهوع یا از دست دادن بینایی را تجربه کردید، برای جلوگیری از نابینایی، به موقع کمک پزشکی بگیرید. به احتمال زیاد برای باز کردن کانال زهکشی به جراحی نیاز خواهید داشت.

 

فشار- طبیعیانواع آب سیاه: فشار- طبیعی

اگر به این نوع گلوکوم مبتلا هستید، فشار داخل چشم شما طبیعی است، اما هنوز هم آسیب دیدگی عصب بینایی دارید. پزشکان کاملا مطمئن نیستند دلیل این مسئله چیست. یک احتمال این است که شما برای کاستن افزایش فشار چشم بسیار حساس هستید. یا ممکن است که جریان خون پایین به عصب بینایی باعث آسیب می شود. پزشک شما ممکن است درمانی را پیشنهاد کند که فشار چشم شما را در سطح پایین تری از حد طبیعی قرار دهد.

 

مادرزادیانواع آب سیاه: مادرزادی

این نوع یک نوع نادر از این بیماری است که نوزادان را تحت تاثیر قرار میدهد. این نوع گلوکوم زمانی اتفاق می افتد که کانال های زهکشی در چشم به درستی در رحم شکل نمی گیرند. چشم کودک شما ممکن است ابری شود و بزرگتر از حد طبیعی باشد. جراحی می تواند این مشکل را حل کند. اکثر نوزادانی که در ابتدا درمان می شوند، در طول زندگی خود دید طبیعی خواهند شد.

 

علائم گلوکوم

علائم آب سیاه چه هستند؟

از آنجا که گلوکوم زاویه باز و فشار- طبیعی به آرامی شما را به دام می اندازند، علائم ممکن است تا زمانیکه این بیماری پیشرفت نکرده باشد، نشان داده نشوند. بدون درمان، به آرامی دید محیطی (جانبی) خود را از دست خواهید داد. این بدان معناست که ممکن است دید اشیائی که معمولا با گوشه چشم خود می بینید را از دست دهید. کمی شبیه نگاه کردن از طریق یک تونل است.

 

 آزمایشات برای گلوکومآزمایشات برای آب سیاه

معاینه معمولی چشم بهترین راه برای کشف به موقع گلوکوم است. پزشک شما انجام برخی از این آزمایشات یا تمام آنها را سفارش خواهد کرد:

 • اندازه گیری فشار داخل چشم
 • آزمایش دید جانبی یا محیطی
 • خود اندازه گیری ضخامت قرنیه
 • استفاده از یک ابزار بزرگ کننده برای بررسی آسیب به عصب بینایی
 • گرفتن تصویری از عصب بینایی
 • بررسی زاویه زهکشی در چشم

 

 درمان گلوکوم: داروییدرمان گلوکوم: دارویی

پزشکتان احتمالا قطره یا قرص هایی را برای مدیریت گلوکوم شما پیشنهاد خواهد داد. آنها مقدار مایعی که چشم تولید میکند را کاهش میدهند و به تخلیه آن کمک می کنند. دارو را برای کنترل وضعیت خود هر روز مصرف کنید. اگر عوارض جانبی مانند سوزش، خارش، و قرمزی چشم داشتید، پزشک خود را مطلع سازید.

 

جراحی لیزردرمان گلوکوم: جراحی لیزر

دکتر شما ممکن است یک روش به نام ترابکولوپلاستی لیزر را برای درمان گلوکوم زاویه باز پیشنهاد کند. او چشم شما را بی حس می کند و سپس از پرتو لیزر برای ایجاد سوراخ های کوچک در کانال زهکشی استفاده می کند تا کمک کند مایع خارج شود. معمولا پزشکان هر بار یک چشم را درمان می کنند. جراحی لیزر می تواند فشار در چشم شما را کاهش دهد، اما ممکن است اثرات دائمی نداشته باشد. برای دستیابی به نتایج دراز مدت برخی از افراد نیاز به بیش از یک عمل جراحی دارند.

 

جراحیدرمان گلوکوم: جراحی

اگر داروی و جراحی لیزر به اندازه کافی فشار چشم شما را کاهش ندهد، پزشک ممکن است روشی موسوم به ترابکوکلکتومی را توصیه کند. او در بخش سفید چشم شما فلپی (flap) ایجاد می کند تا مایع بیشتری خارج شود. حدود نیمی از افرادی که این جراحی را انجام می دهند، دیگر نیازی به داروهای گلوکوم ندارند. اما گاهی اوقات روزنه دوباره بسته می شود و شما به جراحی دوم نیاز دارید.

مراقبت از بینایی خود

مراقبت از بینایی خود

حدود نیمی از افراد مبتلا به گلوکوم نمی دانند که دچار این وضعیت هستند. برای جلوگیری از از دست دادن دید، سابقه خانوادگی و سایر خطرات را بشناسید. معاینه چشم را هر ۱ تا ۲ سال انجام دهید. اگر دکتر به شما می گوید که دچار گلوکوم هستید، به دقت روش های درمانی خود را دنبال کنید. فورا هر گونه تغییر در شیوه دید خود را به پزشک اطلاع دهید.

مقاله مرتبط : انواع مشکلات چشم! علائم، تشخیص و درمان آنها

 

منابع

 • American Academy of Ophthalmology: “Causes of Glaucoma,” “Glaucoma Diagnosis,” “Glaucoma Treatment,” “What Are the Symptoms of Glaucoma?” “Who Is at Risk for Glaucoma?”
 • BrightFocus Foundation: “Prevention & Risk Factors.”
 • Glaucoma Research Foundation: “Angle-Closure Glaucoma,” “Laser Surgery,” “Normal Tension Glaucoma,” “Types of Glaucoma,” “Understanding and Living with Glaucoma,” “What Are the Symptoms of Glaucoma?” “Primary Open-Angle Glaucoma.”
 • Mayo Clinic: “Glaucoma: Treatments and drugs.”
 • National Eye Institute: “Facts About Glaucoma,” “Glaucoma,” “Protecting Your Vision Against Glaucoma.”
 • National Institutes of Health: “Detect Glaucoma Early to Protect Vision.”
 • Prevent Blindness: “What are the Different Types of Glaucoma?”
 • The Glaucoma Foundation: “Angle-Closure Glaucoma,” “Childhood Glaucoma,” “Diagnosing Glaucoma,” “Treating Glaucoma.”

منبع تصاویر 

 • Getty
 •  Flickr
 • Thinkstock
 •  Science Source

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *