سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سوزاک یا گونوره چیست؟ علل، تشخیص و درمان آن

سوزاک یک بیماری انتقال یافته از طریق رابطه جنسی است (STD). شما به خاطر داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده به آن مبتلا به این بیماری خواهید شد. برخی افراد آن را گونوره نیز می نامند.

رابطه جنسی

گونوره یا سوزاک

سوزاک معمولا باعث درد و سایر علائم در دستگاه تناسلی شما می شود، همچنین می تواند مشکلاتی در رکتوم، گلو، چشم یا مفاصل شما نیز ایجاد کند. هم مردان و هم زنان ممکن است دچار این بیماری شوند، هر چند مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا میشوند.

 

گونوره یا سوزاک

علل بیماری سوزاک

این بیماری آمیزشی از یک باکتری به نام نایسریا گونوره آ منشاء می گیرد. اگرچه این باکتری از طریق رابطه جنسی گسترش می یابد، برای انتقال این بیماری حتما نباید مرد در موقع انزال دخول داشته باشد. از هر گونه تماس جنسی، از جمله موارد زیر میتوانید دچار این بیماری شوید:

همانند سایر میکروب ها، می توانید این باکتری که باعث ایجاد سوزاک می شود را تنها از تماس با قسمت آلوده در فرد دیگر دریافت کنید. اگر با آلت تناسلی مرد، واژن، دهان و یا مقعد کسی که این باکتری را حمل می کند تماس داشته باشید، ممکن است دچار گونوره شوید.

این میکروب ها نمی توانند بیش از چند ثانیه در خارج از بدن زندگی کنند، بنابراین شما نمی توانید با دست زدن به اشیائی مانند سنگ توالت و یا لباس ها، دچار این بیماری شوید. اما زنان مبتلا به گونوره می توانند در طول زایمان واژینال این بیماری را به نوزاد خود منتقل کنند. نوزادان متولد شده از طریق سزارین نمی توانند از مادرشان این بیماری را دریافت کنند.

 

معاینه منظم توسط پزشک

پیشگیری از سوزاک

تنها راه مطمئن برای جلوگیری از گونوره، نداشتن رابطه جنسی است. اگر در یک رابطه جنسی طولانی مدت با تنها یک نفر هستید و شریک شما نیز تنها با شما رابطه جنسی دارد، خطر کمتری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. می توانید شانس ابتلا به سوزاک را با تمرین کردن رابطه جنسی سالم و با معاینه منظم توسط پزشک کاهش دهید.

خطر ابتلا به سوزاک اگر موارد زیر را داشته باشید بیشتر است:

  • جوان باشید.
  • با فرد جدید رابطه جنسی داشته باشید.
  • با کسی که با افراد دیگر رابطه جنسی دارد، رابطه جنسی داشته باشید.
  • چندین شریک جنسی داشته باشید.
  • قبلا دچار گونوره شده باشید.
  • یا به سایر بیماری های آمیزشی مبتلا بوده اید.

کاندوم

گام های خاصی برای محافظت خود از سوزاک وجود دارند:

از کاندوم استفاده کنید. آنها به شما در محافظت از بیماری منتقله از طریق رابطه جنسی کمک می کنند. کاندوم به عنوان یک مانع عمل می کند و از آلوده شدن شما توسط باکتری ها جلوگیری می کند. اسپرم کش نمی تواند مانع این بیماری شود.

از شریک جنسی خود بخواهید آزمایش دهد. از شریک جنسی خود بپرسید که آیا برای گونوره معاینه شده است یا نه. اگر معاینه نشده بود، در مورد آزمایش برای این بیماری با او صحبت کنید.

با کسی که دارای علائم گونوره است، رابطه جنسی نداشته باشید. آیا شریک جنسی شما در مورد احساس سوزش شکایت دارد و در عین حال در ناحیه تناسلی او زخم دیده میشود؟ تا زمانی که وضعیت و علائم شریک جنسی شما بررسی نشده است، از فعالیت جنسی خودداری کنید (شما نیز باید معاینه و آزمایش شوید).

به طور منظم تحت معاینه و آزمایش قرار گیرید.

اگر باردار هستید و گونوره دارید، با پزشک خود صحبت کنید شما می توانید تحت درمان مناسب قرار گیرید. این بیماری آمیزشی می تواند مشکلاتی برای سلامتی نوزادان ایجاد کند، بنابراین مهم است که این بیماری در اسرع وقت درمان شود تا خطر ابتلا به عوارض این بیماری برای نوزاد کاهش یابد.

با درمان مناسب، گونوره قابل درمان است. اما یک درمان موفقیت آمیز، شما را برای تمام عمر از این بیماری حفظ نخواهد کرد. شما به ادامه رابطه جنسی سالم نیاز دارید تا بتوانید از ابتلای مجدد به این بیماری در امان بمانید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • hellodoktor
  • plushcare
  • express

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

سلامت عمومی

کیست گانگلیون یا کیست مچ دست

چقدر از کیست می‌دانیم؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

سلامت جنسی

رابطه جنسی زن چاق

چاقی و رابطه جنسی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *