سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مرگ خاکستری چیست؟

مرگ خاکستری به دلیل اینکه رنگ خاکستری که دارد به این اسم نامگذاری شده است و معمولا به صورت پودر سیمان خشک به نظر می رسد. همچنین می تواند به صورت قطعات بزرگ سنگ و بتن مشاهده شود.

مرگ خاکستری

مرگ خاکستری آخرین ماده مخدر خیابانی خطرناک

این ماده مخدر”مرگ خاکستری” نامیده می شود و ظاهرا دلیل خوبی برای نامگذاری این ماده مخدر وجود دارد.  این کوکتل خطرناک اپیوئیدی مسئول تعداد زیادی مورد اوردوز کشنده است و قدرت آن همه را نگران کرده است.همچنین اعلام کرده اند که مصرف این ماده مخدر اخیرا در حال افزایش است.

 

ترکیبی مرگبار از مواد مخدر

ترکیبی مرگبار از مواد مخدر قدرتمند

با وجود توصیف نسبتا یکنواخت بصری، “مرگ خاکستری” تنها یک ماده مخدر نیست.

ترکیبی دقیق از مواد که این ماده مخدر را تشکیل میدهند به نظر می رسد به طور گسترده ای متفاوت باشد، اما معمولا کاربرد ترکیبی از مسکن های درد قوی مانند فنتانیل و کارفنتانیل و همچنین ماده مخدر با طراحی کمتر شناخته شده U-47700 رایج است.

هرکدام از این سه ماده مخدر در حال حاضر قویتر از هروئین هستند و ترکیبی از هر یک از آنها برای مصرف کنندگان بسیار خطرناک است. دنین کیلکریس در اداره تحقیقات جورجیا به خبرگزاری اسوشیتد گفت: “مرگ خاکستری یکی از بدترین ترکیباتی است که من در حدود ۲۰ سال تجزیه و تحلیل مواد مخدر شیمیایی پزشکی قانونی دیده ام.”

فنتانیل، یکی از شناخته شده ترین اجزای تشکیل دهنده مرگ خاکستری، یک مخدر مصنوعی است که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ ساخته شد. این ماده مخدر نقش مهمی در اپیدمی فعلی اپیوئید آمریکای شمالی بازی کرده است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، فنتانیل و سایر مواد مخدر مصنوعی، تنها در سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده مسئول ۱۰ هزار مورد مرگ و میر هستند-یعنی افزایشی بیش از ۷۰ درصد.

کارفنتانیل که کمتر رایج است در درجه اول به عنوان یک آرام بخش برای فیل ها و دیگر حیوانات بزرگ استفاده می شود.

U-47700، یکی دیگر از مواد مخدر مصنوعی قوی، هنگامی که زمان مرگ موسیقی دان معروف، در جریان خون پرنس ستاره موسیقی راک همراه با چندین اپیوئید دیگر شامل فنتانیل کشف شد توجه عمومی چشمگیری را به خود جلب کرد.

جذابیت فنتانیل و دیگر مواد مخدر مصنوعی برای قاچاقچیان مواد مخدر در قدرت آنها نهفته است.

فنتانیل ۵۰ تا ۱۰۰ برابر قویتر از مورفین است. و کارفنتانیل برخلاف آنچه به نظر میرسد، ۱۰۰۰۰ برابر قدرتمندتر از مورفین است.

دکتر سوناید نولان، دانشمند بالینی داروهای اعتیاد در دانشگاه بریتیش کلمبیا، به هلث لاین گفت: “قاچاقچیان مواد مخدر میتوانند مقدار زیاد یا حجم بالایی از محصول را در یک بسته نسبتا کوچک جابجا کنند.”

مواد مخدر سنتی مانند مورفین و هروئین از گیاه خشخاش حاصل می شوند. با این حال، مواد مخدر مصنوعی می توانند به طور کامل از پیش ماده های شیمیایی تولید شوند.

تولید مواد مخدر مصنوعی بدون نیاز به تکیه بر گیاه خشخاش، بسیار ساده تر است.

نولان گفت: “شما می توانید این ماده مخدر را در آزمایشگاه تولید کنید.”

همانطور که تعداد مرگ و میر ناشی از مواد مخدر مصنوعی افزایش می یابد، اداره مبارزه با مواد مخدر فدرال (DEA) و سایر سازمان ها مقصر این تعداد مرگ و میر را واردکنندگان خارجی میدانند.

آنها به صراحت چین را به عنوان بزرگترین تولید کننده احتمالی نامگذاری کرده اند – اتهامی که دولت چین آن را انکار کرده است. قدرت مواد مخدری مانند فنتانیل و آنالوگهای آن، سندیکاهای مواد مخدر را قادر می سازد تا محصولات فیزیکی کمتری را در مرز حمل و نقل کنند و جستجو و توقیف را که برای گمرک و دیگر سازمان ها بسیار مشکل می سازد.

در بسیاری از موارد، مواد مخدر به طور مستقیم از طریق سیستم پستی برای مصرف کنندگان ارسال می شوند.

 

مشکلی به نام قدرت

مشکلی به نام قدرت

هنگامی که معامله گران مواد مخدر داخلی مواد مخدر را بدست می آورند، ممکن است ندانند که این دسته از ماده مخدر چقدر قوی است. علاوه بر این، به علت اینکه مواد مخدر در آزمایشگاه های کنترل نشده تولید می شود، قدرت آنها می تواند از یک حمل و نقل به حمل نقل بعدی تغییر کند.

نولان گفت: “از آنجایی که این ماده مخدر بسیار قوی است، یک اشتباه کوچک در تهیه ماده مخدر می تواند منجر به مرگ و میر ناشی از آن شود.”

حادثه اخیر در اوهایو به خبری ملی تبدیل شد، زمانی که یکی از افسران پلیس بعد از اینکه با دستانش مقداری از پودری که روی لباسش پاشیده شده بود، را تمیز کرد، دچار اوردوز فنتانیل شد.

به لحاظ علمی، آنچه باعث می شود فنتانیل و آنالوگ های آن خطرناک باشد، حلالیت چربی است. به عبارت دیگر، تا چه حد یک ماده شیمیایی میتواند به سهولت از بافت های چربی بدن عبور کند.

حلالیت چربی بالای فنتانیل باعث می شود که این ماده مخدر در تسکین درد مفید باشد زیرا می تواند در انواع مختلفی از سیستم های آهسته رهش در طیق پوست استفاده شود: پچ های استفاده شده بر روی بدن و یا آب نبات های حل شده در دهان بیمار بدون نیاز به هضم در معده.

دکتر فرانچسکو لری، استاد دانشگاه گلف، که فارماکولوژی رفتارشناسی و علوم اعصاب مطالعه می کند، به هلث لاین گفت که حلالیت چربی باعث می شود که در مورد ایمنی مواد مخدر تفاوت زیادی ایجاد شود.

وی گفت:”شما به مقادیر کمتر و کمتر نیاز دارید زیرا این مواد مخدر متابولیزه نمی شوند. آنها مستقیم به مغز می روند.”

در مورد افسر پلیس در اوهایو، فنتانیل توانست از طریق بافتهای دست او به بدنش منتقل شود.

دکتر ادوارد بیلسکی، دکترای علمی، رئیس آکادمی افسری و استاد علوم زیست پزشکی در دانشگاه شمال غربی، به هلث لاین گفت: “این مواد مخدر بسیار سریع عمل می کنند و باعث ایجاد تضعیف تنفس عمیق و دیگر فعالیت های سیستم عصبی مرکزی می شوند که در بسیاری از موارد منجر به مرگ می شود.” “اولين پاسخ دهندگان و افراد دیگر در اطراف قرباني بايد مراقب قرار گرفتن ثانویه در معرض ماده مخدر باشند.”

 

تجویز نالوکسان

نياز به “تزریق سلامت” (تجویز نالوکسان)

آنچه که هر سه متخصص هلث لاین با آن موافقت کردند، نياز به دسترسی بيشتر به داروهاي نالوکسان-که اغلب با نام تجاری نارکان از آن یاد میشود-در برابر افزایش اوردوز مواد مخدر و مرگ و میر مربوط به مواد مخدر احساس میشود.

نالوکسان برای جلوگیری از اثرات مصرف بیش از حد (اوردوز) مواد مخدر استفاده می شود، از این رو با نام مستعار “تزریق سلامتی” یا “تزریق نجات بخش”شناخته میشود. این دارو از اوردوز جلوگیری نمی کند.

نالوکسان با اتصال به همان گیرنده های اپیوئیدی در مغز اثر می کند و در واقع مولکول های مخدر را از بین میبرد– بنابراین علائم فیزیکی اوردوز، یعنی تضعیف تنفسی، متوقف یا معکوس میشوند.

اگرچه این دارو فقط با نسخه قابل دسترسی است اما قوانین تنظیم آن در بین دولت ها متفاوت است. در حال حاضر ۴۷ ایالت و ناحیه کلمبیا قوانین مربوط به تجویز نالوکسان را توسط متخصصین پزشکی تنظیم می کنند.

بیلسکی گفت:” بحث در برخی از ایالت ها و جوامع، این است که آیا اجازه دهیم پادزهری مانند نالوکسان به طور گسترده برای پرسنل غیر پزشکی توزیع شود یا خیر؟” این یک داروی شگفت انگیز است که می تواند جان انسان ها را نجات دهد.”

نولان گفت: “اگر همه به کیت نالوکسان مجهز شده بودند، قطعا می توانستیم خطر مرگ و میر ناشی از این آنالوگ ها را در بازار مواد مخدر غیرقانونی کاهش دهیم.”

لری میگوید: تلاش میشود تا از حمل و نقل غیرقانونی موادی که بسیار قدرتمند هستند جلوگیری شود ولی اساسا این کار ممکن نیست. و شما می توانید آنها را در یک بطری کوچک جاسازی کنید و به هزاران نفر بفروشید. چگونه می توانید از حمل و نقل آن جلوگیری کنید؟

مقاله مرتبط : ترک اعتیاد

 

منابع

  • healthline

منبع تصاویر 

  • nwitimes
  • healthline
  • calgaryherald
  • justbelieverecovery

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

داروهای تزریقی

چه داروهایی به بهبود درد سرطان کمک می کنند؟

اختصاصی

سیلوسایبین (قارچ جادویی)

ماشروم چیست؟ تاثیرات ماشروم بر بدن

اختصاصی

کروکودیل

کروکودیل چیست؟ اثرات کروکودیل بر بدن

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

عوامل خطرساز اعتياد!

سلامت عمومی

دوره نقاهت

چکار کنیم تا مريض نشویم؟

اطلاعات پزشکی

سرطان کبد

سرطان کبد: انواع، علائم و تشخیص آن

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف مورفین

موارد استفاده و عوارض مورفین

اطلاعات پزشکی

علائم سیاه زخم

سیاه زخم چیست؟ علت، علائم و تشخیص آن

اطلاعات پزشکی

انسداد روده

ایلئوس یا انسداد روده: علائم، علل، درمان‌ها

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. elnaz گفت:

    یه پودری پیدا کردم شبیه سیمانه ولی سیمان نیست یه نوع مواد کسی میدونه چیه؟