سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چای گزنه چه کاربردی دارد؟ خواص چای گزنه

چای گزنه نوشیدنی خوشمزه و مفیدی است که می تواند درد را تسکین دهد،آلرژی را کم کند،سیستم ایمنی را تقویت کند، از قلب محافظت کند، عملکرد گوارش را بهینه سازد و پوست را التیام بخشد.

چای گزنه

چای گزنه چيست؟

در اروپا، آسیا و آفریقا شمالی دیده می شود. این چای از گیاه گزنده گزنه بدست می آید و نام علمی آن Urtica Dioicaاست. نکته جالب در مورد این گیاه این است که از ۶گونه آن، ۵گونه کرک ها و برجستگی های کوچکی دارند که بشدت حساسيت زا هستند و به محض تماس با پوست انسان یا حیوان التهاب پوستی ایجاد می کنند. این مکانیزم دفاعی گیاه مانع خوردن یا چیده شدن این گیاه می شود. هزاران سال است که گزنه در طبابت گیاهی جای داشته است و بعنوان فیبر در جهان استفاده می شده است. اگر گزنه را در آب خیس کنید، مواد شیمیایی عامل گزیدن خنثی می شوند و این گیاه بی ضرر می شود. بعنوان یک منبع غذایی، برگ های آن غنی از پروتئین اند . میزان پروتئین آن برابر اسفناج است و می توان همان برگ ها را خشک کرد و چای درست کرد. گل های گیاه نیز معمولا در تهیه چای کاربرد دارند.

این چای خیلی مقوی است و بخاطر فلاونویید، کاروتنویید، ویتامین و املاح خیلی سریع بر بدن تاثیر می گذارد. سرشار کلسیم و منیزیم است. میزان املاح آن نسبت به سایر سبزیجات سبز بیشتر است. این مواد مغذی می توانند مستقیما از طریق چای گزنه دریافت شوند. تنها آنتی اکسیدان های گیاه کافی است تا آن را غذای سالم محسوب کنیم، اما در این چند سال تاثیرات خاص این گیاه کشف شده است که آن را برای متخصصان و پزشکان جذاب تر می کند.

 

خواص چای گزنه

خواص چای گزنه

خواص چای گزنه شامل موارد ذیل است :

مراقبت از پوست

گرچه تحقیقات منسجمی در این زمینه وجود ندارد، در ایام قدیم از چای گزنه برای مراقبت از پوست در بخش های زیادی از جهان استفاده می شده است. خاصیت ضد درد و ضد التهاب چای گزنه می تواند به درمان علائم آکنه، اگزما، سوزش و دیگر ناراحتی های پوستی کمک کند. آنتی اکسیدان چای می تواند سرعت ترمیم را بالا ببرد و اثر زخم را از پوست از بین ببرد. شما می توانید با نوشیدن چای از این خواص بهره مند شوید و یا اجازه دهید چای خنک شود، پارچه ای را به آن آغشته کنید، روی پوست بگذارید تا جذب شود.

 

بهبود سلامت کلیه

بهبود سلامت کلیه

از خواص امیدوار کننده و مستند چای گزنه، تاثیر آن بر کلیه است. گزنه همانند یک دیورتیک قوی عمل می کند وبه تحریک ادرار منظم کمک می کند. خیلی از افراد از هایپر پلازی خوش خيم پروستات رنج می برند که می تواند بر جنبه های جنسی و کلیوی تاثیر گذار باشد و درمان قابل اعتماد کمی برای آن وجود دارد. چای گزنه چنین علائمی را به حداقل می رساند و سلامت پروستات را بهبود می دهد. همچنین سطح هورمون تستوسترون بدن را افزايش می دهد و به کاهش عوارض جانبی سلامت جنسی کمک می کند. چای گزنه از پیشرفت بیماری سنگ کلیه جلوگیری می کند.

 

تقویت گوارش

آنتی اکسیدان و ماهیت ضد التهاب چای گزنه برای رفع مشکلات گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر، یبوست، اسهال و ناراحتی معده ناشی برهم خوردن تعادل باکتری ها در معده مفید است. چای گزنه می تواند کرم و انگل روده را نابود سازد و سیستم گوارش را بازسازی کند و به رشد باکتری مفید کمک می کند.

 

تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی

فلاونویید و کاروتنویید موجود در چای گزنه بهمراه مقادیر بالایی از ویتامین C،این نوشیدنی را ارتقا دهنده موثر سیستم ایمنی می سازد. آنتی اکسیدان ها ترکیبات قدرتمندی اند که می توانند رادیکالهای آزاد(محصولات جانبی متابولیسم سلولی که موجب جهش سلولی و بیماری مزمن می شوند) را شناسایی و خنثی سازد. با آزاد سازی سیستم ایمنی از مبارزه با استرس اکسیداتیو، چای گزنه می تواند همانند خط اول دفاعی بدن عمل کند.

 

جلوگیری و درمان پوکی استخوان

مقادیر بالایی از املاح مانند کلسیم، منیزیم و آهن در چای گزنه وجود دارد. نه تنها برای افرادی که بیماری آنمی دارند،مناسب است،بلکه از افت تدریجی تراکم املاح استخوان در اثر افزایش سن کمک می کند. با افزایش سن می بایست برای جلوگیری از پوکی استخوان، املاح کافی دریافت کرد. آنتی اکسیدان ها و املاح موجود در این چای روش عالی برای جوان سازی بدن است.

 

تسکین درد و کاهش التهاب

تسکین درد و کاهش التهاب

ترکیبات ضد درد و التهاب طبیعی گزنه موجب شناخته شدن آن در طول تاریخ شده است. اگر از چای گزنه برای تسکین درد عضله کشیده شده یا برای گلو درد،سردرد یا کوفتگی و کبودی استفاده کنید، اغلب قبل از اتمام نوشیدن یک فنجان از آن از درد رهایی می یابید. استعمال خارجی چای گزنه می تواند به همان اندازه مفید باشد و البته مستقیم تر. اما این تاثیرات با نوشیدن چای هم احساس می شود.

 

درمان واکنش های آلرژیک

در حالی که با تماس گزنه با پوست، آن ناحیه واکنش آلرژیک شدیدی نشان می دهد، با خیس کردن گیاه و استفاده بصورت دمنوش، ترکیبات ارگانیک و شیمیایی آن همانند آنتی هیستامین عمل می کند. چنین تاثیر وارونه ای از این چای راز عحیب ساخته است. اگر از حساسیت شدید رنج می برید و می خواهید با هشدار سيستم ایمنی تان مقابله کنبد،یک فنجان چای گزنه چاره کار است.

 

سلامت قلب

محافظت از سلامت قلب

طبق دستاوردهای برخی محققین، میان مصرف منظم چای گزنه و کاهش فشار خون ارتباط وجود دارد. ترکیبات ضد التهاب و پتاسیم موجود در گزنه به کاهش فشار رگ ها کمک می کند و خون رسانی و اکسیژن رسانی به اندام ها بهتر انجام می پذیرد. بنابراین احتمال وقوع حمله قلبی، سکته مغزی و دیگر مشکلات قلبی عروقی کاهش می یابد.

 

گزنه

احتیاط

گرچه چای گزنه فواید بسیاری برای سلامتی دارد، نگرانی های هم در خصوص مصرف آن برای زنان باردار وجود دارد. مصرف آن در دوران بارداری موجب نوسانات هورموني می سود و برای جنین خطرناک است. همچنین اگر برگ های گزنه را برای مصرف شخصی از طبیعت جمع می کنید،در فصل برداشت خیلی دیر عمل نکنید،چرا که تجمع ترکیبات خطرناک آن تا اواخر فصل بیشتر می شود. مخصوصا ترکیبات که برای کلیه مضر است و احتمال سنگ کلیه را افزايش می دهد. قبل از افزودن دمنوش های گیاهی به رژيم غذایی، با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

منابع

 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0041008X07004516
 • https://pdfs.semanticscholar.org/aae5/72c290c13a75bf129e3b1eb2f5b275f04b9e.pdf
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3589769/
 • http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_HMPC_assessment_report/2011/01/WC500100760.pdf
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1080603211000020
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3349212/
 • http://www.nrcresearchpress.com/doi/abs/10.1139/y65-092#.WFiIAGQrITI
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2763/abstract
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10606356
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874103003490
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24273930
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874106005885
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889157502001722
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21916535
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15013182
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24863277
 • https://books.google.co.in/books/about/101_Uses_for_Stinging_Nettles.html?id=-3N0WR1U0zMC
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878450X16300178
 • https://www.youtube.com/watch?v=bO4ZUVEYsLo

منبع تصاویر 

 • my-favourite-drinkchinese-green-tea.wikia
 • healevate
 • ndnr
 • lipsticklifestyle
 • livestrong

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *