سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سرطان پانکراس چیست؟ عوارض، علائم، تشخیص و درمان آن

سرطان پانکراس یک بیماری «ساکت» نامیده می شود، زیرا علائم معمولا در مراحل اولیه ظاهر نمی شوند. آیا پیشگیری امکان پذیر است؟ اگر چه هیچ اقدام مشخصی برای جلوگیری از سرطان پانکراس وجود ندارد، با اجتناب از عوامل خطر، می توانید آن را کنترل کنید.

پانکراس

پانکراس چیست؟

پانکراس یا لوزالمعده اندام لوله ای شکل اسفنجی با طول ۱۵ سانتیمتر است که در قسمت عقبی شکم، پشت معده قرار دارد. پانکراس دو وظیفه عمده در بدن دارد: ساخت آنزیم های گوارشی که کمک می کنند تا روده ها مواد غذایی را تجزیه کنند و تولید هورمون ها – از جمله هورمون انسولین – که استفاده بدن از قندها و نشاسته را تنظیم میکند. سرطان پانکراس هنگامی رخ می دهد که سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت پانکراس رشد، تقسیم و گسترش می یابند.

 

علائم سرطان پانکراس

علائم سرطان پانکراس

همانطور که سرطان رشد می کند و گسترش می یابد، درد اغلب در قسمت فوقانی شکم ایجاد می شود و گاهی به عقب گسترش می یابد. این درد ممکن است پس از خوردن غذا یا دراز کشیدن بدتر شود. سایر علائم میتوانند شامل زردی، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی، ضعف و افسردگی باشند.

 

علل سرطان پانکراس

علل سرطان پانکراس

گرچه علت دقیق سرطان پانکراس شناخته نشده است، اما سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی است، زیرا سیگاری ها حداقل ۲ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری این بیماری را دارند. سن نیز با این بیماری مرتبط است و معمولا بعد از ۴۵ سالگی این بیماری رخ میدهد. دیابت نیز با سرطان پانکراس ارتباط دارد، زیرا دیابت عامل خطر است و به عنوان نشانه ای از این بیماری است. خطرات دیگر شامل پانکراتیت مزمن و سیروز کبد می باشند. سابقه خانوادگی سرطان پانکراس، رژیم غذایی با چربی بالا، چاقی و عدم انجام ورزش نیز ممکن است در این بیماری نقش داشته باشند.

 

تشخیص سرطان پانکراس

تشخیص سرطان پانکراس

چالش این بیماری تشخیص به موقع آن است. یک پزشک نمیتواند در طول معاینه معمول توموری را ببیند یا احساس کند. برای کمک به تشخیص (و تعیین مناسب ترین درمان)، آزمایشات تصویربرداری (مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن) برای مشاهده تصاویر شکم و تعیین میزان مشکل انجام می شوند. منطقه سبز نشان داده شده در این سی تی اسکن رنگی به نظر می رسد سرطان در پانکراس و کبد باشد. تشخیص از بیوپسی – گرفتن نمونه بافت از تومور – حاصل میشوند که این بیوپسی یا با یک سوزن از طریق پوست و یا در طول یک عمل انجام میشود.

 

درمان: جراحی

درمان: جراحی

در صورتی که سرطان از پانکراس عبور نکرده باشد، جراحی می تواند آن را درمان کند. از آنجایی که عوارض جانبی بستگی به میزان جراحی دارد، تومور حذف می شود و تا حد امکان پانکراس طبیعی دست نخورده باقی می ماند. متأسفانه، در سرطان پانکراس، سلولهای بدخیم معمولا از نقطه پانکراس در زمان تشخیص گسترش می یابند. جراحی باز هم میتواند شود، حتی اگر تومور برای برداشتن بیش از اندازه بزرگ باشد. جراحی شامل روش هایی برای کاهش بعضی از علائم و جلوگیری از برخی مشکلات مربوط به اندازه توده سرطانی می شود.

 

پرتودرمانی

درمان: پرتودرمانی

پرتودرمانی از پرتوی پر انرژی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. تابش معمولا پنج روز در هفته برای چندین هفته یا چندین ماه انجام می شود. این برنامه با گسترش دوز کامل تابش، به محافظت از بافت طبیعی کمک می کند. همچنین پرتودرمانی به عنوان راهی برای کشتن سلول های سرطانی که در آن منطقه پس از جراحی باقی مانده اند، مورد مطالعه قرار گرفته است. پرتو درمانی می تواند به کاهش درد و یا مشکلات گوارشی ناشی از توده های سرطانی بزرگ کمک کند.

 

شیمی درمانی

درمان: شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند و از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می کند. این درمان میتواند تنها شامل یک دارو یا ترکیبی از داروها باشد. میتواند به صورت خوراکی باشد یا تزریق شود. ورود داروها به جریان خون و رفتن به تمام بدن، شیمی درمانی را انتخاب خوبی برای سرطانی که گسترش یافته است، تبدیل میکند. همچنین پس از جراحی، برای کشتن هر سلول سرطانی که باقی مانده است، مفید است.

 

درمان هدفمند

درمان: درمان هدفمند

داروهای جدیدتر در بازار، توانایی حمله به بخشهای خاصی از سلولهای سرطانی را دارند. درمان های هدفمند به نظر می رسد عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی دارند و برای سلول های عادی کمتر مضر هستند. درمان هدفمند در حال حاضر برای درمان سرطان پانکراس تحت بررسی است.

چیزی که در اینجا نشان داده شده است با تغییر رنگ است، و سلول سرطانی پانکراس بزرگنمایی شده است.

 

ایمونوتراپی

درمان ضد باکتری جدید: ایمونوتراپی

این درمان به عنوان درمان بیولوژیک نیز نامیده می شود، هدف از ایمونوتراپی تقویت سیستم ایمنی بدن انسان برای مبارزه با بیماری است. ایمونوتراپی برای سرطان پانکراس به همراه تحقیق روی واکسن هایی که سیستم ایمنی را برای حمله به سرطان مسلح میکنند، به طور جدی مورد تحقیق قرار گرفته اند.

 

درمان تسکین دهنده

درمان: درمان تسکین دهنده

درمان تسکین دهندگی برای تسکین علائم و کنترل درد بدون در نظر گرفتن مرحله بیماری و یا نیاز به درمان های دیگر استفاده می شود. هدف از مراقبت تسکین دهندگی، بهبود کیفیت زندگی نه فقط در بدن، بلکه در ذهن و روح است. در حالی که درمان تسکین دهندگی در مراحل بسیار پیشرفته بیماری مناسب است، بلکه در کنار سایر درمان های سرطانی که همچنان برای مبارزه با بیماری ادامه دارند، مفید است.

 

حمایت

حمایت

زندگی با سرطان پانکراس راحت نیست؛ یک سیستم پشتیبانی برای کمک به مقابله با جنبه های عاطفی و عملی این بیماری مهاجم حیاتی است. راه های بسیاری در جامعه محلی و فراتر از آن، هم برای بیمار و هم برای خانواده و دوستان آنها وجود دارند. این سازمان ها برای کمک به هدایت مسائل مربوط به درمان روزمره و نگرانی های بزرگ در مورد آینده ایجاد شده اند.

 

ورزش کردن

آیا پیشگیری امکان پذیر است؟

اگر چه هیچ اقدام مشخصی برای جلوگیری از سرطان لوزالمعده وجود ندارد، با اجتناب از عوامل خطر، می توانید آن را کنترل کنید.

 • اگر سیگار می کشید، اکنون آن را ترک کنید.
 • اگر رژیم غذایی شما دارای چربی زیادی است، تغذیه سالمتری را در پیش بگیرید.
 • به صورت منظم ورزش کنید، زیرا ورزش می تواند به جلوگیری از دیابت و چاقی کمک کند – دیابت و چاقی دو عامل خطر برای این بیماری هستند.

 

منابع

 • American Cancer Society.
 • Bloomberg web site.
 • National Cancer Institute.
 • The National Pancreas Foundation.

منبع تصاویر 

 • Bloomberg via Getty Images
 • WebMD composite / 3D4Medical.com / MedicalRF.com
 • Dr. M.A. Ansary / Photo Researchers, Inc.
 • Diane MacDonald / Photographer’s Choice
 •  Dr. M.A. Ansary / Photo Researchers, Inc.
 • Banana Stock
 • Larry Mulvehill / Photo Researchers, Inc.
 • Mark Harmel / Stone
 • Steve Gschmeissner / Photo Researchers, Inc.
 • AP Photo / Frederick News Post, Doug Koontz
 •  Corbis
 • Fabio Cardoso / Flirt Collection
 • Kevin Arnold / Iconica

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *