مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی فرق ندول ها با کیست ها چیست ؟

فرق ندول ها با کیست ها چیست ؟افزودن دیدگاه

کومِدون ها ( نقطه ی شروع انواع آکنه ها ) ، پاپول ها ، و پوستول ها که درواقع همان جوش های چرکی می باشند ، دارای ظاهری ناخوشایند هستند و به علت تورم و التهابی که ایجاد می کنند ، دردناک می باشند . اما بعد از مدتی بدون اینکه جای آنها باقی بماند ، از بین می روند مگر در افرادی که پوست تیره ای دارند . با اینحال ، دو نوع دیگر جوش یعنی ، ندول ها Nodules و کیست ها Cysts می توانند باعث بروز صدمات جدی تری شوند .

تفاوت ندول ها با کیست ها

 

ندول

آشنایی با ندول ها Nodules

ندول ها جوش های سفتی هستند . اندازه ی آنها خیلی بزرگتر از پاپول ها می باشد و تا قسمتهای عمیق تری در پوست نفوذ کرده اند . ندول ها وقتی ایجاد می شوند که یک کومدون بزرگ پاره شود و محتویات التهابی خود را شامل گلبول های سفید و باکتریها را در بافت اطراف آزاد نماید . در چنین مواقعی ، التهاب و چرک بیشتری ایجاد می گردد و منجر به تورم و درد بیشتری می شود . ندول ها به قسمت های عمقی تر پوست که حاوی ساختمان های محافظت کننده پوست هستند ، نفوذ کرده و باعث ایجاد جوشگاه ( باقی ماندن جای جوش ) و یا اصطلاحا Scar اسکار می گردند .

 

کیست

آشنایی با کیست ها Cysts

کیست ها برخلاف ندول ها ، کیسه های حاوی مایعی هستند که از مخلوط چرک و باکتریها تشکیل شده اند . کیست ها معمولا فقط همراه ندول ها هستند و اغلب دو یا سه تا از آنها در کنار یکدیگر می باشند . تخریب کنندگی کیست ها بیشتر از ندول ها می باشد اما خوشبختانه میزان شیوع آنها کمتر می باشد و به ندرت در افراد دیده می شود .
در این بخش از مجله ی سلامتی راستینه ، ابتلا به آکنه را با سه پرسش ، بررسی خواهیم کرد :

مقاله مرتبط : راهنمای تصویری انواع آکنه و جوش و درمان آنها

 

 آکنه

من تازگی دچار آکنه شده ام . این آکنه چقدر طول خواهد کشید و من کی از دست آن خلاص خواهم شد ؟

این بستگی به نوع جوش های شما دارد . با اینحال بسیار مشکل است که بتوان پیش بینی کرد که چه زمانی شما از دست آنها خلاص خواهید شد . بعضی از جوشها ممکن است در طی یک دوره ی یک روزه بیایند و بروند اما بعضی دیگر ممکن است به تدریج ایجاد شده و مراحل مختلف را طی نمایند . کومدون ها اگر دچار التهاب نشوند ، می توانند مدتهای طولانی باقی بمانند . جوش های با التهاب خفیف ، حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می کشند تا بهبود یابند اما ممکن است جای آنها به صورت یک لکه قرمز Macule ماکول به مدت چند هفته باقی بماند . ندول ها با کیست ها ممکن است برای چند هفته یا چند ماه باقی بمانند مگر اینکه شما اقدام به درمان آنها نمایید .

 

جوش های سر سفید

چه فرقی بین جوش های سر سفید و جوش های سر زرد چرکی وجود دارد ؟

یک جوش سرسفید ، یک کومدون سر بسته است به طوری که منفذ آن بسته شده و مجرا به خارج راهی ندارد . در این موارد هیچگونه التهاب ( قرمزی ) وجود ندارد . اما یک جوش سر زرد نشان دهنده ی یک جوش چرکی می باشد که اصطلاحا به آن پوستول گفته می شود . جوش های سرسفید ممکن است در صورتی که عفونی شوند به جوش های سرزرد یا چرکی تبدیل گردند .

 

آکنه متوسط

پزشک به من گفته است که دچار آکنه با شدت متوسط هستم . منظور او از شدت متوسط چه می باشد ؟

برای ارزیابی شدت آکنه ، آن را به درجات مختلفی تقسیم نموده اند . انواع مختلفی از درجه بندی ها وجود دارد که بعضی از آنها بسیار پیچیده هستند . برای درمان جوش صورت یا آکنه ، راحت ترین روش آن است که آن را به سه یا چهار درجه تقسیم نمود :

آکنه خفیف : اکثرا کومدون ها همراه با تعداد اندکی پاپول .
آکنه متوسط : پاپول ها و پوستول ها .
آکنه شدید : ضایعات عمقی تر ، ندول ها و تعدادی کیست .
آکنه خیلی شدید : تعداد زیادی ندول و کیست ، همراه با جای جوش .

هر قسمت از بدن باید به طور جداگانه درجه بندی شود . همچنین اثرات روانی که آکنه بر روی شخص می گذارد نیز باید در درجه بندی دخالت داده شود . برای مثال ، اگر شما فقط دچار آکنه خفیف می باشید اما به خاطر این موضوع خیلی احساس ناراحتی می کنید ، آکنه شما را باید به عنوان آکنه متوسط در نظر گرفت زیرا این موضوع بر انتخاب نحوه درمان شما اثر می گذارد .
۱۷ مشکل پوستی و ظاهر این مشکلات پوستی ، از مقاله های پرمخاطب و جامع مجله سلامتی راستینه می باشد که شما را به آن ارجاع می دهیم .

  آکنه در افراد سیاه پوست سخن پایانی

یک استثناء در قانون درجه بندی آکنه ها ، در افراد با رنگ تیره وجود دارد . آکنه یکی از شایعترین بیماری های پوستی در سیاهپوستان می باشد و می تواند سلامت پوست را به خطر اندازد و موجب خارش پوست شود . همیشه التهاب های بیشتری در زیر پوست نسبت به آن چیزی که ما بر روی پوست می بینیم رخ می دهد . بنابراین آکنه ای که در افراد سیاه پوست و یا کسانی که نژاد آسیایی دارند و به صورت خفیف دیده می شود را باید به صورتی درمان نمود که گویی شدت آن متوسط می باشد .

مقاله مرتبط : درمان جوش های پوست با داروهای گیاهی

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

تریامسینولون

موارد استفاده و عوارض تریامسینولون

اطلاعات دارویی

زینک

موارد استفاده و عوارض زینک

رانینگ تایتل

سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی شما، قهرمان فراموش شده !

اطلاعات پزشکی

لب شکری

اطلاعاتی درباره شکاف لب (لب شکری) و شکاف کام

تغذیه و سلامتی

آب انه

از کاربردهای انبه چه می دانید؟خواص انبه

اطلاعات دارویی

بتامتازون

موارد استفاده و عوارض بتامتازون

اطلاعات دارویی

تخم کتان

تخم کتان چه کاربردی دارد؟ خواص تخم کتان

اطلاعات دارویی

هیدروکورتیزون

موارد استفاده و عوارض هیدروکورتیزون

تغذیه و سلامتی

مصرف بیش از حد گلوکز

چگونه قند موجود در مواد غذایی کلسترول شما را بالا می برد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *