سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

فرق ندول ها با کیست ها چیست ؟

کومِدون ها ( نقطه ی شروع انواع آکنه ها ) ، پاپول ها ، و پوستول ها که درواقع همان جوش های چرکی می باشند ، دارای ظاهری ناخوشایند هستند و به علت تورم و التهابی که ایجاد می کنند ، دردناک می باشند . اما بعد از مدتی بدون اینکه جای آنها باقی بماند ، از بین می روند مگر در افرادی که پوست تیره ای دارند . با اینحال ، دو نوع دیگر جوش یعنی ، ندول ها Nodules و کیست ها Cysts می توانند باعث بروز صدمات جدی تری شوند .

تفاوت ندول ها با کیست ها

 

ندول

آشنایی با ندول ها Nodules

ندول ها جوش های سفتی هستند . اندازه ی آنها خیلی بزرگتر از پاپول ها می باشد و تا قسمتهای عمیق تری در پوست نفوذ کرده اند . ندول ها وقتی ایجاد می شوند که یک کومدون بزرگ پاره شود و محتویات التهابی خود را شامل گلبول های سفید و باکتریها را در بافت اطراف آزاد نماید . در چنین مواقعی ، التهاب و چرک بیشتری ایجاد می گردد و منجر به تورم و درد بیشتری می شود . ندول ها به قسمت های عمقی تر پوست که حاوی ساختمان های محافظت کننده پوست هستند ، نفوذ کرده و باعث ایجاد جوشگاه ( باقی ماندن جای جوش ) و یا اصطلاحا Scar اسکار می گردند .

 

کیست

آشنایی با کیست ها Cysts

کیست ها برخلاف ندول ها ، کیسه های حاوی مایعی هستند که از مخلوط چرک و باکتریها تشکیل شده اند . کیست ها معمولا فقط همراه ندول ها هستند و اغلب دو یا سه تا از آنها در کنار یکدیگر می باشند . تخریب کنندگی کیست ها بیشتر از ندول ها می باشد اما خوشبختانه میزان شیوع آنها کمتر می باشد و به ندرت در افراد دیده می شود .
در این بخش از مجله ی سلامتی راستینه ، ابتلا به آکنه را با سه پرسش ، بررسی خواهیم کرد :

مقاله مرتبط : راهنمای تصویری انواع آکنه و جوش و درمان آنها

 

 آکنه

من تازگی دچار آکنه شده ام . این آکنه چقدر طول خواهد کشید و من کی از دست آن خلاص خواهم شد ؟

این بستگی به نوع جوش های شما دارد . با اینحال بسیار مشکل است که بتوان پیش بینی کرد که چه زمانی شما از دست آنها خلاص خواهید شد . بعضی از جوشها ممکن است در طی یک دوره ی یک روزه بیایند و بروند اما بعضی دیگر ممکن است به تدریج ایجاد شده و مراحل مختلف را طی نمایند . کومدون ها اگر دچار التهاب نشوند ، می توانند مدتهای طولانی باقی بمانند . جوش های با التهاب خفیف ، حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می کشند تا بهبود یابند اما ممکن است جای آنها به صورت یک لکه قرمز Macule ماکول به مدت چند هفته باقی بماند . ندول ها با کیست ها ممکن است برای چند هفته یا چند ماه باقی بمانند مگر اینکه شما اقدام به درمان آنها نمایید .

 

جوش های سر سفید

چه فرقی بین جوش های سر سفید و جوش های سر زرد چرکی وجود دارد ؟

یک جوش سرسفید ، یک کومدون سر بسته است به طوری که منفذ آن بسته شده و مجرا به خارج راهی ندارد . در این موارد هیچگونه التهاب ( قرمزی ) وجود ندارد . اما یک جوش سر زرد نشان دهنده ی یک جوش چرکی می باشد که اصطلاحا به آن پوستول گفته می شود . جوش های سرسفید ممکن است در صورتی که عفونی شوند به جوش های سرزرد یا چرکی تبدیل گردند .

 

آکنه متوسط

پزشک به من گفته است که دچار آکنه با شدت متوسط هستم . منظور او از شدت متوسط چه می باشد ؟

برای ارزیابی شدت آکنه ، آن را به درجات مختلفی تقسیم نموده اند . انواع مختلفی از درجه بندی ها وجود دارد که بعضی از آنها بسیار پیچیده هستند . برای درمان جوش صورت یا آکنه ، راحت ترین روش آن است که آن را به سه یا چهار درجه تقسیم نمود :

آکنه خفیف : اکثرا کومدون ها همراه با تعداد اندکی پاپول .
آکنه متوسط : پاپول ها و پوستول ها .
آکنه شدید : ضایعات عمقی تر ، ندول ها و تعدادی کیست .
آکنه خیلی شدید : تعداد زیادی ندول و کیست ، همراه با جای جوش .

هر قسمت از بدن باید به طور جداگانه درجه بندی شود . همچنین اثرات روانی که آکنه بر روی شخص می گذارد نیز باید در درجه بندی دخالت داده شود . برای مثال ، اگر شما فقط دچار آکنه خفیف می باشید اما به خاطر این موضوع خیلی احساس ناراحتی می کنید ، آکنه شما را باید به عنوان آکنه متوسط در نظر گرفت زیرا این موضوع بر انتخاب نحوه درمان شما اثر می گذارد .
۱۷ مشکل پوستی و ظاهر این مشکلات پوستی ، از مقاله های پرمخاطب و جامع مجله سلامتی راستینه می باشد که شما را به آن ارجاع می دهیم .

  آکنه در افراد سیاه پوست سخن پایانی

یک استثناء در قانون درجه بندی آکنه ها ، در افراد با رنگ تیره وجود دارد . آکنه یکی از شایعترین بیماری های پوستی در سیاهپوستان می باشد و می تواند سلامت پوست را به خطر اندازد و موجب خارش پوست شود . همیشه التهاب های بیشتری در زیر پوست نسبت به آن چیزی که ما بر روی پوست می بینیم رخ می دهد . بنابراین آکنه ای که در افراد سیاه پوست و یا کسانی که نژاد آسیایی دارند و به صورت خفیف دیده می شود را باید به صورتی درمان نمود که گویی شدت آن متوسط می باشد .

مقاله مرتبط : درمان جوش های پوست با داروهای گیاهی

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • img.webmd
  • images.wisegeek
  • itspeachykeen
  • healthline
  • media1.s-nbcnews
  • upload.wikimedia

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

علل و درمان چین‌های بینی

علل و درمان چین‌های بینی

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *