سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چه سوالاتی در خواستگاری بپرسیم؟

خواستگاری فرایندی است که با آشنایی شروع شده و با تصمیم در مورد ازدواج یا عدم ازدواج پایان می یابد.ممکن است شما برای مدتی طولانی با فردی مثلاً همکار، دوست دختر/پسر و یا فردی از فامیل در ارتباط باشید اما پس از ازدواج دریابید که این فرد با معیارهای شما کاملاً متفاوت است.

در این مقاله سعی داریم سوالاتی اساسی را مطرح کنیم که دانستن پاسخ آن ها برای یک ازدواج آگاهانه ضروری است.

نیاز های اولیه ازدواج قبل از خواستگاری

نیازهای اولیه را جدی بگیرید

منظور از نیاز های اولیه، آن دسته از نیازهایی ایست که دکتر ویلیام گلسر در نظریه انتخاب مطرح کرده است.

این پنج دسته نیاز به شرح زیر است:

نیاز به عشق و محبت

 1. نیاز به عشق و محبت: چه اندازه نیاز دارید دیگران شما را دوست داشته باشند؟مصادیق دوست داشته شدن از نظر شما چیست؟چه اندازه نیاز دارید به دیگران محبت کنید؟تمایل دارید چطور محبت خود را به دیگران ابراز کنید؟
 2. نیاز به آزادی: چقدر نیاز دارید به طور مستقل در زندگی تصمیم گیری کنید؟ چه اندازه دوست دارید همسرتان در تصمیم گیری ها به شما راهنمایی بدهد ؟ آیا اجازه می دهید در بعضی امور همسرتان برای شما تصمیم گیری کند؟به اینکه زن و شوهر برای انجام کارها از یکدیگر اجازه بگیرند اعتقاد دارید؟
 3. نیاز به تفریح: چقدر از زمان خود را در طول روز به تفریح اختصاص می دهید؟تفریحات اصلی شما چیست؟با چه افرادی بیشتر به شما خوش می گذرد؟
 4. نیاز به بقا: چقدر به سلامتی خود اهمیت می دهید؟چقدر به سلامتی خانواده ی خود اهمیت می دهید؟ آیا اهل پس انداز کردن هستید؟ فکر می کنید در زندگی مشترک با چه مشکلات مالی احتمالی روبرو می شویم؟ به نظرتان می توانیم از پس مشکلات مالی برآییم؟ آیا تمایل به بچه دار شدن دارید؟
 5. نیاز به قدرت: فکر می کنید زن و شوهر باید یکدیگر را کنترل کنند؟ وقتی زن و شوهری در مورد موضوعی به مشکل بر می خورند چطور باید آن را حل کنند؟

جزییات زندگی مشترک

روی جزئیات تمرکز کنید

جزئیات تاثیر زیادی روی ازدواج می گذارند.مسائل بسیار جزئی نظیر ساعت خواب و بیداری افراد  می توانند منجر به مشکلات عمیق و پیچیده شوند. پس از آنکه سوالات بالا را پرسیدید روی هر موضوع بررسی های جزئی تری انجام دهید.مثلاً وقتی فرد مورد نظر شما می گوید :«به نظر من زن و شوهر باید به یکدیگر هدیه دهند تا محبتشان را اثبات کنند»، از وی بپرسید:«منظور شما دقیقاً چه نوع هدیه ای است؟ اگر هدیه از نظر مالی ارزش چندانی نداشته باشد شما را ناراحت می کند؟ مثلاً یک انگشتر نقره یا یک خودنویس؟» سعی کنید اطلاعات کاملی در مورد هر یک از سوالات بالا بدست آورید.این کار کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید.

اهداف اصلی زندگی

بیان اهداف اصلی زندگی در خواستگاری

یکی از سوالات بسیار مهم در خواستگاری ، پرسیدن در مورد اهداف اصلی زندگی است. لازم است قبل از ازدواج بدانید همسر شما چه هدف هایی را در زندگی دنبال می کند و آیا اولویت اصلی او خانواده است یا خیر.بعنوان مثال اگر دختری از خواستگارش بپرسد :«برنامه ی شما برای ده سال آینده چیست؟» و مرد جواب دهد:«می خواهم مدرک کارشناسی ارشدم را بگیرم ، سپس برای اقامت در یک کشور اروپایی اقدام کنم»، هیچ اثری از نقش همسر دیده نمی شود. حال اگر مرد مذکور اینگونه پاسخ دهد:«برنامه هایی برای آینده دارم اما همه چیز منوط به توافق با همسر آینده ام است.یکی از این برنامه ها این است که به کشور دیگری مهاجرت کنیم» این موضوع نشان می دهد که چنین مردی به خواست همسرش احترام می گذارد و نظر او را جویا می شود.

وابستگی-به-خانواده

میزان وابستگی به خانواده ی پدری

بسیار مهم است که در فرایند خواستگاری از نقش خانواده های پدری در ادامه ی رابطه تان آگاه شوید.کسی که بیش از حد وابسته به خانواده ی پدری اش است نمی تواند همسر مناسبی برای شما باشد. می توانید با پرسیدن چند سوال از این موضوع تا حدی مطلع شوید: «اگر شرایط کار و زندگی ما در آینده طوری پیش رفت که ناگزیر به مهاجرت به یک شهر دیگر شدیم ، فکر می کنید بتوانید با این موضوع کنار بیایید؟»،«فکر می کنید چند روز در هفته لازم است به خانواده هایمان سر بزنیم؟»،«اگر قرار باشد بنا به دلایلی مدتی را در  خانه پدر من یا پدر شما زندگی کنیم آیا فکر می کنید مشکلی پیش بیاید؟» پرسیدن این سوالات کمک می کند تا از میزان وابستگی  فرد مورد نظر تان به خانواده اش آگاه شوید. ازدواج مناسب ازدواجی است که در آن هر دو فرد از لحاظ عاطفی حمایت فراوانی را از خانواده ها دریافت کنند و در عین حال بتوانند دور از خانواده به طور کاملاً مستقل زندگی نمایند.

نیاز جنسی

نیاز جنسی

نیاز جنسی را در حضور روانشناس مجرب مورد بررسی قرار دهید.توصیه ی جدی ما این است که موضوع جنسی را قبل از ازدواج بررسی کنید زیرا عدم تفاهم بر سر این موضوع می تواند ازدواج شما را با مشکلات اساسی روبرو کند.از جاییکه بیان مسائل جنسی قبل از ازدواج و در خواستگاری در جامعه ی ما پذیرفتنی نیست توصیه می کنیم پس از آنکه در مورد سایر مسائل به توافق رسیدید ، به روانشناس مجرب مراجعه نمایید و مسائل جنسی را در حضور وی مطرح نمایید.با این کار می توانید به سوالات و ابهامات خود نیز پاسخ دهید.

 

در نهایت توصیه می شود با فردی ازدواج کنید که توانایی انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و بتواند خود را با شرایط مختلف زندگی تطبیق دهد. در عین حال بخاطر داشته باشید که ما نمی توانیم هیچ فردی را تغییر دهیم.بنابراین ضروری است صادقانه به سوالات فرد مورد نظرتان پاسخ دهید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • زهرا بی غم- کارشناس ارشد روانشناسی
 • گلسر،ویلیام و گلسر ، کارلین.(۱۳۸۶).ازدواج بدون شکست: به هم رسیدن و با هم ماندن.ترجمه علی صاحبی و همکاران.مشهد انتشارات فراانگیزش.
 • منبع تصویر shutterstock , lovetoknow , 123rf , فلیکر

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

موافقان بچه دار شدن

نظر جوانان درباره بچه دار شدن چیست؟

سلامت روان

ظاهر زیبا چقدر در انتخاب همسر مهم است؟

دسته‌بندی نشده

روابط بد

ویژگی های ارتباط بد کدامند ؟

اختصاصی

بخشش واقعی خود

خودت را ببخش!

اختصاصی

چگونه ارضا کردن مرد

چگونه ارضا کردن مرد !

اختصاصی

جوراب زنانه

جوراب زنانه!

اختصاصی

عوارض فیلم پورنوگرافی

عوارض فیلم های پورنوگرافی

اختصاصی

دوران قاعدگی

حالات روحی زنان در دوران قاعدگی چگونه است ؟

سلامت روان

رابطه خوب همسران

توصیه هایی به همسران

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حسین گفت:

  خیلی خوب بود ممنون