سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آشنایی با برخی داروهای اعتیادآور !

اعتیاد به مواد مخدر فقط در مورد مواد مخدر خیابانی صدق نمیکند. علاوه بر ماری جوانا، داروهای قانونی رایج ترین مواد مخدری هستند که مورد سوء مصرف قرار میگیرند. داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی می توانند به ما کمک کنند و درد ما را بهبود بخشند. اما برخی از داروها در صورتی که به شیوه نادرست مصرف شوند، می توانند اعتیاد آور و خطرناک باشند.این مقاله از راستینه به شما کمک میکند برخی از داروهای رایج که اعتیاد آور هستند را تشخیص دهید. از آنجا که داروها در اشکال مختلفی تولید میشوند، تمام قرص و کپسول ها نشان داده نشده اند. تصاویر داروها به قاعده نیستند.

داروهایی تجویزی و بدون نسخه رایج که اعتیاد آور هستند!

 

باربیتورات ها

باربیتورات ها

این آرام بخش ها داروهایی همچون فنوباربیتال، پنتوباربیتال (نمبوتال)، و سکوباربیتال (سکونال) می باشند. آنها به اضطراب، مشکلات خواب، و برخی از تشنج ها کمک میکنند. اما اگر بیش از آنچه تجویز شده است مصرف کنید، ممکن است به آن اعتیاد پیدا کنید. دوزهای بالا می توانند موجب مشکلات تنفسی شوند. اگر نمی توانید بدون باربیتورات عملکرد خوبی داشته باشید، از یک پزشک کمک بگیرید. ترک کردن میتواند خطرناک باشد.

 

بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها

والیوم (دیازپام) و زاناکس (آلپرازولام) دو نمونه از بنزودیازپین ها هستند. بنزودیازپین نوع دیگری از آرام بخش ها است که می تواند به اضطراب، حملات هراس و مشکلات خواب کمک کند. آنها به خوبی کار می کنند و از باربیتورات ها بی خطرتر هستند. اما مصرف بیش از حد آنها نیز می تواند به وابستگی جسمی و اعتیاد منجر شود. داروهای تجویزی نباید به اشتراک گذاشته شوند. آنها تنها برای فردی که برای وی نسخه شده است مناسب هستند.

 

داروهای خواب آور

داروهای خواب آور

اگر دچار مشکل خواب هستید، داروهایی مانند زولپیدم (امبین)، اسزوپیکلون (لانستا) و زالپلون (سونات) میتوانند به شما کمک کنند تا خواب کافی داشته باشید. اما اگر آنها را طولانی تر از آنچه پزشک توصیه کرده است، مصرف کنید، ممکن است به این باور برسید که برای خواب به آنها نیاز دارید. اگر چه آنها به اندازه برخی از انواع قرص های خواب آور اعتیاد آور نیستند، اگر طبق تجویز استفاده نشوند، پزشکان در مورد سوء مصرف آنها نگران هستند.

 

کدئین و مورفین

کدئین و مورفین

برخی از رایج ترین داروهای تجویزی که مورد سوء مصرف قرار میگیرند، مسکن ها به خصوص، افیونی ها (داروهای دارای مواد مخدر) هستند. این داروها درد را کاهش میدهند، اما در دوزهای بالا می توانند موجب سرخوشی نیز شوند که یکی از عوارض جانبی خطرناک است. پزشکان معمولا مورفین را برای درد شدید و کدئین را برای درد یا سرفه خفیف تجویز می کنند. برند های مورفین شامل اوینزا، کادیان، و ام اس کانتین میباشند.

 

اکسی کدون، پرکوست

اکسی کدون، پرکوست

دیگر مسکن افیونی اکسی کدون است. این مسکن در داروهایی مانند اکسی کونتین، پرکوست، پرکودون و راکسی کدون است. افرادی که دچار سوء مصرف اکسی کدون هستند و گاهی اوقات آن را میکوبند، از راه بینی بالا میکشند و یا آن را تزریق میکنند، تا حد زیادی خطر ابتلا به اُوردوز در آنها بالا میرود. نام های خیابانی این دارو عبارتند از: “اکسی”، “O.C.” و “اکسی کوتون” برای اکسی کونتین و “پرک” برای پرکوست یا پرکدون.

 

ویکودین، لرتاب، لرست

 

ویکودین، لورتاب، لورست

این داروها حاوی هیدروکودون افیونی به علاوه استامینوفن است. مصرف داروهای افیونی موجب خواب آلودگی و یبوست میشود. دوزهای بالا می توانند مشکلات تنفسی خطرناک ایجاد کنند. نام های خیابانی ویکودین عبارتند از: “ویک” و “واتسون-۳۸۷٫”

 

آمفتامین

آمفتامین

هنگامی که محرک های مانند داروهای آمفتامین و دکسدرین تجویز میشوند، می توانند به افراد مبتلا به ADHD کمک کنند. اما برخی از افراد از آمفتامین برای سرحال شدن، افزایش انرژی و هوشیاری، یا برای پایین نگه داشتن وزن خود استفاده میکنند. شما می توانید به محرک ها معتاد شوید. دوزهای بالا می توانند موجب بالا رفتن خطرناک درجه حرارت بدن، ضربان قلب نامنظم، و حتی ایست قلبی شوند. نام های مستعار برای آمفتامین شامل “بنیس”، ” بلک بیوتی” و “اسپید” می باشند.

 

متیل فنیدیت

متیل فنیدیت

این ماده یک محرک در داروهای ADHD مانند کنسرتا، متادیت، متیلین و ریتالین است. نام های مستعار آن شامل MPH، R-ball، SKIPPY ، داروی هوشمند، و ویتامین R هستند. اگر محرک ها را مصرف میکنید، ترکیب آنها با ضد احتقان های رایج می تواند موجب فشار خون بالا و خطرناک و یا ضربان قلب نامنظم شود.

 

دکسترومتورفان (DXM)

دکسترومتورفان (DXM)

تنها داروهای تجویزی حاوی این ماده دردسرساز نیست. دکسترومتورفان ماده تشکیل دهنده رایج در داروهای سرماخوردگی و سرفه بدون نسخه است ، این ماده به جلوگیری از سرفه کمک میکند. اما دوزهای بالا می توانند شما را مست کنند و باعث توهم شوند. این دارو در میان نوجوانان محبوب است، زیرا پیدا کردن شربت سرفه در خانه ها بسیار راحت است. دوزهای بالا موجب استفراغ، ضربان قلب سریع، و به ندرت آسیب های مغزی میشوند.

 

شناسایی قرص مشکوک

شناسایی قرص مشکوک

آیا به صورت تصادفی در اطراف خانه و یا در لباس فرزند نوجوان خود قرصی پیدا کرده اید؟ آیا می خواهید بدانید آن قرص چیست؟ مقالات موجود در راستینه میتوانند کمک کنند. اما از آنجا که صدها نوع دارو و هزاران نوع قرص و کپسول در تمام اشکال، رنگ ها، و اندازه ها وجود دارند، ممکن است برای شناسایی آن به داروساز نیاز داشته باشید.

 

سوء مصرف داروها

سوء مصرف داروها: چه باید کرد؟

آیا در مورد سوء مصرف داروها توسط یکی از عزیزان خود نگران هستید؟ بهترین کار این است که به طور مستقیم از خود او بپرسید. چشم ها نشانه هایی از سوء مصرف و اعتیاد، مانند تغییرات رفتاری یا داروهای گم شده را آشکار می سازند.

بسیاری از بچه ها فرض میکنند که داروهای معمول خانگی و یا حتی داروهای تجویزی بی خطرتر از داروها و مواد مخدر خیابانی هستند زیرا آنها قانونی هستند. خطرات آنها را توضیح دهید. مانع بروز مشکلات شوید و قفسه دارو خود را تمیز کنید، داروهایی را که نیازی به آنها ندارید دور بریزید، و تنها آنهایی را که لازم دارید نگه دارید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • * The display and use of drug information in this site is subject to express terms of use. By continuing to view the drug information, you agree to abide by such terms of use.
 • Selected from data included with permission and copyrighted by First DataBank, Inc. This copyrighted material has been downloaded from a licensed data provider and is not for distribution, except as may be authorized by the applicable terms of use.
 • CONDITIONS OF USE: The information in this database is intended to supplement, not substitute for, the expertise and judgment of healthcare professionals. The information is not intended to cover all possible uses, directions, precautions, drug interactions or adverse effects, nor should it be construed to indicate that use of a particular drug is sage, appropriate or effective for you or anyone else. A healthcare professional should be consulted before taking any drug, changing any diet or commencing or discontinuing any course of treatment.
 • WebMD
 • FDA: “Legal Requirements for the Sale and Purchase of Drug Products Containing Pseudoephedrine, Ephedrine, and Phenylpropanolamine.”
 • National Institute on Drug Abuse: “Drugs of Abuse and Related Topics,” “Chart: Drugs of Abuse and Related Topics,” “CNS depressants,”
 • “Media Guide: The Basics — Commonly Abused Drugs,” “Prescription and Over-the-Counter Medications,” “Prescription Drugs: Abuse and Addiction,” “What is Prescription Drug Abuse?”
 • NIDA for Teens: “Help Prevent Prescription Drug Abuse: Ask Mom and Dad To Clean Out the Medicine Cabinet.”
 • Partnership for a Drug-Free America: “Commonly Abused Prescription and OTC Medications,” “Time to Act!”

منبع تصاویر

 • healthcaredailyonline
 • First DataBank* and U.S. Drug Enforcement Administration
 • U.S. Drug Enforcement Administration
 • S. Drug Enforcement Administration and First DataBank*
 • First DataBank* and U.S. Drug Enforcement Administration
 • U.S. Drug Enforcement Administration
 • U.S. Drug Enforcement Administration
 • U.S. Drug Enforcement Administration and First DataBank*
 • U.S. Drug Enforcement Administration and Steve Pomberb / WebMD
 • Brayden Knell / WebMD
 • U.S. Drug Enforcement Administration
 • Flashfilm / Digital Vision
 • Ghislain & Marie David de Lossy / The Image Bank

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

خطرات یا عوارض جانبی لیزر

همه چیز درباره لیزر بدن

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *