سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرا زنان خیلی آهسته تر از مردان وزن کم می کنند؟

اگر خانمی هستید که با همسر یا یکی از اعضای خانواده خود برای کاهش وزن رقابت دارید، احتمالا گمان کرده اید که آقایان به نوعی تقلب میکنند و واقعیت این است که شما حق دارید.
به خاطر تعدادی از متغیر های فیزیکی و اجتماعی، به طور میانگین، زنان وزن خود را در زمان سختری نسبت به همتایان مرد خود کاهش می دهند. مجله سلامتی راستینه دلیل این مسئله را توضیح می دهد.

کاهش وزن

متابولیسم

سوخت و ساز بدن زنان نسبت به بدن مردان کمی آهسته تر عمل می کند که این امر باعث میشود کاهش وزن و حفظ وزن با تلاش و زمان بیشتری همراه باشد. به طور متوسط، محتوای چربی بالاتر، توده عضلانی پایین تر، به این معنا که بدن زنان در طول یک روز تمایل به مصرف انرژی کمتری نسبت به بدن مردان دارد. ساخت عضله بیشتر می تواند به بهبود میزان متابولیسم کمک کند.

 

مشکلات مربوط به تیروئید

مشکلات مربوط به تیروئید

در حالی که بدون شک مردان میتوانند دچار بیماری تیروئید شوند، این بیماری در زنان بسیار شایع تر است. هیپوتیروئید یا کم کاری تیروئید، میتواند موجب تخریب در سطوح هورمونی و میزان متابولیسم شود بعلاوه موجب کاهش وزن هم میشود. اگر زنی هستید که برای کاهش وزن تلاش میکنید و نمی توانید بفهمید چرا یا احساس میکنید روند لاغری کند شده است، برای چکاب تیروئید به پزشک خود مراجعه کنید.

 

کنترل بارداری

کنترل بارداری

از شایعترین عوارض جانبی روش های هورمونی کنترل بارداری ( شامل قرص ها، چسب ها و تزریقات) افزایش وزن است. بنابراین افزایش وزن مرتبط با داروها می تواند به اضافه وزنی که میخواهید کم کنید، دامن بزند و اضافه وزن شما را بیشتر کند و همچنین می تواند کاهش وزن خود را به سختی حفظ کنید. اگر شروع به استفاده از یک داروی جدید برای پیشگیری از بارداری کرده اید، مقداری ورزش بیشتر برای کاهش اثرات آن در برنامه خود بگنجانید.

 

 داشتن مقداری شکم برای آقایان

فشار اجتماعی

برای اکثر مردان میزان کمی افزایش وزن مشکل بزرگی محسوب نمیشود، برای اکثر مردان تا حدی داشتن مقداری شکم قبل قبول است، همچنین، مردان بیشتر تشویق میشوند که به باشگاه بروند و تمریناتی انجام دهند که به عضله سازی آنها کمک میکنند ( و وزن متابولیک آنها را افزایش دهد).

از طرف دیگر، زنان فشار اجتماعی زیادی را برای لاغر بودن متحمل میشوند که برای برای مردان اینگونه نیست. این بدان معناست که کاهش وزن به همراه ترس و گناه، مانع موفقیت آنها می شود. بعلاوه زنان تمایل بیشتری به تمرینات هوازی دارند که مطمئنا می توانند به کاهش وزن کمک کنند اما از طریق افزایش توده عضلانی میزان متابولیسم کلی آنها افزایش نخواهد یافت.

 

ورزش

زمان

مردان به سادگی وقت بیشتری صرف ورزش و برنامه غذایی میکنند. در صورتی که بدیهی است در هر موقعیتی چنین نیست، زنان خیلی بیشتر از مردان اوقات فراغت خود را صرف کارهای منزل، اجرای دستورات و پیغام ها، و انجام دادن تکالیف بچه ها میکنند، و باعث میشود وقت نکنند از تردمیل استفاده کنند، و موجب میشود انها به احتمال زیاد بجای آماده کردن شامی پر از غلات کامل، پروتئین ها و سبزیجات، از یک وعده غذایی آماده استفاده کنند.

 

وزن کم کردن

چه کاری باید کرد؟

در نهایت چیزی که مهم است این است که وزن شما کم شود. این یک رقابت نیست. روی سلامت و رفاه خود و تغییراتی که میتوانید بدون بهم زدن تعادل در هر چیز دیگر، برای زندگی خود ایجاد کنید تمرکز کنید. وقتی احساس استرس، سرخوردگی و گناه نداشته باشید، بیشتر احتمال دارد وزن کم کنید و آن را ثابت نگه دارید.

مقاله مرتبط : کاهش وزن آهسته و مداوم

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • rd
  • healthline
  • timedotcom.files.wordpress
  • ifitnessbook
  • fthmb.tqn
  • media.self
  • imageresizer.static9

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *