مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار چرا نباید عطسه خود را سرکوب کنید؟

چرا نباید عطسه خود را سرکوب کنید؟افزودن دیدگاه

قبل از اینکه سعی کنید که به خاطر صدای بلند، از عطسه خود جلوگیری کنید و آن را برگشت دهید، به توصیه این مرد ۳۴ ساله انگلیسی که هنگام تلاش برای جلوگیری از عطسه خود گلویش پاره شد دقت کنید: این کار را انجام ندهید.

 

تصویر اشعه ایکس

برگشت عطسه چه صدمه ای میتواند به شما بزند؟

این مرد ۳۴ ساله در انگلستان، هنگامی که تلاش کرد تا عطسه خود را متوقف کند گلویش پاره شد. این تصویر اشعه ایکس، رگه های هوا در پشت گلو (فلش سیاه) و حباب های هوا زیر پوست در ناحیه گردن (فلش سفید) را نشان می دهد.طبق گزارش جدید از پرونده این مرد، وی پس از تلاش برای متوقف کردن عطسه با بسته نگه داشتن بینی و دهانش، در بیمارستان بستری شد و به سختی قادر به صحبت کردن یا بلعیدن بود.

این گزارش بیان داشت که با انجام این کار مرد احساس “ترکیدن” در گردن خود داشت، بنابراین وی به اورژانس رفت. او درد قابل توجهی داشت و گردن او متورم شد.

پزشکان پس از معاینه وی، هنگامی که پوست هر دو طرف گردن او را به پایین فشار دادند، به صدای خرد شدن اشاره کردند، که این صدا به قفسه سینه او گسترش یافت. این نشانه، که به عنوان صدای مفاصل یا کریپتاسیون شناخته میشود، زمانی رخ می دهد که حباب های هوا به لایه بافت زیر پوست برسد.

در این گزارش گفته شده، در واقع، هنگامی که پزشکان سی تی اسکن انجام دادند، حباب های هوایی را در زیر پوست مرد، که اکثرا در ناحیه گردن به دام افتاده بودند، مشاهده کردند. اسکن همچنین حباب های هوایی در محفظه قفسه سینه بین ریه ها نشان داد – یک نوع بیماری که تحت عنوان pneumomediastinum شناخته میشود.

پزشکان بر این باور بودند که برگشت و سرکوب عطسه مرد، موجب شده است سوراخی که در قسمت پایین ریه یا گلو، جایی که به مری متصل است، وجود دارد پاره شود.

این مرد در بیمارستان بستری شد، و به خاطر خطر ابتلا به عفونت ناشی از پارگی تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفت و از طریق لوله تغذیه می شد.

در طول هفت روز بعد، علائم این مرد به تدریج بهبود یافت و او قادر بود غذاهای نرم را بخورد. او خیلی زود از بیمارستان مرخص شد و دو ماه بعد از این حادثه هیچ مشکلی از لحاظ سلامتی نداشت.

طبق این گزارش، پارگی در ناحیه حلق اغلب زمانی اتفاق می افتد که افراد نوعی آسیب ناگهانی به گردن را تجربه کنند. اما در موارد نادر، در افرادی که تهوع، استفراغ یا سرفه های سنگین دارند نیز می تواند رخ دهد. و در این مورد، این مشکل به علت عطسه شدید بود.

نویسندگان این گزارش اینگونه نتیجه گیری کردند: “متوقف کردن عطسه از طریق بستن سوراخ های بینی و دهان کار خطرناکی است و باید از آن اجتناب کرد.”

این گزارش ۱۵ ژانویه در مجله BMJ Case Reports منتشر شد.

مقاله مرتبط : تاثیر گرم شدن زمین بر تشدید حساسیت (آلرژی) فصلی در فصل بهار!

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • medimetry
  • livescience

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

واکنش آلرژیک شدید

درمان واکنش آلرژیک شدید

اطلاعات پزشکی

انسفالیت

انسفالیت، کشنده تر از مننژیت!

کمک های اولیه

خفگی در کودکان

درمان خفگی در کودکان

سلامت عمومی

درمان مننژیت

مننژیت و انسفالیت با علائم سرماخوردگی

کمک های اولیه

سرفه در کودکان

درمان سرفه

کمک های اولیه

گاز گرفتگی کوسه

درمان گاز گرفتگی کوسه

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

سیلوسایبین (قارچ جادویی)

ماشروم چیست؟ تاثیرات ماشروم بر بدن

تغذیه و سلامتی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

کمک های اولیه

خفگی

درمان خفگی

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *