سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرا بو کردن پیراهن شریک زندگی‌تان به کاهش استرس کمک می‌کند؟

یک مطالعه‌ی جدید نشان می دهد که اگر استرس دارید، بوی پیراهن شریک زندگی‌تان می‌تواند به شما کمک کند بیشتر احساس آرامش کنید.

محققان دریافتند که بوییدن لباس شریک زندگی با سطوح پایین‌تر هورمون استرس یعنی کورتیزول در خون زنان مرتبط بود.

بو کردن پیراهن شریک زندگی‌

اثرات بو کردن پیراهن شریک زندگی‌

ماریس هوفر، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه و دانشجوی کارشناسی ارشد در بخش روانشناسی UBC می‌گوید: «بسیاری از مردم در هنگامی که شریک زندگی‌شان از آنها دور است، در سمتی از تخت می‌خوابند که معمولا جای همسرشان است یا پیراهن او را می‌پوشند اما ممکن است خودشان هم دلیل این کارشان را ندانند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که بوی شریک زندگی‌تان به‌تنهایی، حتی بدون حضورفیزیکی او می‌تواند ابزار قدرتمندی برای کاهش میزان استرس باشد.»

محققان ۹۶ زن و شهر را در این مطالعه بررسی کردند. از مردان خواسته شد که یک تی‌شرت را بدون استفاده ازدئودورانت یا محصولات خوشبوکننده‌ی بدن، به مدت ۲۴ ساعت بپوشند. همچنین به آنها گفته شد که در این مدت سیگار نکشند و فقط غذاهایی بخورند که بر بوی بدن‌شان تأثیر نمی‌گذارد. بعد از پوشیده شدن تی‌شرت‌ها به مدت ۱ روز، آنها منجمد شدند تا بویشان را حفظ کنند.

سپس به خانم‌ها ۲ تی‌شرت برای بوییدن داده شد: یک تی‌شرت استفاده‌نشده و تی‌شرت دیگر متعلق به یک غریبه یا همسر آن زن بود. به عبارت دیگر، به خانم‌ها یک تی‌شرت استفاده‌نشده و تی‌شرت همسرشان یا یک تی‌شرت استفاده‌نشده و تی‌شرت یک غریبه برای بوییدن داده شد. در هردو گروه، به خانم ها گفته نشد که کدام تی‌شرت پوشیده شده بود یا چه کسی تی‌شرت را پوشیده بود.

محققان می‌گویند که خانم‌ها حس بویایی بهتری نسبت به مردان دارند و به همین دلیل آنها برای بوییدن پیراهن‌ها در این مطالعه انتخاب شدند.

بعد از بوییدن این دو پیراهن، خانم ها در یک مصاحبه‌ی شغلی ساختگی و یک آزمون ریاضی ذهنی شرکت کردند؛ این کار برای بالا بردن سطوح استرس آنها انجام شد. برای اندازه‌گیری استرس، محققان از زنان سوالاتی در مورد مقدار استرسی که احساس می‌کردند، پرسیدند و نمونه‌ها ی بزاق ‌آنها را برای اندازه‌گیری میزان کورتیزول جمع‌آوری کردند.

محققان دریافتند در این آزمایش، زنانی که به‌جای تی‌شرت‌های افراد غریبه، تی‌شرت پوشیده‌شده توسط همسران‌شان را دریافت کردند، سطوح استرس پایین‌تری داشتند.

در میان زنانی که علاوه بر تی‌شرت‌های استفاده‌نشده، تی شرت‌های همسرانشان را نیز دریافت کردند، بو کردن تی‌شرت‌های همسران با کاهش قابل‌توجه‌ی سطوح کورتیزول مرتبط بود – در مقایسه با بوییدن تی‌شرت‌های استفاده‌نشده. به‌علاوه زنانی که پیراهن‌های همسران‌شان را بو کردند، گفتند که هم قبل و هم بعد از مصاحبه و آزمون ریاضی، استرس کمتری داشتند.

با توجه به این مطالعه، این اثر در زنانی که تشخیص داده بودند آن بو متعلق به همسرشان بود، بیشتربود؛ این نشان می‌دهد فواید عطر فرد موردعلاقه در هنگامی که زنان بدانند چه چیزی را بو می‌کنند، قوی‌تر هستند.

با این حال بوییدن تی شرت یک غریبه، اثری معکوس داشت: آن در مقایسه با بوییدن تی‌شرت استفاده‌نشده به سطح بالاتر کورتیزول در طول تست استرس منجر شد.

هوفر می‌گوید: «انسان‌ها از سنین نوجوانی از غریبه‌ها به‌خصوص مردان غریبه می‌ترسند. بنابراین این احتمال وجود دارد که بوی یک مرد غریبه موجب پاسخ جنگ یا گریز شود که به افزایش کورتیزول منجر می‌شود. این مسئله می‌تواند بدون آنکه از آن آگاه باشیم، اتفاق بیفتد.»

محققان می‌گویند این یافته‌ها می‌تواند برای کمک به افراد بمنظور مقابله با شرایط استرس‌زا در هنگام دوری از عزیزان‌شان کمک کند.

فرانسیس چن، یکی ازنویسندگان این مطالعه و استادیار گروه روانشناسی UBC می‌گوید: «با جهانی شدن، مردم به‌طور فزاینده‌ای برای کار به سفر می‌روند و به شهرهای جدید نقل‌مکان می‌کنند. تحقیق ما نشان می‌دهد که چیزی به‌سادگی داشتن یک تکه از لباس پوشیده شده توسط فرد مورد علاقه‌تان می‌تواند به کاهش سطوح استرس در هنگامی که از خانه دور هستید، کمک کند.»

مقاله مرتبط: استرس عاطفی مزمن، چه بر سر سلامتی شما می آورد؟

 

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • ratemds

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

سلامت عمومی

سطح ایده آل قند خون

سطح ایده آل قند خون چه مقدار است؟

اطلاعات دارویی

نحوه عملکرد سولفات منیزیم

هرآنچه که باید درباره سولفات منیزیم بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *