سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

کبد شما ممکن است در حال خوردن مغزتان باشد!

تحقیق جدیدی نشان می دهد که کبد شما می تواند مغزتان را بخورد.
افرادی با چربی شکم اضافی، سه برابر افراد لاغر احتمال دارد که در سالهای بعد به کاهش حافظه و زوال عقل مبتلا شوند و اکنون دانشمندان می گویند که ممکن است دلیل آن را بدانند.
به نظر می رسد که کبد و هیپوکامپ (مرکز حافظه در مغز) هر دو به یک پروتئین خاص به نام PPARalpha علاقه زیادی دارند. کبد از PPARalpha برای سوزاندن چربی شکم استفاده می کند و مغز، آن را برای پردازش حافظه بکار می برد.
باتوجه به این مطالعه جدید در افرادی که مقدار زیادی چربی شکم دارند، کبد باید برای متابولیزه کردن چربی، بیش از حد کار کند و بنابراین از تمام PPARalpha استفاده می کند  اول ذخایر موضعی را خالی می کند و سپس به بقیه بدن از جمله مغز حمله می نماید.

پردازش حافظه

ارتباط بین کبد و مغز

محققان در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو در مطالعه ای که در نسخه فعلی مجله گزارشات سلولی منتشر شد، نوشتند که این پروسه اساسا هیپوکامپ را از PPARalpha محروم می کند و بنابراین به حافظه و یادگیری صدمه می زند.

گزارشهای خبری دیگر در مورد آنکه محققان ثابت کردند افراد چاق ۳٫۶ برابر افراد لاغر احتمال دارد به زوال عقل دچار شوند، نادرست بودند. آن یافته ها به مطالعه سال ۲۰۰۸ توسط محققان در بخش تحقیقاتی Kaiser Permanente در اکلند کالیفرنیا برمی گردد.

در مطالعه دیگری که در یک مقاله در سال ۲۰۱۰ در سالنامه مغز و اعصاب آورده شد، محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون دریافتند که هر چه چربی شکم بیشتر باشد، میزان کوچک شدن مغز در سنین پیری نیز بیشتر است. کشف شگفت‌انگیز در این مطالعه جدید، آن است که هیپوکامپ از PPARalpha برای پردازش حافظه و یادگیری استفاده می کند و آنکه این، دلیل احتمالی برای ارتباط بین چربی شکم و زوال عقل و یا از دست دادن حافظه است.

محققان دانشگاه راش به رهبری پروفسور کالیپادا پاهان، موشهایی را پرورش دادند که دچار کمبود PPARalpha بودند. برخی موشها دارای PPARalpha نرمال در کبد بودند اما PPARalpha در مغزشان ته کشیده بود و در نتیجه حافظه و توانایی های یادگیری ضعیفی داشتند. بقیه PPARalpha نرمالی در مغزشان داشتند اما در کبدشان دچار کمبود آن بودند و همانطور که انتظار می رفت، حافظه طبیعی داشتند.

وقتی محققان PPARalpha را به داخل هیپوکامپ موشهای دارای کمبود آن تزریق کردند، یادگیری و حافظه آنها بهبود یافت.

پاهان به LiveScience گفت: «برای فهمیدن آنکه چگونه می توانیم PPARalpha نرمال را در مغز انسان حفظ کنیم تا در مقابل کاهش حافظه مقاوم باشد، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.»
بنابراین PPARalpha راه جدیدی در تحقیق برای درمان یا معالجه بیماری آلزایمر، زوال عقل و مشکلات مربوط به شناخت و کاهش حافظه فراهم می کند.
از دست دادن چربی شکمتان نیز ضرری نخواهد داشت.

 

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • apessay

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم کیست آراکنوئید

همه چیز درباره کیست آراکنوئید

تغذیه و سلامتی

پاکسازی کبد

بهترین خوراکی ها برای پاکسازی کبد

تغذیه و سلامتی

نشانه های اختلال در کبد

نشانه های هشدار دهنده اولیه آسیب کبدی!

تغذیه و سلامتی

موادی بر داروی شما تاثیر میگذارند

موادی که می توانند بر روی داروی شما تأثیر بگذارند!

اطلاعات پزشکی

بیماری پریودنتیت و علت از دست رفتن دندان ها

تغذیه و سلامتی

ادویه جادویی

۷ ادویه جادویی برای تقویت سلامتی

تغذیه و سلامتی

رزماری

گیاهان طبیعی و بسیار مفید برای حافظه

سلامت عمومی

دستگاه گوارش انسان

آشنایی با دستگاه گوارش انسان

اطلاعات دارویی

ملاتونین

موارد استفاده و عوارض ملاتونین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *