سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سرطان کولون یا روده بزرگ چیست؟ دلایل سرطان روده بزرگ کدام‌اند؟

سرطان روده بزرگ (colon یا کولون) در روده بزرگ، که پایین ترین بخش دستگاه گوارش است، اتفاق می‌افتد. کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ می‌باشد، که وظیفه جداکردن آب و نمک از مدفوع را دارد. سرطان مقعد (رکتال یا rectal) در آخرین بخش‌های روده بزرگ اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات به هردو این ها سرطان های کولورکتال (colorectal cancers) گفته می‌شود. اغلب موارد سرطان کولون با انبوهی از سلول‌های خوش خیم و غیر سرطانی پولیپ آدنتومی (بواسیر لحمی) شروع می‌شوند. در گذر زمان بعضی از انواع این پولیپ ها تبدیل به سرطان می‌شوند. پزشکان برای شناسایی این پولیپ ها و پیشگیری از تبدیل این پولیپ ها به سرطان، پیشنهاد می‌کنند که فرد به طور منظم اقدام به تست های غربالگری نماید.

علائم سرطان روده بزرگ (کولون)

علائم سرطان روده بزرگ (کولون)

نشانه ها و علائم سرطان کولون می‌تواند شامل:

 • تغییر در اجابت مزاج، شامل اسهال، یبوست و یا درجه غلظت و ثبات مدفوع شود.
 • خونریزی مقعد و یا وجود خون در مدفوع.
 • مشکلات مزمن شکمی همچون انقباض ماهیچه های شکم، درد شکم و یا باد معده.
 • احساس اینکه مدفوعتان کاملا تخلیه نشده است.
 • خستگی و یا ضعف.
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح.
 • مدفوع باریک
 • درد هنگام اجابت مزاج
 • کم خونی یا فقر آهن

خیلی از افراد مبتلا به سرطان کولون در ابتدای ابتلا به این بیماری هیچ یک از این علائم و نشانه‌های سرطان کولون را تجربه نمی‌کنند. وقتی علائم ظاهر شود، بسته به اندازه تومور و مکان آن متفاوت هستند.

اگر شما هریک از علائم سرطان کولون همچون خون در مدفوع، یا تغییرات طولانی مدت در اجابت مزاج و غیره خود دیدید، باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

دلایل ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون)

با اینکه دانشمندان دلایل اصلی سرطان روده بزرگ (کولون) را کشف نکرده اند، اما بعضی از موارد زیر ممکن است بتواند باعث ابتلا به سرطان کولون شود، این دلایل شامل:

 • پولیپ- سرطان روده بزرگ معمولا از تبدیل پولیپ های پیش سرطانی درون روده بزرگ به غده سرطانی ناشی می‌شود.
 • ژن ها و دی ان ای- اگر سلول های بدن آسیب دیده و یا جهش بیابند، ممکن است رشدشان افزایش پیدا کرده و تبدیل به سرطان شوند.
 • ژن ها و خانواده- سرطان می‌تواند در نتیجه ژن های ارثی باشد. بنظر می‌رسد، تقریبا ۲۰ درصد از موارد سرطان روده بزرگ به دلیل سابقه خانوادگی و ژن های ارثی است.
 • عادات و رژیم غذایی- سیگار کشیدن و یا رژیم های غذایی بدون فیبر، پرچربی و گوشت قرمز رشد و توسعه سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. درواقع رژیم های غربی که عموما در آمریکا و اروپا دنبال می‌شود، یکی از عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ است.
 • مصرف الکل- الکل و مصرف آن نیز ممکن است بتواند یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان کولون باشد.
 • سایر عوامل پزشکی- چند تا از سایر مشکلات و بیماری ها که با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) در ارتباط اند شامل دیابت، پرتو درمانی (برای درمان سایر سرطان ها)، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می‌باشند.

 

چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ(کولون) هستند؟

بغیر از موارد بالا، عواملی که می‌تواند خطر ابتلای شما به سرطان کولون را افزایش دهد، شامل:

 • افزایش سن- اکثر افرادیکه به سرطان روده بزرگ ابتلا شده‌اند، بالای ۵۰ سال سن دارند. سرطان کولون ممکن است در جوان ها هم رخ دهد اما شیوع آن در افراد مسن بیشتر است.
 • نژاد آفریقایی آمریکایی- افراد این نژاد در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان کولون هستند.
 • پولیپ روده بزرگ
 • سابقه خانوادگی- افرادیکه در خانواده‌شان سابقه ابتلا به سرطان کولون داشته اند.
 • رژیم غذایی کم فیبر و پر چربی و گوشت قرمز.
 • فعالیت کم و یا عدم فعالیت- اگر شما کم تحرک هستید، خطر ابتلای شما به سرطان روده بزرگ(کولون) بیشتر از سایر افراد است. ورزش و فعالیت منظم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.
 • افراد دیابتی- افراد دیابتی ممکن است خطر بیشتری در ابتلا به سرطان کولون داشته باشند.
 • چاقی و اضافه وزن- افرادیکه چاق هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ(کولون) و مردن در اثر این سرطان در مقایسه با افراد متناسب و لاغر قرار دارند.
  افراد سیگاری و کسانیکه الکل مصرف می‌کنند.

 

سرطان کولون چگونه مشخص می‌شود؟

اگر شما به علائم و نشانه‌های سرطان کولون مبتلا شده باشید و یا در خطر این بیماری باشید، پزشکتان برای شما از آزمایش تشخیص سرطان کولون تجویز می‌کند، این آزمایش ها شامل:

 • کولونوسکوپی، استفاده از اسکوپ برای آزمایش و دیدن درون کولون و رکتوم.
 • استفاده از CT اسکن که به آن کولونوسکوپی مجازی یا کولونوگرافی هم می‌گویند، برای تشخیص ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود.

 

سرطان روده بزرگ(کولون) چگونه درمان می‌شود؟

درمان سرطان روده بزرگ بسته به نوع آن، پیشرفت بیماری، مکان بیماری، سن شما، وضعیت سلامتی شما و … توسط پزشک تجویز می‌شود. معمول ترین شیوه های درمان سرطان کولون شامل:

 • جراحی- در جراحی پزشک بخشی از تومر یا پولیپ را برمی‌دارد و یا اگر بیماری پیشرفته باشد مجبور به برداشتن کل کولون درگیر سرطان می‌شود.
 • شیمی درمانی- در این درمان از دارو برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می‌شود. شیمی درمانی معمولا پس از جراحی استفاده می‌شود.
 • پرتو درمانی (رادیو تراپی)- از این روش برای کشتن سلول‌های سرطانی پس از جراحی و یا کوچک کردن تومور های کوچک قبل از جراحی استفاده می‌شود.

 

پیشگیری از ابتلا به سرطان کولون

شما می‌توانید با رعایت مواردی خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهید و به نوعی از سرطان پیشگیری نمایید، این موراد شامل:

 • خوردن طیف گسترده ای از میوه، سبزیجات و غلات کامل و رعایت یک رژیم غذایی سالم.
 • ترک مصرف الکل و ترک سیگار.
 • تمرین و ورزش در بیشتر روزهای هفته.
 • حفظ تناسب اندام و وزن سالم.

در افرادیکه در خطر زیادی برای ابتلا به سرطان کولون قرار دارند، مصرف داروی آسپیرین و یا سلکوکسیب (و یا سایر دارو های خانواده COX-2 inhibitors ممکن است بتواند از ابتلا به سرطان کولون پیشگیری نماید البته خطر این داروها بسیار زیاد بوده و حتی دوتا از انواع این داروها از بازار جمع آوری شده اند چراکه خطر بیماری های قلبی و سکته قلبی را افزایش می‌دهند) که البته بدلیل خطرات و عوارض جانبیشان فقط باید با دستور پزشک مصرف شوند.

 

منابع

 • mayoclinic
 • medicalnewstoday

منبع تصاویر 

 • cnn

 

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آنا گفت:

  باسلام.من مدت ۱۱ساله که همیشه قسمت چپ زیر شکمم دردهای تیز ومبهمی داشتم سونو برای تخمدان میدادم که همچی نرمال بود.الان به مدت یکسال که مدفوعم باریکه و احساس تنگی و گرفتگی در انتهای روده ومعقد میکنم ونمیتونم کامل مدفوعمو دفع کنم و اوایل این حالت از یک دلدرد که با استرس شروع شد بوجود اومد و دکتربرام تست باریوم انما نوشتن که به گفته دکتر همچی نرمال بود اما اصلا احساس خوشایندی ندارم.تو اینترنت که مطلب درمورد مدفوع باریک خوندم میگن سرطان روده یا معقد خیلی ترسیدم.لطفا راهنماییم کنین واقعا این حالت وایم عذاب آوره.باتشکر

 2. علی گفت:

  با سلام در جواب سی تی اسکن مادرم نوشته:
  افزایش ضخامت جداری رکتوم همراه با fat stranding مزور کتال مشهود است(کنترل با کولونوسکوپی)
  fecal inpaction در کادر کولون رویت شد.
  حالا منظور دکتر این بوده که مادرم سرطان گرفته ؟
  ممنونم

 3. زینب گفت:

  با سلام و خسته نباشید.من دانشجوی زیست شناسی هستم و از مطالب شما برای کارهای تحقیقاتی و توضیح بهتر سرطان کولون استفاده کردم.ازتون درخواست دارم اگر امکانش هست منبع توضیحاتتون رو در اختیارم بذارین که بتونم به عنوان یک منبع معتبر عنوان کنم

 4. پريسا گفت:

  سلام
  من ٣٥ سالمه پدرم سرطان مري داشتند.من هم دچار اسهال شديد بودم كه بعد از آندو كولو متوجه شدم پوليپ دارم و اونو خارج كردن وگفتن مشكلي نيست
  ديروز بعد از ٥ سال بدون هيچ علائمي فقط براي چكاپ رفتم و بعد از آندوكولو گفتن دوباره پوليپ داشتم و التهاب كم مري
  هنوز جواب پاتولوژي رو ندادن اما آيا اين پوليپ ها هميشه در ميان يا سرطاني ميشن

 5. فریبا گفت:

  سلام
  ببخشید من مامانم پنج سال پیش مبتلا به سرطان روده شد و بعد عمل جراحی وشیمی درمانی وبرق کیسه گذاشتن به صورت موقت وبعد از یه مدت دوباره کیسه رو برداشتن وبعد از این عمل همش درد از معقد داره خیلی ددکتر رفتیم و میگن هیچ مشکلی نداره و دیگه مسکن هم جواب نمیده حتی کرم هایی که بهش تجویز کردن
  تورو خدا اگه دارویی هست که دردشو ساکت کنه بهم معرفی کنید
  ممنون میشم

 6. زرا گفت:

  سلام من علائم سندروم روده تخریک پذیرو دارم
  یبوست شدید،گاهی وقتها مخاط داخل مدفوع، درد شکمی،بادشکم ورم معده و روده ولی بازم کمی میترسم دکار برم بگه سرطانه .الانم دسشویی میرم بعد اون شکمم درد میکنه و لی وقتی کاهو مصرف میکنم تا حدودی یبوستم رفع میشه تر خدا راهنمایی کنین من خیلی میترسم

 7. arm گفت:

  به نام خدا، سلام، به نظرم اگر این علایم دارید با یکی از دوستان واقعا دوست یا با خانواده درمیون بذارید تا تمام بار روی دوش شما نباشه، باور کنید خیلی سبک میشید، و بهتر می تونید تصمیم بگیرید چون این علایم خیلی شبیه علایم بیماریهای دیگه است ،حتی استرس هم باعث بروز این علایم میشه بهتره دفترچه بیمتون رو بردارید و خودتون رو به دکتر نشون بدید تا ان شاا… رفع شه مشکل و خیالتون راحت شه

 8. رسول گفت:

  سلام من يه جونه ۲۵ساله هستم بعد عيد داخل مدفوم خون مشاهده کردم رفتم دکتر گفت اون خون شايد بخواتر تخمي که خوردي بود و الان خوب شد بعد چند روز متوجه شدم که داخل مدفوم گوشتاي سفيد دفع ميشه ازمايش که دادم داخل ازمايشم گلوبول سفيد ۱گلوبول قرمز۱ زده بود بعد مدفومم شل و چسبناکه و داخلش بعضي وقتا رشته هاي گوشت سفيد يا بافت گوشتي هست سي تي که دادم واسم کلونسکپي نوشتن اگه اين عفونته ممکنه به کسي ديگ خداي نکرده منتقل شه!بعد مدفومم خيلي خيلي بد بودي يعني در حد نرمال نيست بعضي وقتا بعضي مواقع هم خوبه زبونم هم دونه هاي سفيد هست ادرالمم زرد کم رنگ بعضي وقتايم زرد متوسط هستش ازمايش ادرالمم خودن ۳گلوبول قرمز ۱گلوبول سفيد نشون داد ايا مشگل من جدي هست جواب منو لطفا بديد

 9. نیلوفر گفت:

  سلام من ۲۴ سالمه .وقتی ک ۲ سالم بود مادرم سرطان معده گرفتن و ۵ سال بد فوت شد میخوام بدونم ایا امکان ریسک این بیماری برای من هست ؟اگه هست چند درصد؟و اینکه لازمه من اندوسکوپی برم.؟

 10. سعید گفت:

  سلام ۲۳ سالمه ۱۵ سالم که بودتحت عمل اپاندیس و عفونت قرار گرفتم(سمت چپ همون جایه اپاندیس) از اون موقع تا حالا مشکلی نداشتم منتهی خیلی نفخ میکنم خیلی بیش از حد چه کنم؟؟؟؟؟

  1. سعید گفت:

   ببخشید سمت راست

 11. حمید گفت:

  تنها راه مشکل انسداد روده عکس برداری هنگام درد دور ناف است،علاءم اون هم استفراغ و عرق کردن و درد شدید هستش

 12. سامی گفت:

  سلام من دچار سرطان روده شدم که مقعدم هم درگیره و میخوان اونو بردارن و برام کیسه دائمی بزارن و این زندگیمو نابود میکنه ایا رکش دیگه ای وجود نداره که کیسه نزارن

 13. ارادتمند گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۳۸سالمه مذکرم باعرض پوزش از وقتی یادمه (کل زندگیم)حتی زمانهایی که پر تحرکم و ورزش منظم دارم
  شاید به تعداد انگشت شمار مدفوعم قوام و شکل داشته
  معمولا بی شکل و چسبنده .بوی نرمال .بدون خون .البته به نسبت خوراکم حجم و دفعات کم. رنگ نیمه روشن به نوعی انگار سوخت وسازی درش انجام نشده.
  میشه بگین علامت خاصیه یا نیازی به پیگیری نداره و میتونه عادی باشه

 14. سحر گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد من ٢٥ سالمه و ٢ماه كه يك مشكل داخل بدنم هست اما دكترا ميگن چيزي نيست اما من خودم از اين وضعيت خسته شدم من سفكسيم استفاده كردم و علايم شديد عوارض سفكسيم پس دادم اما ميرفتم دكتر همه ميگفتن از عصابت كه بلاخره خودم متوجه شدم از سفكسيم اسهال شديد داشتم پروبيوتيك استفاده كردم و الان خيلي بهترم اما مدفوع چسبناك و نرمي دارم همينطور ادرار رنگ زرد پر رنگ حالت تهوع هم داشتم اون هم قطع شده اما فقط لوزه سمت راستم كمي ورم داره و اصلا نمي خوابه همينطور زبانم پر از دانه هاي سفيد مثل حساسيت و گاهي گلوم درد ميگيره گوش سمت راستمم زنگ ميزنه بشدت ضعف دارم با يك لقمه غذا زود سير ميشم وزنمم از ٤٨ به ٤٤ رسيده و خيلي زياد ميخوابم سبكي سر دارم و قبل از سفكسيم هيچ يك از اينهارو نداشتم هر كار ميكنم انرژي دختر قبل ندارم ديگه خسته شدم چيكار كنم؟

 15. ماسوله گفت:

  سلام.پدرمن ۵۱سالشه.الان حدودا۸ماه میشه دچار نفخ وگاز شدید روده و یبوست و باریک شدن مدفوعه.۳بارکلونسکپی انجام داده و۱بار سی تی اسکن.جواب پاتولوژی هایپرپلازی بوده ولی دکترش قبول نداره ومیگه باید عمل بشه و نمونه برداری انجام بده.بنظرشما پدرمن دچار سرطان راست رودست؟

 16. سمیرا گفت:

  باسلام.ممنون از مطالب خوبتون.من کمی استرسم زیاده باد روده دارم مدفوعم گاهی بطور اسهال و گاهی بطور یبوست است و نفخ معده دارم بخصوص بعد از غذا.اسیدمعدمم کمی زیاده.دکترم بدون انجام ازمایشی گفتن ک ای بی اس دارم تنها معاینشونم کمس روده و معدم از روی شکم بوده.مدتیه ک چیزایی حالت پوست قرمز داخل مدفوعم هست و رنگ مدفوعم دائم تغییرمیکنه و بافت همگنی نداره.ممکنه بیماری دیگه ای بجز ای بی اس داشته باشم درضمن ۲۰سالمه.

 17. ارادتمند گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۳۸سالمه مذکرم باعرض پوزش از وقتی یادمه (کل زندگیم)حتی زمانهایی که پر تحرکم و ورزش منظم دارم
  شاید به تعداد انگشت شمار مدفوعم قوام و شکل داشته
  معمولا بی شکل و چسبنده .بوی نرمال .بدون خون .البته به نسبت خوراکم حجم و دفعات کم. رنگ نیمه روشن به نوعی انگار سوخت وسازی درش انجام نشده.
  میشه بگین علامت خاصیه یا نیازی به پیگیری نداره و میتونه عادی باشه

 18. زینب گفت:

  سلام من دختری۱۷ساله هستم و اکثر علایم رو دارم .ینی ممکنه مبتلا شده باشم. فکر هر مریضی رو میکردم جز سرطان

 19. پونه گفت:

  سلام‌من ۲۲ساله‌هستم‌گاهی‌اوقات‌توی‌مدفوعم‌خون‌میبینم‌دائمی‌نیست‌چند‌وقت‌پیش‌به‌خاطر‌درد‌‌کمرم‌ پیش ارتوپد رفتم سلکسیب فاموتیدین کلیدینیوم وکاتافلام برام نوشت بعضی وقتا احساس درد شدید مثل پیچ خوردگی روده ام دارم دلیلش چیه

  1. با سلام بهتر است ابتدا یک ازمایش مدفوع انجام دهید

 20. رعنا گفت:

  راستی من منظورم کرونه یه مطلبی در مورد کرون خوندم که علائمش مثل منه.منظورم کولون نیست.

 21. رعنا گفت:

  با سلام من تقریبا از ۷ سالگی درد دور ناف دارم خیلی دکتر رفتم آزمایش انجام دادم سونو ،UBT، انجام دادم بیشتر از ۱۰ تا دکتر عوض کردم نفهمیدن چمه میگن التهاب روده و معده است من درد معده زیاد ندارم ففط ناحیه ی دور نافمه مخصوصا وقتی سمت چپ میخوابم یا صبح زود که از خواب پا میشم یا بعد غذا خوردن،دستشوییم بعضی وقتا خوب میرم ولی بعضی وقتا نه،بعضی موقع ها هم میرم دستشویی اسهال نیستما ولی یه چیزای مثل کف زردو سفید دفع میکنم آخرین دکتریم که رفتم متخصص گوارش که نوشته برم آندوسکوپی،راستی زیادم عصبی میشم وقتیم عصبی میشم دردم بیشتر میشه خیلیم بی اشتهام به نظرتون چیکار کنم یعنی منم کرون دارم یا نه.با تشکر

  1. با سلام بهتره ازمایش مدفوع و اندوسکوپی انجام دهید

  2. حمید گفت:

   باسلام
   من هم مشکل شما رو داشتم ،فقط موقع درد میشه فهمید مشکل چیه،درنهایت من جراحی و عمل انسداد روده انجام دادم.

 22. نازنین 1354 گفت:

  زنی ۴۰ ساله هستم پارسال شکمم درد می کرد به پزشک متخصص داخلی رفتم برایم آندوسکپی وکولونوسکوپی نوشت الحمدالله سالم بودم یکسال گذشت دوباره الان شکمم درد می کند دکتر برایم آزمایش خون و ادرار و مدفوع سه نوبت آزمایش نوشت سالم بودم خونریزی ندارم و درد خفیف شکمی دارم که اصلا قطع نمی شود چکار کنم با تشکر

  1. با سلام ممکنه مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر باشید بهتر است ابتدا استرس را از خود دورنمایید به یک متخصص روانپزشک مراجعه نمایید

 23. نگار گفت:

  سلام دختر ۱۹ساله ای هستم ک دوماهه شدیدا دچار استرس شده ام تازگیا دچار گرفتگی شکم و درد در دنده ها میشم. میخواسم بدونم ایا سرطان رودس؟یا بخاطر استرسه؟با توجه ب سنم احتمال سرطان هست؟در ضمن من سونو از شکم انجام دادم ک همه چیز نرمال بود
  ولی ایا میشه سرطان روده باشه و ب کبد زده باشه؟خیلی نگرانم

  1. با سلام احتمالا مشکلات شما مربوط به استرس می باشد بهتره به روانپزشک مراجعه نمایید

 24. مصطفی گفت:

  مطلب بسیار مفید بود
  نزدیک به ۲ماهه که مدفوع من حالت سفت نداره و چسبناک و گاهی مواقع اسهال دارم به متخصص داخلی مراجعه کردم و ایشون گفته بخاطر فشار عصبی هستش که اینجور شدم و برام دارو تجویز کرده (مری لاکس و نورتریپتیلین)من نگران مساله سرطان بودم ولی پزشکم گفته نیازی به اون آزمایشها نیست لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. باسلام خدمت شما در صورتیکه پزشک معالج شما نیازی احساس نکرده پس دلیلی به نگرانی نمی باشد.
   با پزشک خود در ارتباط بوده و اجازه دهید ایشان فرآیند درمان را انجام دهند.

 25. عطی گفت:

  سلام من دختر ۲۷ ساله ای هستم که بسیار استرسی و اضطرابی هستم و زود عصبی میشوم و غصه میخورم .از حدود ۱۱ ماه پیش دچار وجود خون در مدفوع ، کم خونی ،انقباض ماهیچه های شکم، درد شکم و … شدم که با مراجعه به پزشک فهمیدم که دچار کولون روده هستم.کولونوسکوپی و نمونه برداری انجام شد و خوشبختانه مورد خاصی نداشتم در حال حاضر داروی مزالازین(روز ۸ عدد )و آزارام ( روزی ۲ عدد ) و فولیک اسید استفاده میکنم و مشکل خاصی ندارم . دکتر علت اصلی بیماریم رو استرس و اضطراب بیان میکند و لی توضیح کاملی از بیماری ام به من نمیدهد و فقط میگوید طول دوره درمانی طولانی است و ممکن است به ۱۰ یا ۱۲ سال برسد، خیلی فکرم مشغول این موضوع و بیماری ام است.
  فقط میخوام بدونم امکان این هست که بیماری من به سرطان منجر بشه و دیگه اینکه میتونم با داشتن این بیماری ازدواج کنم؟(چون بدلیل این بیماری به خواستگارام جواب منفی میدم)
  فوق العاده استرس این بیماری مزخرف رو دارم که خدای نکرده به سرطان منجر نشه…
  خواهشمندم جواب منو بدید و منو از این حالت سردرگمی خارج کنید. خواهش میکنم…

  1. باسلام خدمت شما
   شما بیشتر از سرطان میبایست نگران استرس و اضطراب خود بوده و برای درمان به متخصص روانپزشکی مراجعه نمایید.

   1. عطی گفت:

    با سلام و احترام
    از راهنماییتون بسیار سپاسگزارم
    ولی متاسفانه شما اصلا جواب سوالات بنده را ندادید و من بدتر گیج شدم
    خواهشمندم جواب سوالات قبلی ام را بدهید، چون برایم خیلی مهم و ضروری است و در حال حاضر به جواب شما نیازمندم خواهش میکنم…

 26. ابوالفضل گفت:

  خدا همه مریضها رو شفا عنایت کنه خودتونم نذر و انفاق کنید تا خوب شید دوستان پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید و خودتون رو اذیت نکنید چون این علایم در بیماری های دیگه هم هست حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه هیچم خجالت نداره سلامتی از همچی مهمتره اگه داشته باشید راه درمان بدلیل زود فهمیدن بازتره اگه نداشته باشید که خدارو شکرکنید و بندگیش کنید اگه نرید ترس و اضطرابش شما رو بدتر مریض میکنه اونم مریضی روحی و افسردگی که ازجسمی خیلی خیلی بدتره در پناه حق:)

 27. ملینا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و اینکه ببخشیدا
  ولی توی مدفوعم خون بعضی وقتا هست
  از علائم بالا هم ۲-۳ تاشو دارم
  یعنی من الان سرطان روده گرفتم ؟
  خیلی نگرانم ممنون میشم بهم بگین زود تر

  1. باسلام خدمت شما
   احتمالا دچار پولیپ روده هستید برای انجام آزمایش های لازم به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 28. مينا گفت:

  من دخترى٢٥ساله هستم كه مبتلا به سندرم روده بزرگ هستم و٣سال هست كه به طور مداوم بعد از خوردن غذا بالا بعد چند دقيقه اونو بالا ميارم و هىچوقت احساس سيرى ندارم و هميشه نفخ وسوزش معده شديدى دارم،از خوردن دارو خسته شدم و ١سالى هست كه نمى خورم،مشكلى كه الان دارم حدود ٢هفته است كه نتونستم غذا بخورم فقط آب ميوه و چاى ودر هفته دوم تونستم چند عدد بيسكوييت بخورم چون حالت تهوع شديدى دارم و همچنان در بعضى روزا نفخم دارم،سرم و ويتامين و آمپولهاى تقويتى تو اين مدت زدم اما گلوم به خاطر بالا آوردن زياد زخم و ملتهب شده طورى كه با درد آب دهنمو قوت ميدم آمپول قوي آنتى بيوتيكم زدم اما همچنان گلو دردم دارم،سوزش معده شديد دارم همراه با بيرون روى خفيف و تكرر ادرار،ضعف و بى حالى وكم خوابى شديد،خسته شدم ازاين وضعيت اما حتى نمى تونم اقدامى بكنم ميشه راهنماييم كنيد

  1. باسلام خدمت شما
   نیاز به مراجعه به فوق تخصص گوارش و آندوسکوپی و کلونوسکوپی می باشد. بدون انجام آزمایش های لازم امکان نظر دادن وجود ندارد.

 29. ایمان گفت:

  سلام..
  با تشکر از مطالب خوب و کاملتون..
  دایی بنده به تازگی متوجه شده که سرطان روده ی بزرگ شماره ۴ داره و سرطان به کبدشونم منتقل شده..
  میخواستم بدونم ایشون احتمال بهودیشون حدودا چقدره و به نسبت کسیایی که به این مرحله رسیده اند و شما اطلاع دارین, چند درصدشان بهبود یافته اند..؟
  با تشکر و ارزوی بهبودیه همه ی بیماران

  1. باسلام خدمت شما
   باسلام خدمت شما مشکل ایشان بستگی به درجه درگیری در سی تی اسکن دارد ولی عموما زمانیکه به سایر ارگان ها هم سلول های سرطانی نفوذ می کنند شانس بهبودی کاهش می یابد. با اینحال همه چیز بسته به خواست خداوند بوده و فقط پزشک متخصص و درمانگر ایشان می توانند نظر دهند.

 30. ماهور گفت:

  سلام عمه من دچارکولون روده بزرگ شده بعدازجراحی تودوره درمانه دکترش نظرمساعدداره.این بیماری قابل درمانه؟

  1. باسلام خدمت شما
   هرتوده ای که از بدن خارج می شود، به آزمایشگاه پاتولوژی رفته بررسی می شود. شدت بیماری و شانس درمان به نظر آزمایشگاه پاتولوژی نسبت به آن توده است. در صورتیکه پزشک ایشان خوشبین بوده پس احتمالا توده مورد نظر قابل درمان است.
   بیاد داشته باشید عموما بیماری سرطان درمان دائمی ندارد و باید همیشه بیماری مدیریت و بررسی شود. اما کولون یکی از سرطان هایی است که بیشتر از بقیه شانس درمان دارد.

 31. زهرا گفت:

  با سلام مجدد.
  من به توصیه شما عمل کردم و به متخصص داخلی مراجعه کرده و آزمایش دادم و مشخص شد که یبوست من بعلت ناراحتی و استرس و اعصاب است.دکتر برام قرص “کلیدینیوم” تجویز کرده از وقتی این قرص رو استفاده میکنم دچار دل درد و یبوست و نفخ شدید و احساس فشار به معده شدم.و مصرف این قرص رو قطع کردم و هنوز خوب نشدم .علت چیست و من باید چکار کنم؟

  1. باسلام خدمت شما
   کلیدینیوم برای آرام کردن گرفتگی شکم و روده تجویز میشه
   از عوارض جانبی اون میتونه مشکل شما باشه
   توصیه میشه موقع مصرف دارو مقادیر زیادی میوه و فیبر مصرف کنید
   آب زیاد بنوشید
   ورزش نمایید
   اگر مشکلتون برطرف نشد با پزشکتون صحبت کنید تا داروی جایگزینی براتون معرفی نماید.

 32. زهرا گفت:

  سلام دوست عزیز یه سوال دارم.مادر بزرگم سرطان معده خوش خیم داره و خاله مادرم سرطان روده بزرگ داره و قراره شیمی درمانی بشه.من ۲۳ ساله هستم آیا ممکنه من و خانواده م هم دچار این سرطان بشیم؟من چند مدت هست که دچار یبوست هستم و خیلی نگرانم.لطفا به ایمیلم پاسخ بدید.ممنونم

  1. باسلام خدمت شما معمولا وقتی بیان میکنیم خانواده بیشتر منظور پدر و مادر و خواهر و برادر هستند. بعلاوه عامل خانوادگی فقط یکی از عوامل خطرزا است. مصرف میوه و سبزیجات رو در رژیم غذاییتون افزایش بدید، مصرف روزانه پنج وعده غذایی سبزیجات و میوه ها و همچنین ورزش هم به یبوست شما کمک می کنه هم به پیشگیری از انواع سرطان برای اطمینان بیشتر هم بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا درصورتیکه پولیپ روده و یا مشکلی دیگری دارید به موقع مشخص بشه
   تشخیص بموقع هم جلوی سرطان رو میگره و هم در صورت ابتلا به درمان کافی اون کمک می کنه.

 33. مهدی احمدی محمدآبادی گفت:

  دررابطه با درصد درمان پذیری سرطان روده و روش های درمان مطلبی ذکر نشده است. با سپاس

 34. مهدی ابطحی گفت:

  حرفی از درمان نزدید
  ممنون

  1. باسلام درمان درح نیاز توضیح داده میشه ولی چون برای درمان نیاز به پزشک هست، پس بیشتر از این نیازی به توضیح نداره

 35. m.alizade گفت:

  باسلام.ممنون از مطالبتون.واقعا خیلی به درد میخورن.از دانشجویان پرستاری تبریزم. زیاد کمک کننده اند.به خصوص برا ارایه کلاسیام.
  باتشکر.موفق باشید.

  1. ممنون از لطف شما خوشحالیم که تونستیم به شما دوست عزیز کمکی بکنیم