سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

فرو رفتن جسم خارجی در گوش

فرورفتن جسم خارجی در گوش بسیار دردناک میباشد.همچنین میتواند خطرناک هم باشد و باعث از دست دادن شنوایی، خونریزی، عفونت ، و آسیب به پرده گوش شود.
کودکان معمولا اجسامی از قبیل شکلات ، لوبیا و تکه سنگ را در گوش خود فرو میکنند و یا حشراتی از قبیل سوسک، پروانه و مگس, هم به داخل گوش بزرگسالان و کودکان میروند.
بدون توجه به اینکه چه چیزی در گوش فرو رفته، بسیار حائز اهمیت است که فورا آن را از گوش خارج کنید. در اینجا به چندمورد برای خارج کردن جسم اشاره میکنیم :

 

فرورفتن جسم خارجی در گوش

فرورفتن جسم خارجی در گوش

۱-ابتدا چک کنید آیا جسم به آسانی با تکان دادن سر کودک خارج میشود.

۲-اگر جسم را در گوش میبینید و میتوانید آن را به آسانی بیرون بیاورید، با یک موچین آن را خارج کنید. دقت کنید آن را داخل گوش فرو ندهید و سعی نکنید آن را با فشار و یا جسم تیزی خارج کنید. مجرای گوش بسیار حساس است و فشار وارد شده به گوش دردناک میباشد.

۳-اگر حشره هنوز زنده است قبل از آنکه تلاش کنید آن را خارج کنید ابتدا آن را بکشید. چند قطره روغن بچه ولرم ( نه داغ ) یا روغن نباتی داخل گوش بریزید. از کودک بخواهید سر خود را به آرامی تکان داده تا حشره را به بیرون براند. این راه حل را تنها درموردی که حشره در گوش فرورفته باشد بکار بگیرید و اگر کودک درد شدید دارد و یا گوش او خونریزی میکند و یا لوله در گوش او هست از این روش استفاده نکنید.

۴-اگر مطمئن هستید که مجرای گوش او آسیب ندیده و یا لوله ای در گوش کودک نیست، سعی کنید با آب ولرم گوش را شستشو داده و جسم را خارج کنید.
اگر نمیتوانید به آسانی آنرا خارج کنید و یا قسمتی از آن داخل گوش جا مانده باشد فورا به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز درد ، خونریزی یا از دست دادن شنوایی یا ناراحتی پس از بیرون آوردن جسم، فورا درخواست کمک پزشکی کنید.

 

 

منابع

  • Lucile Packard Children’s Hospital at Stanford: “Foreign Bodies in the Ear, Nose and Airway.”
  • Boston Children’s Hospital: “Insects in the Ear.”
  • St. John Providence Health Systems, Michigan: “Ear Trauma Emergencies.”
  • KidsHealth: “Dealing with Earwax.”
  • webmd
  • Mayo Clinic. “Foreign object in the ear: First aid.”
  • Medscape. “Ear Foreign Body Removal Procedures.”

منبع تصاویر 

  • health.harvard

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

اختصاصی

عرق کردن

۱۹ مشکل جسمی مردان که باعث شرمندگی آنها میشود!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *