سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

علائم بارداری چیست؟ آیا من حامله هستم؟

آیا علائم بارداری را مشاهده می کنید و شک دارید که نکند باردار باشید؟ تنها راهی که میتوانید مطمئن شوید، انجام یک تست بارداری است.

با این حال، علائم اولیه بارداری میتوانند احتمال آن را مطرح نمایند. باید دنبال این علائم بارداری بگردید.

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری دارند؟

علائم بارداری در هر خانمی متفاوت است، تجارب بارداری وی نیز همینطور است. علائم هر خانمی مشابه خانم دیگر نیست، حتی علائم از یک بارداری نسبت به بارداری دیگر در یک شخص متفاوت است.

همچنین، چون علائم اولیه بارداری غالباً مشابه وقایعی است که دقیقاً قبل از عادت ماهیانه و حین آن رخ میدهند، آن علائم معمولاً شناسایی نمی شوند.

آنچه در این مقاله از سایت پزشکی راستینه می آید، توصیف برخی از شایعترین علائم اولیه بارداری است. باید بدانید که این علائم ممکن است به علت مسائل دیگری علاوه بر بارداری باشد. بنابراین، اگر متوجه تعدادی از این علائم شدید، الزاماً به این معنی نیست که باردار هستید. تنها راهی که بتوان از این مسئله مطمئن شد، تست بارداری است.

 

علائم بارداری کدامند ؟

 

علائم بارداری

 

لکه بینی و انقباض

چند روز پس از لقاح، تخم بارور خود را به دیواره رحم متصل میکند. این رخداد، باعث ایجاد یکی از اولین علائم بارداری، یعنی لکه بینی و گاهی انقباض میشود.

به این رویداد، خونریزی لانه گزینی میگویند که حدود شش تا ۱۲ روز پس از بارور شدن تخم رخ میدهد.

این انقباض ها مشابه انقباض های عادت ماهیانه هستند، به همین دلیل برخی زنان آنها را با هم اشتباه میگیرند. با این وجود، خونریزی و انقباض، خفیف است.

علاوه بر خونریزی، یک خانم میتواند متوجه ترشحات سفید و شیری از واژن شود. این مسئله به ضخیم شدن دیواره های واژن مربوط است، که تقریباً بلافاصله پس از لقاح آغاز میشود. افزایش رشد سلول های دیواره واژن علت این ترشحات است.

این ترشحات، که میتواند در طول حاملگی ادامه داشته باشند، معمولاً بیضرر هستند و نیازی به درمان ندارند. اما اگر بوی بد واژن مرتبط با این ترشحات یا احساس سوختگی و خارش وجود داشته باشد، به پزشک خود اطلاع دهید تا وجود عفونت قارچی یا باکتریایی را بررسی کند.

 

تغییرات پستان

تغییرات پستان یکی از علائم اولیه دیگر بارداری است. سطح هورمونی یک خانم سریعاً پس از لقاح تغییر پیدا میکند. به دلیل این تغییرات، یک یا دو هفته بعد، پستان ها متورم و دردناک می شوند یا احساس خارش می کنید. یا اینکه سنگین تر و پرتر به نظر میرسند یا به لمس حساس میگردند. همچنین، ناحیه اطراف نوک سینه، که به آن آرئول میگویند، ممکن است تیره تر شود.

سایر عوامل نیز می توانند باعث تغییرات پستان شوند. اما اگر تغییرات، یک علامت اولیه بارداری باشند، به یاد داشته باشید که چند هفته طول خواهد کشید تا به سطوح جدید هورمونی عادت کرد و پس از آن، درد پستان باید تسکین یابد.

 

خستگی

خستگی بسیار زیاد در بارداری، طبیعی است، که به زودی آغاز میشود.

یک خانم از یک هفته پس از لقاح، به طور غیرمعمولی احساس خستگی میکند.

چرا؟ اغلب مربوط به سطح بالایی از یک هورمون به نام پروژسترون است، اگرچه بعضی عوامل دیگر مثل سطوح پایین قند خون، فشار خون پایین و افزایش تولید خون، همه میتوانند در این مسئله دخیل باشند.

اگر خستگی با بارداری مرتبط باشد، استراحت کردن به مقدار زیاد اهمیت دارد. مصرف غذاهای سرشار از پروتئین و آهن میتوانند به متعادل کردن این وضعیت کمک نمایند.

بیماری صبحگاهی

 

تهوع (بیماری صبحگاهی)

حالت تهوع صبحگاهی یکی از علائم مشهور بارداری است. ولی هر خانم بارداری به آن مبتلا نمیشود.

علت دقیق بیماری صبحگاهی مشخص نیست ولی احتمالاً هورمون های بارداری در این امر دخیل هستند. تهوع در حین بارداری میتواند هر زمانی از روز بروز کند، ولی شایعترین زمان آن صبح میباشد.

همچنین، بعضی خانم ها ویار دارند، یا اینکه پس از حاملگی تحمل برخی غذاهای خاص را ندارند. این مسئله نیز به تغییرات هورمونی ارتباط دارد. این عارضه به حدی قوی است که حتی فکر غذایی که قبلاً مورد علاقه وی بوده، میتواند حالش را خراب کند.

ممکن است تهوع، ویار و بیزاری از غذا در کل دوران حاملگی باقی بماند.

خوشبختانه، علائم برای بسیاری از خانم ها در حدود هفته ۱۳ یا ۱۴ بارداری کاهش می یابد.

درعین حال، از داشتن یک رژیم غذایی سالم برای رسیدن مواد غذایی ضروری به خود و نوزاد اطمینان حاصل کنید. می توانید با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

 

پریود نشدن

واضحترین علامت اولیه بارداری، و تنها علامتی که به خانم برای انجام تست بارداری هشدار می دهد، پریود نشدن است. با اینحال، علت فقدان عادت ماهیانه و یا تأخیر در آن الزاماً بارداری نیست.

همچنین، خانم ها ممکن است تجربه مقداری خونریزی در حین بارداری داشته باشند. اگر باردار هستید، از پزشک خود سوالاتی در خصوص ملاحظات مربوط به خونریزی بپرسید. به عنوان مثال، چه موقع خونریزی طبیعی است و چه موقع نشان دهنده یک وضعیت اضطراری است.

علاوه بر عادت ماهیانه، دلایل دیگری نیز برای نبود یک عادت ماهیانه وجود دارد. ممکن است به مقدار زیادی وزن اضافه کرده و یا از دست بدهید. مشکلات هورمونی، خستگی، یا استرس از دیگر احتمالات هستند. بعضی خانم ها هنگام ترک قرص های ضدبارداری، به عادت ماهیانه دچار نمی شوند. با اینحال، اگر یک عادت ماهیانه دیر شده و احتمال بارداری وجود دارد، بهتر است تست بارداری را انجام دهید.

بارداری

 

سایر علائم بارداری

بارداری تعادل هورمونی شما را تغییر میدهد. و این مسئله میتواند باعث بروز علائم دیگری شود.

 • تکرر ادرار : برای هر خانمی، این مورد حدود هفته ششم یا هشتم پس از لقاح آغاز میشود. هرچند ممکن است این مسئله به علت یک عفونت ادراری، دیابت، یا استفاده بیش از حد از داروهای ادرارآور رخ داده باشد، اگر باردار هستید، به احتمال زیاد به علت سطوح هورمونی میباشد.
 • یبوست : در حین بارداری، سطوح بالاتر هورمون پروژسترون میتواند باعث یبوست شما شود. پروژسترون باعث حرکت کند غذا درون روده ها میشود. برای حل این مشکل، مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش کنید و غذاهای حاوی فیبر بالا مصرف نمایید.
 • نوسانات خلق : این مسئله شایع است، مخصوصاً طی سه ماهه اول. این امر نیز به تغییرات هورمونی مربوط است.
 • سردرد و درد پشت : بسیاری از خانم های باردار سردردهای مکرر خفیف را گزارش کرده اند، و بقیه دردهای مزمن پشت را تجربه مینمایند.
 • سرگیجه و غش : این امر ممکن است مربوط به اتساع عروق خونی، کاهش فشار خون و کاهش قند خون باشد.

 

یک خانم باردار میتواند تمامی این علائم یا تنها یک یا دو مورد از آنها را داشته باشد. اگر هرکدام از این علائم بارداری ، آزار دهنده بودند، با پزشک خود برای تسکین آن ها مشورت نمایید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • American Pregnancy Association: “Pregnancy Symptoms — Early Signs of Pregnancy.”
 • Mayo Clinic: “Symptoms of Pregnancy: What Happens Right Away.”
 • WebMD
 • Pregnancy Education: “Early Pregnancy Symptoms discharge, heartburn, nausea, and more.”

 • SavingAngel.org: “Early Pregnancy Symptoms.”
 • منبع تصاویر similac , telegraph , newscientist

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *