سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

لباس مناسب برای مقابله با عرق سوز و گرمای تابستان

فصل تابستان از راه رسیده است و لباس‌های گرم به گنجه‌ها منتقل ‌شده و لباس‌های تابستانی با رنگ‌های روشن و شاد دم‌دست قرار گرفته و لباس‌هایی که خیلی از ما فکر می‌کنیم هر چه بازتر و آستین کوتاه‌تر باشد، بهتر است.

اما دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله نظر متفاوتی دارد و معتقد است: این تصور اشتباه است و با وجود گرمای این فصل، لباس های تابستانی باید پوشیده باشد تا پوست در برابر اشعه آفتاب در امان بماند.

۳ قانون اساسی؛ پوشیده، روشن و نخی

در تابستان آفتاب عمودی می تابد، بنابراین احتمال بروز آسیب های ناشی از آن بیشتر است.

دکتر داوودی می گوید: با وجود این که تابستان فصل گرمی است، باید در آن لباس هایی بپوشیم که پوشش کافی در مقابل نورخورشید ایجاد کند.

این متخصص پوست ادامه می دهد: پیراهن های تابستانی باید آستین بلند و شلوار ها پاچه بلند باشد. رنگ این لباس ها هم باید روشن باشد، چون لباس های روشن، نور خورشید را منعکس می کند و گرمای آفتاب جذب این پارچه ها نمی شود. جنس پوشاک تابستانی هم از آنجا که تهویه و تبخیر عرق بدن از پارچه های نخی بهتر انجام می شود، بهتر است نخی باشد.

او با اشاره به این که پوشیدن لباس هایی که تار و پود درشت دارد طوری که نور از آن عبور می کند، در فضای آزاد، مناسب نیست و بهتر است زیر نور آفتاب لباس هایی با تار و پود فشرده و متراکم تر پوشیده شود، تاکید می کند: تمام این نکته ها باید در مورد لباس بچه ها با دقت بیشتری در نظر گرفته شود، زیرا پوست بچه ها به آفتاب حساس تر است و باید پوشش کافی داشته باشند.

پوشیدن زیر پیراهنی واجب است

خیلی ها فکر می کنند هر چه کمتر لباس بپوشند، از گرما بیشتر در امان می مانند، اما دکتر داوودی نظر دیگری دارد و توضیح می دهد: بعضی افراد بخصوص آقایان، از پوشیدن زیرپوش غفلت می کنند، در حالی که این پوشش که براحتی می توان جنس نخی آن را تهیه کرد، مثل یک حوله روی بدن عمل می کند، عرق را به خود می گیرد و از نشت عرق به پیراهن جلوگیری می کند بنابراین از ایجاد بوی نامطبوع عرق در لباس رو تا حدی جلوگیری می شود.

او می افزاید: از سوی دیگر پیراهن را به دلیل این که عرق به آن سرایت نمی کند، مدت بیشتری می توان پوشید بدون این که بوی بدی گرفته باشد.

در فضای باز؛ کلاه و عینک

خیلی از ما ایرانی ها با کلاه بیگانه ایم و غیر از کلاه های بافتنی زمستانی، کلاه دیگری نداریم، اما این پوشش حکم یک ضد آفتاب فیزیکی را دارد و استفاده از آن در روزهای آفتابی واجب است.

دکتر داوودی توصیه می کند: هنگام گردش در مناطقی مانند کوه، دشت و دریا، گذاشتن کلاه لبه داری که هم صورت، هم گردن و هم گوش ها را از اشعه آفتاب محافظت کند، بسیار ضروری است. علاوه بر آن حتما باید از عینک مناسبی که چشم و پوست اطراف آن را محافظت کند، استفاده کرد.

این متخصص پوست یادآوری می کند: البته در زندگی روزمره و برای تردد در شهر هم استفاده از کلاه پیشنهاد می شود، زیرا می تواند از آسیب پوست تا حد زیادی جلوگیری کند.

کفش تابستانی یادتان نرود

درست خواندید؛ کفش تابستانی هم شرط و شروطی دارد که حتما باید به آنها توجه کرد. به گفته این استاد دانشگاه، بهترین کفش برای فصل گرما، کفش هایی است که تهویه بهتری دارد، مانند کفش های روباز و صندل ها، اما اگر کسی در محل کار یا به علت موقعیت اجتماعی امکان پوشیدن چنین کفش هایی را ندارد، می تواند کفش های چرمی یا کفش های پارچه ای بپوشد. البته کفش های پارچه ای از کفش های چرم خنک تر و بهتر است، اما آلودگی محیط را به خود می گیرد.

به عقیده این متخصص پوست، بدترین کفش ها برای پوشیدن در فصل های گرم، از جنس چرم های مصنوعی است که در قالب کفش های ورزشی آنها را می بینیم؛ البته در کفش های ورزشی جدید امکان تهویه هوا از طریق کف یا کناره ها وجود دارد، اما به هر حال پوشیدن کفش با چرم مصنوعی باعث تعریق زیاد پا و اضافه شدن قارچ و ایجاد مشکل می شود. وی در مورد پوشیدن کفش و صندل بدون جوراب می گوید: در افرادی که تحرک زیادی دارند، چون سر خوردن لبه های کفش و صندل روی پوست راحت تر است، پوشیدن جوراب نخی از آسیب پوست پیشگیری می کند، ولی در افرادی که تحرک چندانی ندارند، آنچنان مشکل ساز نیست.

از سوی دیگر، با نپوشیدن جوراب، امکان تابش آفتاب به پوست پا بیشتر است. البته آفتاب از جوراب هم رد می شود، ولی پوشیدن جوراب سفید با رنگ روشنی که نور آفتاب را منعکس کند، عوارض و اثر آفتاب را کمتر خواهد کرد.

در گشت و گذارها لباس روشن نپوشید

در فصل تابستان اگر قصد رفتن به محیط باز را دارید، باید بدانید شرایط لباس پوشیدن متفاوت است. دکتر داوودی می گوید: برخلاف آنچه در مورد رنگ لباس در شرایط عادی توصیه شد، نباید در چنین محیط هایی لباس روشن پوشید، چون باعث جذب حشرات می شود و امکان گزیدگی افزایش می یابد. در این شرایط لباس نخی، ولی با رنگ های نه چندان روشن بهتر است؛ ضمن این که لباس ها حتما باید پوشیده باشد.

عرق سوز، بلایی تابستانی

تا به حال هر چه گفتیم در مورد لباس های رو بود، اما نباید از لباس های زیر هم غافل شد. این متخصص پوست با بیان این جمله ها ادامه می دهد: لباس های زیر هم باید از جنسی باشد که امکان تهویه و تبخیر عرق با پوشیدن آنها فراهم باشد، یعنی باید نخی باشد. تمام لباس های تابستانی، حتی لباس های زیر نباید چسبان باشد بلکه باید گشاد باشد تا به دنبال فعالیت، ساییدگی لباس با پوست، اتفاق نیفتد و پوست آسیب نبیند.

وی ادامه می دهد: مهم ترین آسیبی که در اثر ساییدگی لباس تنگ با پوست ایجاد می شود، عرق سوز است پس کسانی که مستعد عرق سوز هستند، بخصوص افرادی که وزن شان زیاد است، ضمن این که لباس گشاد می پوشند، حتما باید لباس زیر پاچه دار بپوشند تا دچار مشکل آزاردهنده عرق سوز نشوند. به گفته این استاد دانشگاه، لباس هایی با پارچه های ضخیم تر و زمخت مثل شلوارهای جین ساییدگی کشاله ها را به دنبال دارد و باعث عرق بیشتر و عرق سوز می شود و به دلیل مرطوب بودن محیط، امکان قارچی شدن ناحیه های مورد تماس با لباس و بروز مشکلات بعدی بیشتر است. عرق سوز بیشتر سوزش و خارش را در پی دارد و اگر قارچ روی آن سوار شود، خارش بیشتر می شود. اگر عرق سوز طول بکشد، می توان به قارچی شدن آن شک کرد.

وی تاکید می کند: برای پیشگیری از عرق سوز استفاده از پودر بچه تا حدی کمک کننده است، ولی برای درمان در مواردی که مطمئن هستیم عفونت قارچی وجود ندارد، بیشتر پمادهای کورتونی ملایم تجویز می شود، ولی اگر احتمال چنین عفونی وجود داشته باشد، نباید از این پمادها استفاده کرد، بنابراین بهتر است حتما در صورت بروز این مشکل به پزشک مراجعه کرد.

تعویض روزانه لباس و استحمام را فراموش نکنید

در تابستان به علت تعریق امکان آلوده شدن لباس به عرق زیاد است، بهتر است کسانی که تعریق زیادی دارند، حتما هر روز لباس های زیر و رویشان را عوض کنند و استحمام داشته باشند.

این استاد دانشگاه با یادآوری این که اگر کسی زیرپیراهنی بپوشد، مجبور نخواهد بود لباس های رویش را هر روز تعویض کند، تاکید می کند: البته این موضوع به شرایط هر فرد بستگی دارد، ولی بهتر است زیرپیراهنی در هر صورت به طور روزانه عوض شود چون یکی از دلایل بوی نامطبوع بدن، دیر عوض کردن این لباس است. ممکن است کسی هر روز دوش بگیرد، ولی چون همان لباس روز قبل را به تن می کند، بوی عرق بدهد.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منبع
زهرا سادات صفوی سهی – جام جم آنلاین

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

طب فشار

۱۳ روش تسکین درد دوران قاعدگی

اختصاصی

لباس حاملگی

لباس بارداری چیست؟ لباس های دوران بارداری باید چگونه باشند ؟

اخبار

عرق کردن زیاد

چرا زیاد عرق می کنیم و برای درمان تعریق زیاد چه کنیم؟

اخبار

درمان عرق کف دست

اخبار

مراقبت از پوست در گرمای تابستان

اخبار

عرق زیربغل

سه راه حل برای متوقف کردن عرق زیربغل

تغذیه و سلامتی

آب میوه در گرمای تابستان

حفظ سلامتی در گرمای تابستان

تغذیه و سلامتی

بستنی در تابستان

نوشیدنی های مناسب گرمای تابستان

پوست و مو

ضدآفتاب

دردسرهای تابستانی پوست

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *