مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه آخرین اخبار مگس سفید یا سفید بالک در تهران

مگس سفید یا سفید بالک در تهرانافزودن دیدگاه

چند سالی است که با شروع فصل گرما در تهران ، شاهد حضور مهمان هایی ناخوانده هستیم که با تعدادی بیشمار در هوا پراکنده اند ٬ این حشرات سفید رنگ که به سفید بالک ها یا مگس سفید معروفند اغلب در مکان هایی پُرتردد ، زیر درختان ، فضاهای سبز و کنار سطل های زباله به چشم می خورند .

مگس سفید در تهران

پاکسازی فضاهای مختلف در مقابل مگس سفید چگونه است ؟

متاسفانه در بافت های شهری به دلیل عدم امکان استفاده از سموم شیمیایی که بسیار سریع تر نتیجه می دهند محدودیت هایی وجود دارد .

از اقدامات گسترده پاکسازی می توان به : افزایش آبشویی شبانه که هر شب از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد آغاز می شود ، حذف و معدوم سازی پاجوش ها و تنه جوش های آلوده ، نصب کارت و نوارهای زرد رنگ به منظور پایش دقیق تر و نصب بیشتر و تعویض دوره ای آنها هنگام ظغیان مگس سفید ، تشکیل تیم های منسجم کارشناسی به منظور شناسایی مستمر کانون های ازدحام مگس سفید در سطوح محله و ناحیه مناطق ۲۲ گانه و در صورت نیاز استفاده از سموم گیاهی مجاز ، همچنین فعالیت های تحقیقاتی و جلسات هماهنگی و آموزش شهروندان در مراکز تحقیقات ، آموزش و مشاوره فضای سبز و اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی از جمله اقدامات صورت گرفته برای مبارزه با مگس سفید است .

 

انتقال بیماری از طریق مگس سفید

آیا بیماری های ویروسی از طریق مگس سفید انتقال می یابد ؟

مگس سفید تهران گونه جدیدی از جنس Aleuroclava می باشد .

با شروع فصل گرما در تهران ، مگس سفید تهدیدی جدی برای سلامتی شهروندان به شمار می رود . این موجودات مزاحم می توانند آسیب های جدی بر روی ریه و دستگاه گوارش شهروندان گذاشته و با انتقال بیماری و انتقال ویروسها حتی باعث بروز مشکلاتی برای بیماران خاص شوند .

مجله سلامتی راستینه در مصاحبه با اغلب شهروندانی که با مگس سفید مواجه شده اند به این مهم اشاره دارد که مگس سفید در چشم های عابران رفته اند و به تعداد باور نکردنی وارد دهان و ریه آنها شده است .

شهروندان همچنین از التهاب در دستگاه تنفسی و عفونت های باکتریایی نام برده اند اما کارشناسان می گویند : این حشرات مزاحم با ورود به مجاری تنفسی می توانند باعث عطسه ، سرفه ، آبریزش بینی و آلرژی خصوصا در افراد ضعیف و حساس شوند .

 

کنترل مگس سفید

روند کنترلی آفت مگس سفید چگونه است ؟

به طور کلی چرخه زندگی این گونه شامل ۴ مرحله تخم ، پورگی ، شفیرگی و حشره کامل بالدار بوده و هر حشره در هر دوره ۱۰۰ تا ۳۰۰ تخم گذاشته و سیکل زندگی آن هر ۲۰ روز یکبار تکرار می شود ، بنابراین افزایش جمعیت این آفت به صورت تصاعدی است و یک جفت حشره طی تنها ۴ نسل حداقل قابلیت افزایش به ۱۰۰ میلیون حشره را دارد . از آنجا که حشرات به دلیل تولید مثل بالا بیشترین جمعیت موجودات زنده کره زمین را تشکیل می دهند ، به نحوی که به ازای هر انسان ۲۰۰ حشره وجود دارد بنابراین طغیان یا افزایش ناگهانی یک آفت در یک شهر از نظر علم گیاه پزشکی امری کاملا طبیعی است که بر اثر عوامل متعدد از جمله تغییرات اقلیمی اکوسیستمی ، کاهش یا عدم وجود دشمنان طبیعی و پیدا کردن میزبان مناسب به وجود می آید که در این شرایط کنترل آفت مستلزم هماهنگی کلیه ارگان ها و از همه مهمتر همکاری و بردباری ساکنین محترم شهر است .

از مهمترین راه های کنترل مگس سفید : شستشوی برگ های درختان ، استفاده از حشرات شکارگر ( کفشدوزک ها و بالتوری سبز ) ، پرورش گیاه اسطوخودوس ( لاواندا ) که دشمن حشرات موزی می باشد و از قدیم نیز برای از بین بردن بیدها استفاده می شد ، رزماری که این گیاه نیز برای دور کردن حشرات موزی و مزاحم از جمله مگس سفید کاربرد دارد .

خوب است بدانید در سال ۱۹۹۰ در ایالت کالیفرنیا آمریکا ، مگس سفید با حمله به درخت های زبان گنجشک ، آرامش و آسایش ساکنان شهر را سلب کرد و دولت با تحقیقات گسترده و برنامه ریزی های هماهنگ توانست پس از گذشت پنج سال جمعیت مگس سفید را کاهش دهد .

در پایان یادآور می شویم که مبارزه با این آفت گیاهی ، زمانبر و نیازمند تحقیقات و اقدامات اجرایی مناسب است .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • soilworx
 • jamejamonline
 • yjc
 • almanac

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی در کودکان

سلامت کودکان

بیماری های قابل انتقال در مدرسه

چگونه جلوی انتقال ویروس را در مدرسه بگیریم؟

کمک های اولیه

درمان کهیر در کودکان

کمک های اولیه

استنشاق دود

استنشاق دود

کمک های اولیه

خفگی در کودکان

درمان خفگی در کودکان

کمک های اولیه

سرفه در کودکان

درمان سرفه

تغذیه و سلامتی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

کمک های اولیه

خفگی

درمان خفگی

رانینگ تایتل

آروماتراپی

آروماتراپی (رایحه درمانی) جایگزین محبوب برای قرص‌های خواب!

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. معنی کلمه گفت:

  ممنون عجب مطلب خوبی

 2. sara گفت:

  مرسی از مطلب خوبتون