سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هویج و سایر سبزیجات غنی از کاروتنوئید باعث افزایش باروری مردان می شوند!

کاروتنوئید نامی است که به این گروه اطلاق می شود: آلفا کاروتن، بتا کاروتن، بتا کریپتوکسانتین، لوتیین و لیکوپن – که بر اساس تحقیقی جدید همه آنها باروری مردان را افزایش می دهند.

این تحقیق توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شد که تمرکز آن بر روی این موضوع بود که چگونه میوه ها و سبزیجات می توانند بر حرکت اسپرم تاثیر بگذارند (چگونگی حرکت اسپرم به سمت تخمک).

هویج و سایر سبزیجات باعث افزایش باروری مردان میشوند

این مطالعه با استفاده از توزیع پرسشنامه بین ۱۸۹ مرد دانشجوی جوان که رژیم ها و مکمل های هر یک از آن ها را مورد بررسی قرار می داد، در کالج روچستر نیویورک انجام شد که محققان توانستند مقدار ریز مغذی های زیر در رژیم غذایی مردان را برآورد کنند:

سپس، پس از اتمام بررسی، هر مرد نمونه ای از مایع منی را ارسال کرد که به مدت ۳۰ دقیقه برای مشخص شدن موارد تحت تجزیه و تحلیل قرار گرفته بود:

  • حجم مایع منی
  • تعداد اسپرم
  • تحرک اسپرم
  • مورفولوژی (شکل ظاهری) اسپرم

 

هویج و باروری مردان

نتایج نشان داد که هویج ها به دلیل کاروتنوئیدهای موجود در آن ها، سالم ترین ماده غذایی بودند که بیشترین تاثیرات سلامتی را بر اسپرم داشتند. مردانی که مصرف کاروتنوئید خود را افزایش داده بودند اسپرم سریع تر نیز داشتند که می توانست تا این حد شنا کند: “۶٫۵٪ سریعتر از اسپرم مردانی که کمترین میزان مصرف کاروتنوئید را داشتند.”

آنها همچنین اشاره کردند که اسپرم مردانی که کاروتنوئید دریافتی خود را به جای مکمل ها از مواد غذایی به دست آورده بودند، بسیار سریع تر شنا می کرد.

با توجه به نتایج منتشر شده در مجله باروری و نازایی، افزایش در حرکت اسپرم به کاروتنوئید های نوع بتا کاروتن نسبت داده می شود که هویج ها غنی از این مواد هستند. این امر به این دلیل است که بدن آن ها را به ویتامین A تبدیل می کند، که پس از آن می توانند به وسیله توانایی در تغذیه رادیکال های آزاد، از توانایی اسپرم حتی بیش تر حمایت کنند.

در این تحقیق توانایی کاروتنوئید های لوتیین و لیکوپن نیز در بهبود سلامت اسپرم ثابت شد.

جالب توجه است که مصرف زیاد ویتامین C (فقط از مواد غذایی) با تعداد اسپرم پایین تر ارتباط دارد.

غلظت اسپرم، نسبت به مردانی با کمترین ویتامین C، ۲۲٪ کمتر بود. با این حال ، مصرف مقدار متوسط ​​ویتامین C در رژیم غذایی بالاترین غلظت، تعداد و حرکت اسپرم را تولید می کند. ویتامین C به هیچ وجه با تغییر در شکل اسپرم مرتبط نبود.

در این مطالعه خاص در رژیم غذایی هیچ ارتباطی بین تعداد و یا تحرک بالاتر یا پایین تر اسپرم، با مصرف هیچ یک از ویتامین های A و E یافت نشد. علاوه بر این، سیگار کشیدن و یا داشتن BMA بالاتر از حد مطلوب، بر نتایج مطالعه هیچ تاثیری نگذاشت. اما اگر در مطالعه مردانی با سن بالاتر شرکت می کردند، ممکن بود نتایج متفاوتی حاصل می شد.در حالی که در مورد هر دو جنسیت، داشتن رژیم غذایی مناسب برای ادامه فعالیت و تولید مثل لازم است، سموم موجود در محیط اطراف نیز باید در نظر گرفته شوند همان طور که وجود این سموم در بند ناف های نوزادان تازه متولد شده ثابت شده است.بنابراین شاید این نکته باید ذکر شود که بیش تر از چیزهایی که می خوریم، تحت تاثیر چیزهایی هستیم که جذب می کنیم.

مقاله مرتبط : خوراکی هایی برای افزایش سلامت مردان

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر

  • onlinedoctor.lloydspharmacy
  • blog.sembrodesigns

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *