سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

رژیم غذایی و سرطان سینه

تمام بانوان بالای بیست سال موظف هستند برای مقابله با بیماری سرطان سینه ، تحت مراقبت های بهداشتی قرار گیرند و با شرکت در کلاس های آموزشی ، طریقه ی تشخیص زودرس آن را فرا گیرند تا بتوانند خودآزمایی نمایند . متخصصان در کنار این موارد ، به رژیم غذایی و سرطان سینه ، نگاه ویژه ای دارند که در این فرصت از راستینه ، به توضیح مفصل و کامل آن خواهیم پرداخت . لطفا با ما همراه باشید.

 

رژیم غذایی و سرطان سینه

رژیم غذایی نامناسب و سرطان سینه

مواد غذایی که ما روزانه آنها را مورد مصرف قرار می دهیم، می توانند تأثیر بسزایی در پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر تومور پستانی داشته باشند. عوامل بسیاری در ابتلا به این نوع سرطان نقش دارند که به نظر می رسد رژیم غذایی فرد از مهمترین آنها باشد.

 

رژیم غذایی مناسب

مواد غذایی که تشکیل تومورهای پستانی را تسریع می بخشند.

گوشت، غذاهای چرب حاوی چربی های حیوانی مارگارین . افرادی که به تورموهای پستانی مبتلا می باشند، بایستی از مصرف چربی بپرهیزند.
مواد غذایی چرب مانند : شیر کامل، گوشت قرمز، پنیر و کره برای این گروه از افراد به شدت مضر می باشد. یک گروه تحقیقاتی از کشور سوئد با انجام مطالعاتی بر روی ۲۲۰ زن، که قبلا تحت عمل سرطان سینه قرار گرفته بودند، به این نتیجه دست یافتند که: بیمارانی که طی برنامه غذایی روزانه خود از چربی های اشباع شده استفاده میکنند احتمال بروز مجدد سرطان در آنها طی مدت ۴ سال تا ۲۰ درصد افزایش می یابد.
جهت پیشگیری از ابتلا به تومورهای پستانی و یا جلوگیری از پیشرفت آنها، مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی موجود میباشد و نیز امگا-۹ موجود در روغن زیتون را افزایش دهید.
و از مصرف چربیهای حیوانی، اسیدهای چرب امگا ۶ موجود در مارگاین پرهیز نمایید.
و انتخاب رژیم غذایی مشابه با ژاپنی ها ، که در طی روز ۲۰۰ گرم میوه، ۲۵۰ گرم سبزی، ۸۵ گرم سویا، ۱۰۰ گرم ماهی، کمی شیر و اندکی گوشت مصرف می کنند ، سلامتی شما را تضمین خواهد نمود.

 

زنان زاپنی

رژیم غذایی مفید و سرطان سینه

مواد غذایی مفیدی که قادر به پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان پستان می باشند عبارتند از : کلم، گل کلم و انواع دیگر آن، میوه و سبزیجاتی که سرشار از ویتامین C می باشند، لوبیا، سویا، ماهی چرب، سبوس گندم، روغن زیتون.

تحقیقات مختلف نشان می دهد که درصد ابتلا به سرطان پستان در زنان آسیایی نسبت به زنان اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر است و پژوهشگران علت این امر را مصرف بیشتر سبزیجات توسط آنها می دانند. برای مثال در زنان ژاپنی میزان ابتلا به بیماری فوق به حدود یک پنجم کشورهای نامبرده کاهش می یابد و جالب آنکه هرگاه آنان به کشورهای غربی رفته و به ناچار رژیم غذایی خود را با عادات مردم آن سرزمینها وفق داده اند، احتمال بروز تومورهای پستان در آنها افزایش یافته و همانند مردم همان کشورها، در معرض ابتلا قرار گرفته اند.
نکته : با مصرف مواد غذایی مناسب، می توان درصد ابتلا به این گونه تومورها را به ۵۰ درصد کاهش داد.
تصور برخی از محققین بر این است که بالا بودن میزان حضور استروژن ها در زنان جوان می تواند عامل تعیین کننده ای در ابتلا به سرطان پستان در آینده باشد؛ بنابراین به سادگی می توان به نقش بسیار مهم مواد غذایی در کاهش این هورمون پی برد. بد نیست بدانید که در بروز سرطان تخمدان و رحم نیز همین هورمونها مؤثرند.

 

اهمیت رژیم غذایی مفید و سرطان سینه را توضیح دهید ؟

 

کلم

در رژیم غذایی خود ، کلم فراوان بخورید .

دکتر Jon Michnovicz و همکارانش در مؤسسه For Hormon Research نیویورک، افزایش مصرف انواع مختلف کلم :کلم، کلم بروکسل، گل کلم را توصیه می کنند. این سبزیجات قادرند فعالیت ترشحات استروژنی بدن را تا حد ۵۰ درصد خنثی نمایند. گروهی دیگر از پژوهشگران وابسته به cancer center Eppiey از دانشگاه نبراسکا با مطالعه گروهی از حیوانات آزمایشگاهی که به سرطان پستان مبتلا گردیده بودند با توجه به تغذیه آنها با انواع کلم و شلغم، عملا ثابت نموده اند که با این روش می توان از پیشرفت این تومورها جلوگیری به عمل آورد. البته شیوه مصرف این سبزیجات نیز خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا عمل طبخ تا میزان قابل توجهی از خواص ضد سرطان آنها میکاهد. بنابراین بهتر است به صورت خام و در سالاد مورد استفاده قرار گیرند.

 

سبوس گندمسبوس گندم

اگر به خوردن کلم و انواع مختلف آن علاقه ای ندارید، می توانید از سبوس گندم استفاده کنید. زیرا این ماده غذایی نیز مانند سبزیجات فوق، قادر به کاهش فعالیت هورمونهای استروژنی بدن می باشد.
توصیه دکتر David Rose ، پس از انجام تحقیقاتی بر روی ۶۲ زن در سنین متفاوت ۲۰ تا ۵۰ سال است. وی با گروه بندی این افراد در سه دسته و تغذیه روزانه آنها با کلوچه هایی که از سبوس گندم، جو و ذرت تهیه شده بودند، به این نتایج دست یافت : اندازه گیری میزان استروژن خون این زنان در اولین ماه، تغییر قابل توجهی را نشان نداد؛ اما در دومین ماه؛ پس از آغاز رژیمهای غذایی فوق، سطح استروژن خون در گروهی که از کلوچه های حاوی سبوس گندم تغذیه کرده بودند تا حدود ۱۷ درصد کاهش یافته بود. در حالی که در گروههای دیگر تغییری حاصل نشده بود.

حالا سؤال اینجاست که مصرف چه مقدار سبوس گندم می تواند مؤثر واقع شود؟
بدین منظور ۶ قاشق غذاخوری در روز کافی می باشد. ابتدا بایستی از مقدار کم شروع نموده و به تدریج به میزان فوق رسید. پیش گرفتن این رژیم، تا حد زیادی مشکلات روده ای را نیز حل خواهد نمود.

 

لوبیااز مصرف لوبیا غافل نشوید.

لوبیا نیز که سرشار از فیتواستروژن می باشد، از جمله مواد غذایی مؤثر در مبارزه با تومورهای پستان محسوب می گردد. دکتر Leonard Cohen از انجمن سلامت و تندرستی نیویورک در این باره می گوید : مشاهدات به عمل آمده حاکی از آن است که درصد ابتلا به سرطان پستان در زنان مکزیکی و کارائیبی نسبت به همجنسان آنها در آمریکا و اروپا بسیار کمتر است و من علت آن را مصرف فراوان لوبیا توسط آنان می دانم.

 

سویاسویا ، رمز تندرستی ژاپنیها

مواد موجود در سویا نه تنها موجب کاهش فعالیت استروژنها می گردند، بلکه تأثیر مستقیمی در جلوگیری از پیشرفت سرطان نیز دارند.
پروفسور Stephen Barnes  پس از استخراج یکی از مواد فعال موجود در سویا ، مشاهده نمود که این ماده از نظر شیمیایی بسیار شبیه به تاموکسی فن (دارویی که در برخی از موارد جهت پیشگیری از سرطان پستان و حتی پیشرفت و رشد تومور توصیه می شود) می باشد. در پی تحقیقاتی که اخیرا نتایج آن اعلام گردیده، یکی از عمده ترین دلایل پایین بودن درصد ابتلا به این نوع سرطان در زنان سنگاپوری (۵۰ درصد)، مصرف سویاست.
دکتر Herman Adlercreutz و همکارانش  تأکید می ورزند که هیچ تردیدی در قدرت تأثیر این ماده غذایی بر سرطان پستان ندارند. به نظر می رسد که روغن سویا، به علت فقدان پروتئین های موجود در سویا، هیچ تأثیری در این مورد نداشته باشد. متخصصین مصرف این ماده غذایی را به ویژه برای زنانی که در خانواده خود مورد سرطان سینه را داشته اند، توصیه می کنند.

 

روغن ماهی

ویتامین D و نقش محافظتی آن

خانمهای مسن بایستی از غذاهایی که حاوی مقدار فراوانی ویتامین D می باشند، استفاده کنند. مطالعات جدید حاکی از آن است که کمبود این ویتامین در بدن، ابتلا به سرطان پستان را تسریع می بخشد. دکتر Frank Gorland از دانشگاه کالیفرنیای سان دیه گو معتقد است که مصرف روغن ماهی که سرشار از این نوع ویتامین است، دارای قدرت اثربخشی قابل توجهی است. او یادآوری می کند که این توصیه فقط در مورد زنان یائسه است. خانمهای مسن بایستی در طی روز حداقل ۴۰۰UL ویتامین D را به بدن خود برسانند. منابع غنی این ویتامین عبارتند از : انواع ماهی های چرب، شیر و تخم مرغ. هر ۱۰۰ گرم مارماهی حاوی ۵۰۰۰UL ویتامین D است.

 

ویتامین سی

ویتامین C

این ویتامین اثر قابل توجهی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان دارد. برخی از پژوهشگران کانادایی، عضو انجمن ملی مبارزه با سرطان، پس از انجام بررسی های بسیاری در این زمینه، اعلام داشته اند که مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین c مانند سبزیجات و میوه ها (۳۸۰ میلی گرم در روز می تواند خطر ابتلا به تومورهای پستان را تا میزان ۱۶ درصد کاهش دهد. از نظر این محققین تأثیر ویژه این ویتامین را می توان در زنان یائسه ای که از نوعی رژیم غذایی کم چربی پیروی می کنند، مشاهده نمود. کم کردن مصرف چربی می تواند تا حد ۱۰ درصد از ابتلا به این بیماری بکاهد . میوه ها و سبزیجاتی که در زمان کاهش وزن نباید مصرف کرد از مقالات خوب مجله سلامتی راستینه است .

 

چای

آیا نوشیدن چای زیان آور است.

با وجود آنکه، قهوه و چای و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین ممکن است به ظاهر شدن تومورها کمک نمایند، اما تاکنون هیچ گونه ارتباطی بین کافئین و تومورهای پستان مشاهده نشده است. این نقطه نظرها را دکتر F Lubin از دانشگاه تورنتو، اخیرا در مجله پزشکی Cancer Letter به چاپ رسانده است .

 

مادر و دختر

سابقه خانوادگی در سرطان پستان 

خانم هایی که از ابتلا به سرطان سینه ترس دارند، باید سابقه خانوادگی سرطان پروستات در آنها بررسی شود.طبق مطالعاتی که در دانشگاه مینوسوتای آمریکا انجام شده و در مجله انستیتوی ملی سرطان به چاپ رسیده، مردانی که سرطان پروستات دارند احتمال گرفتاری سرطان سینه در فرزند دختر آنها ۴۰ درصد بیشتر از افراد سالم است. در حال حاضر تحقیقات وسیعی در آمریکا و کانادا برای پیدا کردن رابطه بین این دو بیماری در جریان می باشد که طی آن توانسته اند یک پروتئین اختصاصی مشترک را که در خون پدر و دختر بالا می رود پیدا کنند، ولی هنوز مطالعات کامل نشده است.
با اینکه تا به حال رابطه دقیق فاکتورهای محیطی و سن وارث، با سرطان مشخص نشده ولی دانشمندان عقیده دارند که اگر فردی در خانواده اش سابقه سرطان پروستات یا سینه وجود داشته است ممکن است به خاطر عوامل ارثی (ژنتیکی) و محل یا نوع زندگی بوده باشد و چون این افراد بیشتر در معرض خطر هستند باید مورد بررسی و مراقبتهای ویژه قرار گیرند تا خطر ابتلا به سرطان در آنها کاهش یابد.

 

مقاله مرتبط : چقدر احتمال دارد سرطان بگیریم؟

 

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • keepyoubetter
 • globalmeatnews
 • supplementsinreview
 • rank.aoweibang
 • livestrong
 • foodfash
 • livestrong
 • cleaneatingmag
 • lifehack
 • cupstea
 • boredpanda

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. هانیه گفت:

  سلام
  پس چرا همه به من میگن سویا نخور؟