سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دست بچه را از مچ نگیرید!

دست هلنای ۴ ساله از ناحیه ی آرنج دچار کشیدگی شده است . مادرش می گوید : هنگامی که او را از روی جدول خیابان عبور می دادم این اتفاق افتاد . البته کشیدن دست هلنا اصلا شدید نبود و بعد از آن متوجه شدم که نمی تواند دستش را تکان دهد . پزشک برای جلوگیری از این اتفاق توصیه هایی داده و حتی گفته این عارضه در آینده مشکلی ایجاد نمی کند ولی باز هم مادر هلنا از این اتفاق نگران است . باید گفت کشیدگی آرنج بین مردم به اصطلاح نادرستی به نام دررفتگی آرنج معروف است ، درحالی که کودکان دچار دررفتگی آرنج نمی شوند !

 

مچ دست بچه را نگیرید

لطفا هرگز دست بچه را از مچ نگیرید.

در ساعد دست دو استخوان به نام زند زیرین و زند زبرین و نزدیک به آرنج رباطی وجود دارد که سر آن دچار نیمه دررفتگی می شود و استخوان زند زبرین داخل رباط حلقوی گیر می کند و کودک دیگر نمی تواند آرنج را خم و راست کند . آرنج دردناک می شود و هنگام حرکت دادن درد آن بیشتر خواهد شد .

 

کشیدگی آرنج کودک

لطفا در مورد کشیدگی آرنج کودک بیشتر توضیح دهید ؟

دررفتگی در کودکان به صورتی که استخوان ساعد یا بازو از هم جدا شود ، وجود ندارد چون رباط های اطراف مفصل آنقدر قوی هستند که آسیب به ناحیه باعث دررفتگی نمی شود و اگر آسیب زیاد باشد ، شکستگی ایجاد خواهد شد . دررفتگی آرنج و ساعد قبل از ۱۴ و ۱۵ سالگی دیده نمی شود ولی اشتباهی در سطح جامعه وجود دارد که به کشیدگی آرنج کودک ، دررفتگی می گویند . در کودکان از سن یکی دو سالگی تا پنج شش سالگی عارضه ای به نام کشیدگی آرنج وجود دارد . این اتفاق معمولا وقتی رخ می دهد که کودک در حالت نشسته است و مادر یا پدر ، مچ دست بچه را می گیرند تا او را از زمین بلند کنند . در این حالت ممکن است صدای تق مانند از ناحیه ی دست بچه شنیده شود که به دنبال آن کودک دیگر نمی تواند آرنج خود را خم کند و آرنج صاف می ماند . برای همین پزشکان توصیه می کنند هنگام گرفتن دست بچه حتما از ناحیه ی بالای آرنج یا از زیر بغل دست کودک را بگیرند . والدین حتما باید این موضوع را با خواهر و برادر و فامیل کودک نیز درمیان بگذارند .

نکته : دررفتگی آرنج وقتی بروز می کند که صفحات استخوانی بسته شوند . زمان بسته شدن در سن ۱۵ و ۱۶ سالگی است یعنی وقتی که رباط ها در اثر ضربه پاره می شوند و این وضعیت موجب دررفتگی واقعی آرنج می شود .

 

بی حرکت نگاه داشتن دست

در مورد کشیدگی آرنج کودک ، درمان چگونه است ؟

درمان آن بسیار ساده است و با انجام مانوری که متخصصان ارتوپدی انجام می دهند ، آرنج درجای خود قرار می گیرد . بلافاصله بعد از جا انداختن آرنج کودک دیگر درد ندارد و می تواند حرکات دست را از سر بگیرد و نیاز به بی حرکت کردن عضو و گچ گرفتن وجود ندارد . پزشکان مجله سلامتی راستینه تاکید می کنند از آنجا که کودکان نمی توانند شکایت خود را بیان کنند ، ممکن است خانواده متوجه موضوع نشوند و کمی دیر مراجعه کنند . باید توجه داشت که شایع ترین علامت در کودک ، بی حرکت نگاه داشتن دست است . این علامت باید برای خانواده مشکوک باشد . اگر خانواده بعد از ۲۴ ساعت مراجعه کنند ، ممکن است به دلیل ایجاد التهاب موضعی در ناحیه بعد از جااندازی درد آرنج ادامه یابد .

 

دررفتگی مادرزادی آرنج

دررفتگی مادرزادی آرنج چیست ؟

در قسمت خارجی و پایین تر از آرنج برجستگی دیده می شود . این برجستگی همان استخوان زند زبرین است که در حالت طبیعی باید زیر استخوان بازو باشد ، ولی در قسمت پشت و خارجی تر قرار می گیرد . این عارضه ناشی از ضربه نیست و مادرزادی ست . اوایل فقط به صورت برجستگی دیده می شود ، ولی بعدها ممکن است باعث محدودیت در حرکات چرخشی در ساعد شود . البته حرکات خم و راست شدن آرنج زیاد تحت تاثیر قرار نمی گیرد . اگر دامنه حرکات چرخشی تحت تاثیر قرار گیرد ، لازم است با جراحی اصلاحاتی در این ناحیه انجام شود . در این موقع یک تا دو سانتی متر از استخوان زند زبرین برداشته می شود . این وضعیت دررفتگی است ولی مانند کشیدگی دست قابل جا انداختن نیست و نیاز به جراحی دارد .

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر علیرضا رحیم نیا

منبع تصاویر 

  • curiosoando
  • images.wisegeek
  • gadoo
  • ۳٫bp.blogspot

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

آسیب دیدگی دست

درمان آسیب دیدگی دست

کمک های اولیه

شکستگی ها و دررفتگی ها

درمان شکستگی ها و دررفتگی ها

کمک های اولیه

شکستگی استخوان ترقوه

درمان شکستگی استخوان ترقوه

کمک های اولیه

آسیب دیدگی های ناخن

درمان آسیب دیدگی های ناخن

کمک های اولیه

درمان آسیب وارد شده به مچ دست

درمان آسیب وارد شده به مچ دست

اطلاعات پزشکی

آرتریت روماتویید

علائم و علاج آرتریت روماتوئید

اختصاصی

عصب سیاتیک

سیاتیک چیست؟ علائم٬ تشخیص و درمان سیاتیک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *